Jakim styropianem oraz jak ocieplić dom?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakim styropianem oraz jak ocieplić dom?

Izolacja termiczna domu przy użyciu styropianu jest popularnym sposobem na zwiększenie efektywności energetycznej budynku. W związku z coraz większymi wymaganiami dotyczącymi izolacyjności, wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj styropianu wybrać.

aktualizacja: 2024-04-24 08:30:52

Od wielu lat rosną standardy izolacji budynków. I tak od stycznia 2017 roku norma współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosiła 0,23 W/(m²·K). Od 2021 roku ten współczynnik (oznaczany jako Uc) nie może przekraczać wartości 0,20 W/(m²·K). Sytuacja znów zmieniła się w bieżącym roku. W marcu 2023 Parlament Europejski przyjął dyrektywę dotyczącą osiągnięcia zeroemisyjności w budynkach nowo budowanych od 2028 roku oraz we wszystkich istniejących budynkach do 2050 roku. Oznacza to, że nowe projekty budynków muszą spełniać dwa główne wymagania. Po pierwsze, współczynnik Uc musi być zgodny z ustaloną wartością. Po drugie, maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną nie może przekraczać 70 kWh/(m²·rok), oznaczane jako EP.

Oczywiście elementem wspierającym osiągnięcie zeroemisyjności jest odpowiednia izolacja budynku. Jednakże używanie nieproporcjonalnie grubego styropianu do izolacji ścian może spowodować problemy z estetyką takiego budynku. Na szczęście inwestor ma możliwość wyboru spośród różnych rodzajów styropianu, które umożliwią stosunkowo cienką izolację.

Na rynku dostępne są tradycyjne białe fasadowe płyty styropianowe o współczynniku przewodzenia ciepła (oznaczanym jako lambda) wynoszącym od 0,045 do 0,038 W/(m·K). Są także grafitowe płyty styropianowe o lambdzie od 0,033 do 0,031 W/(m·K). Lambda jest stałym parametrem charakterystycznym dla danego rodzaju styropianu. W połączeniu z odpowiednią grubością płyt styropianowych, możemy obliczyć współczynnik przenikania ciepła (U) lub opór cieplny (R) danej izolacji.

Warto wiedzieć, że styropian grafitowy pozwala na zmniejszenie grubości izolacji o około 20-30% w porównaniu do białego styropianu. Ważne jest również kompleksowe przeprowadzenie izolacji, obejmującej nie tylko ściany zewnętrzne, ale także fundamenty i dach. Ponieważ większość osób buduje dom raz na całe życie, trzeba zastanowić się nad wyborem jakościowych materiałów od renomowanych producentów. Należy też przemyśleć, czy nie skorzystać z usług doświadczonych wykonawców, aby uniknąć problemów w przyszłości i nie marnować pieniędzy na poprawki.

Najlepszym sposobem uniknięcia błędów podczas ocieplania domu jest inwestowanie w projekt, w którym projektant uwzględnia odpowiedni rodzaj styropianu i jego grubość. Warto również zapoznać się z wytycznymi ETICS (Systemu Ociepleń Zewnętrznych) dla dodatkowych wskazówek i standardów branżowych dotyczących izolacji termicznej budynków.

Ocieplenie ścian domu grafitowym styropianem
Ocieplenie ścian domu grafitowym styropianem

Co dalej?

Dalej już będzie łatwo, bo styropian jest materiałem łatwym w obróbce i aplikacji, a jednocześnie cechuje się korzystnym stosunkiem izolacyjności do ceny. A teraz konkrety.

Kupujemy paczki styropianu, przygotowujemy budowę. Teraz istotne jest zabezpieczenie materiału przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które mogą negatywnie wpływać na styropian i inne materiały, takie jak promienie słoneczne, wiatr i deszcz. Na budowie, podczas prac stosuje się w tym celu siatki osłonowe. Aby chronić okna i drzwi przed zabrudzeniem, można również zastosować folię i taśmy klejące.

Styropian ARBET: fasada GRAFIT i podłoga/dach GRAFIT

Jak wygląda sam proces ocieplania?

Proces docieplania elewacji rozpoczyna się od przygotowania i gruntowania podłoża. Po zamontowaniu listew cokołowych przystępuje się do klejenia płyt styropianowych metodą obwodowo-punktową. Płyty są układane na tzw. mijankę, a klej nie powinien znajdować się na powierzchni bocznych płyt. Aby uniknąć odchyleń, można rozciągnąć linki w pionie i poziomie. Po przyklejeniu płyt należy pozostawić je, aby klej w pełni związał się. Czas wiązania kleju zależy od wskazań producenta.

Kolejnym krokiem jest tarkowanie powierzchni płyt. Następnie nakładanie masy klejącej na zewnętrzną powierzchnię płyt i wtapianie w nią siatki zbrojącej. Siatkę układa się na zakładkę o szerokości co najmniej 10 cm. W przypadku występowania uskoków na elewacji oraz wokół okien, zabezpiecza się je narożnikami z siatką. Dodatkowo, naroża okien mogą być dodatkowo zabezpieczone siatką ułożoną pod kątem 45 stopni. W systemie ETICS zaleca się również kołkowanie styropianu. W zależności od metody, zwykle stosuje się od 4 do 8 kołków na 1 m², a talerzyki kołków są wpuszczane około 2 cm w materiał i zabezpieczane zaślepką styropianową.

Styropian ARBET fasada GRAFIT (w paczkach) przygotowany do układania
Styropian ARBET fasada GRAFIT (w paczkach) przygotowany do układania

A czy wybrać styropian biały czy grafitowy?

Podpowiemy ogólnie, że styropian grafitowy może być dobrym wyborem do ocieplania domu zarówno pod względem ekonomicznym, jak i na etapie wykonawczym i użytkowania obiektu. Ten rodzaj styropianu pozwala na ograniczenie grubości zastosowanych płyt przy zachowaniu podobnej izolacyjności w porównaniu do styropianu białego.


FABRYKA STYROPIANU ARBET SP.J.
Skontaktuj się z nami na stronie arbet.pl
Firma powiązana:
Arbet

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!