Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018

Osprzęt elektroinstalacyjny

Wydawać by się mogło, że osprzęt elektroinstalacyjny jest na tyle mały i niezauważalny, że wystarczy kupić pierwsze z brzegu urządzenia. ...Pół biedy, jeśli w takim wypadku wtopią się one w kolor ścian i nie będą przykuwać uwagi. Dziś osprzęt traktuje się jako uzupełnienie wystroju wnętrz, a jego producenci współpracują z najlepszymi projektantami wzornictwa przemysłowego.

Nawet jeśli elektryk właściwie rozprowadzi przewody domowych instalacji, nie skorzystamy z nich bez odpowiednich gniazd i łączników. Stanowią one zakończenie instalacyjnego "krwioobiegu" i są dobrze widoczne na ścianach pomieszczeń. Ponadto jest ich we wnętrzach dużo więcej niż kiedyś, ze względu na dużą liczbę rozmaitych urządzeń elektrycznych i multimedialnych.

Nowe trendy

Detal ma duże znaczenie w aranżacji wnętrz. Producenci oferują więc osprzęt wpisujący się w różne nurty stylistyczne, o wielu kształtach, fakturach, kolorach. W ostatnich latach modne są wszelkie odcienie szarości. W wielu domach mamy zatem ściany w takiej barwie, a na nich szare, metalizowane gniazda i łączniki. Niemniej jednak ciągle najpowszechniejsze są białe elementy, pasujące właściwie wszędzie. Ci, którzy chcą się wyróżnić, zamiast klasycznych wzorów w neutralnych odcieniach, wybierają natomiast takie, które jako pierwsze rzucają się w oczy.

Wygląd łączników w dużej mierze zależy od rodzaju mechanizmu. Oprócz popularnych wersji klawiszowych znajdziemy bardzo nowoczesne ze szklaną płytką - dotykowe i działające na zbliżenie dłoni (bezdotykowe). Modele w stylu retro mają dźwigienkę, przycisk albo pokrętło i nawiązują do powszechnych niegdyś wyrobów z bakelitu. Wymagający inwestorzy mogą zdecydować się na ekskluzywne wersje wykańczane ręcznie.

Małgorzata Kolmus
fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!