Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2016

Ogrzewanie i sterowanie ogrzewaniem

Każdy chciałby mieć ogrzewanie tanie w eksploatacji, niczym pompa ciepła lub kocioł węglowy, nie wymagające obsługi, a przy tym łatwe i niedrogie w instalacji, jak kocioł elektryczny. Niestety, takiego ideału nie ma i musimy iść na kompromisy. Najważniejsze, żebyśmy wiedzieli, jakie konsekwencje będą miały nasze decyzje.

Ogrzewanie i sterowanie ogrzewaniem
Najistotniejszy etap wyboru systemu ogrzewania to określenie własnych priorytetów. Ma być tanio w zakupie, niedrogo w eksploatacji, czy może bezobsługowo? Kilka cech da się połączyć, wypracować jakiś kompromis, ale wszystkiego naraz mieć nie będziemy. A każdy nasz wybór ma konsekwencje, o których powinniśmy wiedzieć zanim podejmiemy ostateczne decyzje.

 

Bardzo niedoceniany aspekt to wzajemne dopasowanie elementów tworzących ogrzewanie: kotła, grzejników, podłogówki, zaworów, pomp, sterowników itd. Nie bez racji mówi się o systemie grzewczym. Można kupić np. obiektywnie dobrej jakości kocioł, ale kompletnie niedopasowany swoją mocą i specyfiką do budynku, a wtedy ogrzewanie nigdy nie będzie działać zadowalająco.

 

Nawet jeżeli same urządzenia będą dobre, ich pracą trzeba jeszcze właściwie sterować. Tylko wtedy do budynku będzie trafiać odpowiednia ilość ciepła i to w czasie, gdy jest rzeczywiście potrzebne. Wcale nierzadko ktoś jest bardzo niezadowolony z instalacji grzewczej, która mogłaby działać całkiem dobrze po wyregulowaniu hydraulicznym, zmianie nastaw sterownika kotła i regulatora temperatury.

 

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i pod tym względem.

Jarosław Antkiewicz
FOT. MITSUBISHI ELECTRIC

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!