Instalacje elektryczne, teletechniczne i osprzęt elektroinstalacyjny

Planując domową instalację elektryczną trzeba podjąć szereg ważnych decyzji. Począwszy od sposobu wykonania przyłącza posesji do sieci, poprzez ustalenie wymaganej mocy i metody rozprowadzenia przewodów, aż po dobór osprzętu elektroinstalacyjnego. Na każdym z tych etapów potrzebne będzie wsparcie elektryka.

Trudno obecnie wyobrazić sobie dom pozbawiony zasilania elektrycznego. Każdy korzysta przecież nie tylko z oświetlenia, ale i całego szeregu odbiorników prądu – sprzętu AGD, urządzeń grzewczych czy elektroniki. Dlatego warto wiedzieć, jak powinna być zaplanowana instalacja elektryczna w domu, aby korzystanie z tych odbiorników było jak najbardziej komfortowe.

W ziemi czy napowietrzne?

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu należy pomyśleć o przyłączeniu działki do sieci elektrycznej. Nie da się bowiem prowadzić prac bez dostępu do elektryczności (choć w ostateczności da się korzystać na budowie z agregatu prądotwórczego). Ze względu na to, że procedury w lokalnym zakładzie energetycznym mogą trwać nawet kilka miesięcy, starania o przyłączenie do sieci powinno się zacząć jak najwcześniej.

Sporządzenie projektu przyłącza – i jego późniejsze wykonanie – to zadanie dla elektryka z uprawnieniami. Jeżeli biegnie ono przez działki sąsiadów, do dokumentacji trzeba dołączyć ich zgody.

Samo przyłącze nie jest zbyt skomplikowane. Głównym jego elementem są przewody łączące nieruchomość z siecią energetyczną. Na ich końcu znajduje się złącze, czyli skrzynka, którą umieszcza się przeważnie w linii ogrodzenia posesji, do której prowadzi przyłącze. W skrzynce znajduje się licznik energii i osprzęt zabezpieczający.

fot. Legrand

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!