Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014

Pompa ciepła a technologia budowy domu

Dopasowanie pompy ciepła i budynku to nie tylko umiejętność wybrania urządzenia o odpowiedniej mocy grzewczej. Najlepiej, jeżeli ten sposób ogrzewania uwzględnimy już na początkowym etapie projektowania domu. Po prostu, pewne rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe mogą ułatwić lub utrudnić zastosowanie pompy ciepła.

Na czym polega wzajemne dopasowanie pompy i budynku?

Wzajemne dopasowanie pompy ciepła oraz budynku to w praktyce przynajmniej dwie dość odmienne sytuacje:

 

- do istniejącego budynku lub gotowego już projektu domu dobieramy pompę ciepła;
- ogrzewanie pompą ciepła uwzględniamy już na etapie tworzenia, ewentualnie wyboru, projektu.

 

Drugi wariant jest korzystniejszy, bo możemy dokonać swoistej optymalizacji – dobrać rozwiązania lepsze dla pompy (np. niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe), a zrezygnować z rzeczy szkodliwych lub zbędnych (np. komina).

 

Trzeba jednak zaznaczyć, że obecnie oferta rynkowa pomp ciepła jest na tyle zróżnicowana, że da się za ich pomocą ogrzać praktycznie każdy dom.

Dlaczego pompę wybiera się inaczej niż kocioł?

Wybierając kocioł, pytamy przede wszystkim, jaką ma moc i sprawność. Przy tym wartość tych parametrów nie zmieni się znacząco, niezależnie od tego, czy kocioł będzie zasilał niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe o parametrach wody grzewczej 40/30°C (zasilanie/powrót), czy też typowe grzejniki przy 75/55°C. Zmienią się o kilka procent, czego pewnie nawet nie zauważymy. W przypadku pompy ciepła, również interesuje nas moc oraz sprawność, wyrażona współczynnikiem COP. Ale od razu powinniśmy sprawdzić, w jakich warunkach jest osiągana.

 

Dla pompy ciepła pożądane jest utrzymanie jak najmniejszej różnicy temperatury pomiędzy źródłem dolnym (ziemia, woda, powietrze), z którego „wyciągamy” ciepło, a wodą w domowej instalacji c.o. (źródłem górnym). Im ta różnica będzie mniejsza, tym korzystniejszy będzie stosunek ilości ciepła oddawanego przez pompę do ilości pobieranej energii elektrycznej (COP będzie wysoki). Wyższa będzie też moc grzewcza. Na temperaturę źródła dolnego nie mamy wpływu (oprócz wyboru samego źródła w momencie instalacji). Pozostaje zatem obniżyć temperaturę źródła górnego, czyli wody w instalacji c.o. Stąd dominacja ogrzewania płaszczyznowego, co szczegółowo omówimy nieco dalej.

 

Rozważając odmienność kotłów i pomp, nie wolno zapominać o różnicy w sposobie przygotowania ciepłej wody użytkowej. Kotły na paliwa stałe oraz pompy ciepła pracują zawsze jako tzw. jednofunkcyjne – c.w.u. przygotowywana jest w zasobniku. Kotły gazowe i olejowe (te ostatnie zdecydowanie rzadziej) mogą zaś działać jako jednofunkcyjne albo dwufunkcyjne – bez zasobnika, podgrzewając wodę przepływowo.

 

Różnica jest istotna, bo na zasobnik trzeba wygospodarować miejsce. Przy 4 osobach, zasobnik dla pompy powinien mieć ok. 200 litrów, a to już spora „bańka”.

Jarosław Antkiewicz
fot. Solarlux

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!