Budujemy Dom

Ile zaoszczędzimy na instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem?

Artykuł na: 4-5 minut

Oszczędzanie energii jest dziś w modzie. Oszczędności szukamy w wielu miejscach, a jednym z nich jest instalacja wentylacyjna. Sposobem na pogodzenie konieczności wymiany powietrza z energooszczędnością jest najczęściej mechaniczna nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA DYSKUSYJNA
Ile zaoszczędzimy na instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem?
(fot. Went-Dom)

Większość osób liczy przede wszystkim na zyski w kosztach ogrzewania budynku. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet w najszczelniejszym domu, poprzez wentylację tracimy ok. 50–60% ciepła. Pozostałych strat nie da się uniknąć, bez zamurowania i ocieplenia drzwi i okien oraz odcięcia kanalizacji. Dlatego też zawsze będziemy musieli mieszkanie dogrzewać.

 

Większość rekuperatorów ma sprawność rzędu 60–70%. Oczywiście w warunkach laboratoryjnych można uzyskiwać parametry dużo wyższe, ale liczy się przecież to, co klient uzyska zimą w mieszkaniu, a nie to, co teoretycznie potrafi wymiennik ciepła. Tak więc najczęściej poruszany zysk w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej, to realne zmniejszenie kosztów ogrzewania o ok. 30%

 


Rzeczywiście, podawana w katalogach sprawność ponad 90% jest nie do uzyskania dla całej instalacji z rekuperatorem, jednak 30% zmniejszenie kosztów ogrzewania to liczba „wzięta z sufitu”. Bez solidnego audytu energetycznego nie sposób przewidzieć, jaka będzie różnica w zużyciu energii pomiędzy domem wyposażonym w wentylację z odzyskiem ciepła i bez niej.

 

Nie chodzi o to, że takich oszczędności nie można osiągnąć – można, ale będzie to zależało od tego jak duże są pozostałe straty ciepła, intensywność wymiany powietrza, sprawność rekuperacji i wreszcie zużycie energii prze wentylatory. Przykładowo w domu o słabej izolacji przegród zewnętrznych, samo poprawienie wentylacji da niewiele.

 

Oczywiście można, i warto, przynajmniej wstępnie policzyć, ile ciepła rzeczywiście ucieka za sprawą wentylacji.

 

Podaję opis do wzoru, każdy może sobie policzyć sam, dając inne wartości
V = 200 m3/h – strumień powietrza
q = 1,2 kg/m3 – gęstość powietrza
c = 1kJ/kg·K – ciepło właściwe powietrza
dt = 23 K – średnia dobowa różnica temperatury dla okresu listopad–marzec (+20°C w pomieszczeniu –3°C na zewnątrz)
X = 0,5 – sprawność rekuperatora

 

To nam daje w ciągu doby (24h): Q = V·q·c·dt·X·24 h = 66240 kJ = 18,1 kWh

 

Jeśli przyjmiemy zużycie energii przez centralę 50 W · 24 h = 1,2 kWh zostaje nam Q = 16,9 kWh.
Uprzedzam od razu, że to obliczenia tylko przybliżone, np. dla średniej wilgotności powietrza. No i strumień jest stosunkowo niewielki. (…) No i nie uwzględniamy tego, że wymianę można ograniczyć, gdy nie ma nas w domu.

 


Licząc, że rekuperator będzie pracował rocznie przez 150 dni daje to 2535 kWh.

 

Jak duże będą to oszczędności w przeliczeniu na złotówki, zależy oczywiście od tego jak drogi jest nasz nośnik energii używany do ogrzewania (najdroższe to prąd, gaz płynny i olej opałowy).

 

Dlatego często podkreśla się inne, nieekonomiczne aspekty.

 

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to faktycznie przede wszystkim komfort. Co do tych oszczędności to nie jest tak różowo jak piszą w prasie/reklamach i niektórym czy nawet większości może ta inwestycja nigdy się nie zwrócić.

 


Tyle, że by poprawić rzeczywiście często niewydolną w domach jednorodzinnych wentylację grawitacyjną wystarczy mechaniczna wentylacja wyciągowa – zdecydowanie łatwiejsza do wykonania i tańsza inwestycyjnie. Jednak bywa i tak, że z pozoru niezbyt duże oszczędności osiągane dzięki rekuperacji pozwalają wyraźnie zmniejszyć koszt wykonania innych instalacji.

 

Nie tylko komfort. U mnie licząc zyski ze zastosowania rekuperatora można powiedzieć, że wychodzą one na zero (ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła). Jednak bez zastosowania rekuperatora musiałbym dać pompę ciepła o mocy grzewczej ok. 2 kW większej. To wiązałoby się z większym wymiennikiem gruntowym, zamiast 3 pętli byłyby 4 i zajęte dodatkowe 70 m2 działki.
To też warto brać pod uwagę.

 

Jarosław Antkiewicz
aktualizacja: 2017-07-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

reku ma ok 15- 200w mocy czyli w w ciągu doby może pobrac max 4,8 kWh jak tu wyszło 2535 kWh

Gość AK47

17 Lut 2013, 13:53

A co z kosztem wybudowania kominów wentylacji grawitacyjnej? Czy nie bilansuje on choć w części kosztów poniesionych na WM?.

Gość BlueNet

07 Sie 2012, 16:45

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Ekozefir-Smog - alternatywa dla tradycyjnych filtrów
Ekozefir-Smog - alternatywa dla tradycyjnych filtrów Każdy z nas chce oddychać czystym powietrzem, jednak od lat powietrze w Polsce (szczególnie w okresie zimowym) jest bardzo zanieczyszczone. ...
Otulina AF/Armaflex firmy Armacell - sprawdzony sposób na kondensację pary wodnej
Otulina AF/Armaflex firmy Armacell - sprawdzony sposób na kondensację pary wodnej Aby materiały izolacyjne zastosowane w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych były w stanie skutecznie zabezpieczyć rury, powinny wykazywać ...
Nowa hala produkcyjna Pro-Vent
Nowa hala produkcyjna Pro-Vent Firma Pro-Vent Systemy wentylacyjne z początkiem wiosny powiększyła swoją halę produkcyjną. Kolejne pomieszczenia produkcyjne pozwolą ...
polecane produkty i technologie

Klimatyzacja Midea - innowacyjność w standardzie

Marka Midea produkuje 1/4 klimatyzatorów na świecie. Opiera się na zrównoważonej działalności w obszarach ekonomicznych, społecznych i ochrony środowiska. Dlatego urządzenia Midea zaprojektowano tak, by były optymalnym połączeniem komfortu, energooszczędności oraz przystępnej ceny.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze