Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Balkon starannie wykonany

Artykuł na: 6-9 minut

Czy w domu jednorodzinnym potrzebny jest balkon? Przecież i tak najczęściej urzędujemy na tarasie. To główna wątpliwość przeciwników takiego rozwiązania. Ale balkon może okazać się przydatny – musi być tylko odpowiednio i starannie wykonany.

Balkon „powiększa” pokój i otwiera go na otoczenie. Drzwi balkonowe, większe przecież od zwykłego okna, lepiej doświetlają wnętrze. I co najważniejsze, dla mieszkańców piętra czy poddasza balkon jest namiastką własnego tarasu.

 

Ponadto ładny i proporcjonalny balkon urozmaici bryłę budynku. Warunek jest właściwie jeden: musi być niezwykle starannie wykonany, aby w miejscu jego osadzenia nie powstawały mostki termiczne, a deszcz czy zamarzająca woda nie niszczyły konstrukcji.

 

Balkony są budowane w całości z drewna lub żelbetu oraz jako konstrukcje mieszane. Tu warto zaznaczyć, że najpopularniejsze są balkony na żelbetowej płycie wspornikowej.

Balkon z drewna

Takie balkony najczęściej spotyka się w domach o konstrukcji drewnianej lub szkieletowej. Podłoga z desek jest mocowana do przedłużonych belek stropowych, wysuniętych poza obrys budynku. Czasem zaś do drewnianych żeber. Balkon z drewna (podobnie jak żelbetowy) można też oprzeć na słupach. Rozwiązanie to jest najprostsze zarówno pod względem wykonawczym, jak i z uwagi na łatwość późniejszej konserwacji.

 

Konstrukcja drewnianego balkonu
Konstrukcja drewnianego balkonu


W domach murowanych też można mieć drewniany balkon. Opiera się go wtedy na – również drewnianych – zastrzałach, podtrzymujących go od dołu .

 

Balkon o konstrukcji drewnianej pozwala uniknąć problemów związanych z ociepleniem miejsca jego osadzenia. Drewno ma bowiem znacznie niższy współczynnik przenikalności cieplnej niż beton, zatem nawet w miejscach przechodzenia drewnianych elementów nośnych przez warstwę izolacji ściany, ucieczka ciepła będzie ograniczona.

Balkon na wspornikach

Niekiedy można spotkać balkon tylko o podłodze drewnianej – zazwyczaj z poprzecznie ułożonych desek. Wymaga to jednak podtrzymywania go przez co najmniej dwa wsporniki żelbetowe . Przy czym, im dłuższy balkon, tym więcej potrzeba podpór. Wsporniki muszą być trwale połączone ze ścianą domu.

 

 Balkon na żelbetowych wspornikach to bardzo popularna konstrukcja
 Balkon na żelbetowych wspornikach to bardzo popularna konstrukcja


Uniknięcie wówczas mostków termicznych jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku balkonu z płyty żelbetowej. Tworzą się one bowiem tylko punktowo – w miejscach zakotwienia wsporników w wieńcu.

Balkon na słupach

Wśród wariantów balkonów są konstrukcje samonośne, w których żelbetowa płyta oparta jest na słupach (najczęściej czterech), posadowionych na specjalnie dla nich wykonanym fundamencie.

 

Również balkon z drewna może być oparty na słupach – z tego samego materiału.

Balkon z żelbetu

W większości domów murowanych balkon wykonywany jest w postaci zbrojonej betonowej płyty. Zazwyczaj jest ona trwale połączona z wieńcem kondygnacji lub nadprożem. W takim przypadku płyta jest od razu gotowym podłożem pod posadzkę. Grubość płyty nie może być mniejsza niż 8 cm, w przeciwnym razie nie będzie możliwe trwałe przymocowanie do niej słupków balustrady.

 

 W domach murowanych balkon tworzy zazwyczaj żelbetowa płyta wspornikowa
 W domach murowanych balkon tworzy zazwyczaj żelbetowa płyta wspornikowa


Prawidłowe wykonanie balkonu na płycie nastręcza nieco kłopotów. Największy to mostki termiczne. W miejscu, w którym płyta jest zakotwiona w wieńcu, nie można bowiem podczas ocieplania ścian budynku ułożyć warstwy izolacji.

 

Ucieczkę ciepła co prawda skutecznie ograniczy zaizolowanie całej płyty balkonowej, jednak wymaga to dodatkowej pracy. Dlatego większość wykonawców pomija tę czynność. Ciepło ucieka więc z wnętrza domu na całej długości balkonu.

Żelbetowa płyta balkonu musi być dobrze chroniona warstwą hydroizolacji. W przeciwnym razie przenikająca w głąb płyty wilgoć może spowodować korozję zbrojenia. To zaś mogłoby doprowadzić nawet do zarwania się całej konstrukcji.

 

Do niedawna taką izolację wykonywano najczęściej z papy i folii, jednak przez ich niestaranne ułożenie łatwo można było zniweczyć cały wysiłek. Obecnie znacznie bardziej „bezpieczne” są nowoczesne materiały hydroizolacyjne: płynne folie, powłoki polimerowe oraz masy uszczelniające.

Do drewnianego balkonu najlepiej pasuje taka sama balustrada
 Do drewnianego balkonu najlepiej pasuje taka sama balustrada
(fot. Makaoz)

Ze względu na plastyczność i zdolność do wnikania we wszelkie zakamarki, tworzą one szczelną powłokę i tym samym skutecznie zabezpieczają konstrukcję balkonu.

Wokół balkonu

Balkon, ze względów bezpieczeństwa, należy ograniczyć solidną balustradą. Wybór materiałów i wzorów jest spory.

 

Począwszy od konstrukcji z drewna, drewnianych sztachet mocowanych do stalowych słupków, poprzez tralki betonowe o różnych formach, metalowe balustrady wypełnione szkłem bądź panelami z różnych tworzyw, aż po ciężkie balustrady kute – nierzadko prawdziwe dzieła rzemiosła kowalskiego .

 

W przypadku balkonów izolowanych przed wodą, szczególną uwagę trzeba zwrócić na mocowanie słupków balustrady do płyty żelbetowej. Powinny być przytwierdzone w taki sposób, by nie przecinały warstwy izolacyjnej.

 

Najkorzystniej jest przymocować je bezpośrednio do płyty konstrukcyjnej, pod izolacją i warstwą spadkową, muszą być jednak w tym celu specjalnie wyprofilowane.

Jeśli słupki balustrady muszą jednak przerwać nawierzchnię balkonu, trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie miejsc, w których hydroizolacja została naruszona.

Umocowanie słupków do spodu lub boku płyty to najpewniejsze rozwiązanie Właściwe ukształtowanie silikonowego uszczelnienia wokół słupka balustrady
Umocowanie słupków do spodu lub boku płyty to najpewniejsze rozwiązanie Właściwe ukształtowanie silikonowego uszczelnienia wokół słupka balustrady
Tak umocowane słupki balustrady nie naruszają hydroizolacji
Tak umocowane słupki balustrady nie naruszają hydroizolacji
(fot. Unibud)

By nie przenikała tędy woda, osadza się słupek w metalowej tulei o nieco większej niż on średnicy i uszczelnia połączenie bitumiczną masą bezrozpuszczalnikową.

 

Miejsca połączeń warto zamaskować – np. dostępnymi w sprzedaży osłonami z tworzywa sztucznego.

Suche wyjście

Najwięcej obaw inwestorów budzi kwestia szczelności okna balkonowego przy podłodze. Tym bardziej, że odchodzi się od budowania progu, który uniemożliwia przedostanie się wody opadowej do pokoju.

 

Jednak nowoczesne drzwi balkonowe mają wokół całego obwodu skutecznie izolujące uszczelki. Ponadto wykonanie na płycie żelbetowej odpowiedniego spadku lub ułożenie desek z niewielkimi prześwitami zapewniają skuteczne odprowadzenie wody.

 

Drzwi balkonowe najczęściej są jednoskrzydłowe, ale jeśli balkon jest długi lub szeroki, mogą mieć równie dobrze dwa skrzydła.

W przypadku szerokiego balkonu dwuskrzydłowe drzwi nie utrudnią wychodzenia
W przypadku szerokiego balkonu dwuskrzydłowe drzwi nie utrudnią wychodzenia (fot. DQM)

Otwierane do środka zabiorą nieco miejsca we wnętrzu. Jeśli jednak miałyby się otwierać na zewnątrz, balkon powinien być znacznie szerszy, aby nie była utrudniona komunikacja. 

Czym wykończyć balkon żelbetowy

Betonową powierzchnię balkonu najczęściej wykłada się terakotą lub gresem. Płytki muszą być mrozoodporne, a jeśli będą miały dodatkowo powierzchnię przeciwpoślizgową, to tym lepiej!. Można też użyć płytek kamiennych.

 

Balkon wykańcza się też drewnem, musi to być jednak materiał trwały lub doskonale zabezpieczony. Dlatego używa się coraz chętniej drewna egzotycznego, które jest silnie nasycone olejkami, a przez to szczególnie odporne na działanie wilgoci.

 

Drewno krajowe – najczęściej sosnowe lub świerkowe – musi być zaimpregnowane ciśnieniowo. Właściwie dobrany impregnat zabezpieczy podłogę balkonu nie tylko przed wodą i szkodliwym działaniem promieniowania UV, ale także przed korozją biologiczną. impregnatami możemy również nadawać drewnu pożądaną barwę lub chronić jego naturalny odcień przed wyblaknięciem.

Rynny i obróbki

Zwykle balkon jest wysunięty poza okap dachu. Jeśli ma dużą powierzchnię, to w czasie opadów spływa po niej sporo wody. Żeby nie było z nią problemów, krawędzie balkonu powinny być orynnowane.

 

Obróbka blacharska krawędzi balkonu Zapewniająca trwałą elastyczność obróbka styku płyty balkonowej ze ścianą
Obróbka blacharska krawędzi balkonu Zapewniająca trwałą elastyczność obróbka styku płyty balkonowej ze ścianą

Prawidłowo wykonana warstwa kształtująca spadek oraz hydroizolacja zagwarantują, że woda spłynie do rynien, a następnie rurami spustowymi do kanalizacji deszczowej lub znajdujących się na posesji studzienek chłonnych .

 

Żeby jednak nie spotkały nas niespodzianki, należy dopilnować starannego wykonania obróbek blacharskich. Pozwoli to uniknąć nieestetycznych zacieków na elewacji i zawilgocenia ścian.

 

Obróbki wykonuje się z blachy ocynkowanej lub miedzianej, a także ze specjalnych profili wykończeniowych.

Anna Grocholska

aktualizacja: 2017-07-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

do mc-architekt. Wiem, zabolało. Ale róbcie tak dalej, ekspertyz mam całą masę. W każdej coraz lepsze "kwiatki" wynikające z .... no cóż, tu niech każdy sobie dopowie.

Gość maciek

12 Cze 2016, 14:10

do Maciek: Ogarnij się człowieku - nie wiem jakich masz architektów ale jesteś naiwny jeśli oczekujesz, że w przypadku domku jednorodzinnego przy projekcie budowlanym architekt będzie bawił się w porządne detale - wyglądasz mi na analfabetę technicznego ponieważ nie rozróżniasz ...

Gość mc-architekt

21 Mar 2016, 20:13

@Laszlo. Przed nikim nie mam zamiaru "błyszczeć". Ani mnie to parzy ani ziębi. Tarasami i balkonami zajmuję się dobre kilkanaście lat (konkretnie opracowywaniem sposobów ich naprawy). Uszkodzenia przynajmniej połowy konstrukcji są skutkiem indolencji i niewiedzy projektantów/architektów. ...

Gość Maciek

05 Cze 2014, 20:03

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schöck Budowlaną Firmą Roku 2017!
Schöck Budowlaną Firmą Roku 2017! Redakcja, Rada Naukowa i Programowa miesięcznika "Builder" już po raz 15. oceniła wykonawców, deweloperów, projektantów, producentów i ...
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix
Systemy kostek brukowych Libet Mini Trio w nowej wersji Colormix Ogromna popularność kostek Via Trio sprawiła, że firma Libet przygotowała ich mniejszy odpowiednik, który pod nazwą Mini Trio uzupełnił ...
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.

Ogrzewanie schodów, tarasów i podjazdów

Ogrzewanie na zewnątrz - mowa tu o ogrzewaniu schodów, tarasów i podjazdów, które wcale nie muszą być oblodzone nawet w czasie największych mrozów.
topowe produkty

Estetyczne i trwałe wykończenie balkonów i tarasów

Ciężko wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Stanowią one dodatkową powierzchnię, która bez potrzeby opuszczenia budynku pozwala na chwilę oddechu na świeżym powietrzu - będąc jednocześnie miejscem relaksu i tak potrzebnego nam odpoczynku od codziennych spraw. Między innymi to właśnie z tych powodów warto zadbać o ich wygląd i trwałość.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze