Budujemy Dom

Jaki rodzaj styropianu zastosować do konkretnych przegród w budynku?

Artykuł na: 2-3 minuty

Odpowiedź eksperta: Ze względu na rosnące wymagania dotyczące energooszczędności istotne jest, aby używać styropianów o jak najniższej lambdzie, dlatego też coraz większą popularnością cieszą się styropiany na bazie grafitowego surowca, który powoduje, że współczynnik przewodzenia ciepła (λ) osiąga w płytach Yetico nawet 0,030 [W/(m.K)].

Jaki rodzaj styropianu zastosować do konkretnych przegród w budynku?

Produkty te, przy zachowaniu tej samej grubości co płyty standardowe, umożliwiają uzyskanie do 30% lepszej termoizolacji. Oznacza to, że grafitowe styropiany przy niższych grubościach ocieplają dom równie skutecznie jak płyty białe.

 

Dlatego też Yetico rekomenduje termoizolację płytami grafitowymi wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. To produkty uniwersalne, doskonale sprawdzające się w termoizolacji podłogi, fasady, czy też dachu. W praktyce grafitowym styropianem można ocieplić wszystkie przegrody domu.

 

Dodatkowym parametrem oprócz lambdy, branym pod uwagę przy termoizolacji przegród narażonych na działanie wody i wilgoci, takich jak fundamenty, tarasy, dachy odwrócone czy cokoły, jest obniżona chłonność wody. W produktach Yetico nie przekracza ona 1–2%. Występuje ona w styropianach wykonanych z hydrofobowego surowca, który hamuje wnikanie wody do wnętrza płyty.

 

Na szczególną uwagę zasługują produkty Yetico takie jak – AQUA czy AQUA PASSIVE – które wykonane są metodą automatową. To znaczna różnica jakościowa w stosunku do płyt ciętych, których struktura jest naruszona, co w konsekwencji sprawia, że produkty te silniej chłoną wodę.

inż. Michał Piotrkowski
Doradca techniczny
Yetico S.A.
fot. Yetico

aktualizacja: 2017-06-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Wystartowała specjalna edycja programu Mistrzowie Izolacji ISOVER
Wystartowała specjalna edycja programu Mistrzowie Izolacji ISOVER Program partnerski Mistrzowie Izolacji to kolejna inicjatywa ISOVER skierowana do firm wykonawczych. W tym roku marka obchodzi 25-lecie obecności ...
Nowa aplikacja AntySmog od ROCKWOOL
Nowa aplikacja AntySmog od ROCKWOOL Firma ROCKWOOL Polska stworzyła darmową aplikację ROCKWOOL AntySmog, która przeprowadza symulacje korzyści, jakie przynosi ocieplenie domu.
Styczniowe targi BAU 2019 i premiera produktu Schöck Isolink typ TA-S
Styczniowe targi BAU 2019 i premiera produktu Schöck Isolink typ TA-S BAU to światowe targi architektury oraz materiałów i systemów stosowanych w budownictwie. Ich kolejna edycja odbędzie się w dniach 14-19 ...

Na co zwracać uwagę stosując polistyren ekstrudowany XPS?

Podczas stosowania XPS należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

polecane produkty i technologie

HYDROBEST - system natryskowej izolacji polimocznikowej

Hydrobest to natryskiwana, bezspoinowa folia hydroizolacyjna stosowana w przemyśle. Hydrobest jest dwuskładnikowym polimocznikiem (polyurea) wykorzystywanym głównie jako zabezpieczenie hydroizolacyjne i antykorozyjne. Jest wysoce odporny na przyspieszone starzenie atmosferyczne, termiczne i cechuje się dużą odpornością chemiczną.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".