Rodzaje mostków termicznych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Rodzaje mostków termicznych

Mostki cieplne to fragmenty przegród zewnętrznych budynku, przez które ciepło ucieka wyjątkowo intensywnie. Ich eliminacja jest trudna, ale przyczyną powstawania są przeważnie błędy projektowe i wykonawcze. Co oznacza, że na etapie wznoszenia nowego budynku można im zapobiegać.

aktualizacja: 2022-07-19 07:50:28

Mostki termiczne dzieli się na:

  • liniowe, które powstają, gdy gdzieś brakuje termoizolacji (w efekcie niedbałego ułożenia pojawia się nieciągłość), kiedy jest ona cieńsza bądź z materiału o słabszych właściwościach izolacyjnych. Typowe przykłady to obwody okien i drzwi, krokwie dachów spadzistych, wieńce stropów, itp;
  • punktowe, związane z punktowym użyciem innego materiału, dobrym przykładem są łączniki użyte do mocowania termoizolacji. Ze względu na przyczynę powstania, mostki można też podzielić na:
  • konstrukcyjne, które są efektem decyzji podejmowanych przy wyborze technologii budowy i materiałów. Pojawią się, gdy np. w ścianie jednowarstwowej nadproża okien wykonane zostaną tylko ze zbrojonego betonu;
  • geometryczne, których istnienie jest powiązane z kształtem budynku - w narożnikach powierzchnia oddawania ciepła (zewnętrzna) jest większa od powierzchni jego dostarczania i mostki cieplne występują tam zawsze.

Rys. Mostki termiczne: (a, b) materiałowy - żelbetowy słup oraz wieniec stropowy; (c) geometryczny - zewnętrzny narożnik ściany

Najczęściej mostki termiczne pojawiają się w miejscach łączenia elementów przegród, wykonanych z różnych materiałów, czyli w tzw. węzłach konstrukcyjnych. Np. tam, gdzie dach łączy się ze ścianą zewnętrzną, balkon ze stropem, w miejscach obsadzania okien, na styku podłogi na gruncie ze ścianą fundamentową. Mostki punktowe znajdziemy zaś w miejscach mocowania stalowych balustrad, wsporników anten telewizyjnych itp.

Niekiedy całkowite wyeliminowanie mostków cieplnych jest niemożliwe ze względów konstrukcyjnych - co dotyczy większości balkonów. Kiedy indziej pojawiają się one tam, gdzie do ich uniknięcia wystarczy uczciwość i staranność wykonawców - np. przy murowaniu ścian jednowarstwowych czy ocieplaniu dwuwarstwowych. Zawsze należy pamiętać o podstawowej zasadzie, która mówi, że izolacja cieplna ułożona po zewnętrznej stronie przegrody musi być ciągła!

Do wykrywania mostków termicznych i ich badania służy termografia, czyli obrazowanie w paśmie średniej podczerwieni. Umożliwia ona rejestrację promieniowania cieplnego, emitowanego przez budynek, oraz dokładny pomiar jego temperatury.

Redaktor: Janusz Werner

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Profesjonalne wykonanie termoizolacji
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!