Budujemy Dom

Kupujemy centralę wentylacyjną. Na jakie parametry zwracać uwagę?

Artykuł na: 6-9 minut

Jaka powinna być centrala wentylacyjna? Powinna być taka, żeby spełniała niezbędne wymagania wynikające z projektu całej instalacji wentylacyjnej. Centrala jest jej integralną częścią, wprawdzie ważną i kosztowną, ale funkcjonuje jako część całego układu. Dlatego najlepiej, jeżeli wyboru konkretnego modelu urządzenia ostatecznie dokonamy po konsultacji z projektantem instalacji. Sprawdzi on czy wszystkie wymagane parametry są odpowiednie.

Kupujemy centralę wentylacyjną. Na jakie parametry zwracać uwagę?

Warto jednak wiedzieć, na co powinniśmy zwracać uwagę choćby przy wstępnej selekcji, co jest na prawdę istotne oraz brak jakich informacji powinien wzbudzić naszą czujność. Sprzedawcy niestety nie zawsze są uczciwi, a ponadto nierzadko brakuje im wiedzy.

 

Wydajność, czyli przepływ powietrza, jest najważniejszym parametrem centrali. Od niego bowiem zależy czy wymiana powietrza będzie wystarczająca. Przede wszystkim musimy pamiętać, że wydajność nie jest wielkością stałą – im większe opory przepływu będą musiały pokonać wentylatory w samej centrali oraz w kanałach, tym przetłoczą mniej powietrza. Zdolność do pokonania oporów przepływu nosi nazwę sprężu.

Zapamiętajmy koniecznie, że jeżeli rośnie wymagany spręż to wydajność spada. Wykresy lub tabele, pokazujące zależność pomiędzy tymi parametrami powinien umieścić w dokumentacji każdy szanujący się producent. Jeżeli tych danych brak to poważny sygnał ostrzegawczy.

 

W typowym domu jednorodzinnym przyjmuje się, że wydajność nominalna powinna wynosić przynajmniej 200 m3/h. Spręż zaś ma wartość ok. 150 Pa, jednak faktyczna wartość, w konkretnej instalacji, może być znacząco inna.

 

Sprawność odzysku ciepła to często zmanipulowany parametr. Przede wszystkim nie dajmy się nabrać na deklaracje w rodzaju "sprawność do 95%". A od ilu procent i w jakich warunkach? Sprawność zmienia się bowiem wraz ze zmianą wielu parametrów – temperatury na zewnątrz i w budynku, wydajności centrali, wilgotności powietrza. Ponadto czym innym jest sprawność:

 • samego wymiennika ciepła;
 • centrali wentylacyjnej;
 • całej instalacji.
Centrala wentylacyjna z wymiennikiem przeciwprądowym Centrala wentylacyjna z wymiennikiem krzyżowym
a) fot. ISTPOL b) fot. EKOKLIMAX
Centrala wentylacyjna z wymiennikiem obrotowym W centralach wentylacyjnych występują rozmaite typy wymienników: przeciwprądowe (a); krzyżowe (b); obrotowe (c). Jednak ostatecznie ważne są parametry centrali jako całości, a nie sam wymiennik.
c) fot. IGLOTECH

Wymagania NFOŚiGW określają tylko sprawność samego wymiennika ciepła, zbadaną w ściśle określonych, laboratoryjnych warunkach testowych. Rzeczywista sprawność odzysku ciepła – instalacji jako całości i przy zmiennych warunkach będzie wyraźnie niższa. Orientacyjnie można przyjąć, że taka faktyczna sprawność na poziomie 70% będzie dobrym wynikiem, wobec bardzo wysokiej wymaganej sprawności samego wymiennika – odpowiednio 85% (standard NF 40) oraz 90% (NF 15).

 

W praktycznej eksploatacji ta dość teoretyczna różnica 5% może być w ogóle nieodczuwalna, o ile więc nie ubiegamy się o dotację, nie czyńmy z kilkuprocentowej różnicy sprawności zasadniczego kryterium wyboru. Dobrze zaś świadczy o producencie, jeżeli w dokumentacji udostępnia dane o sprawności odzysku ciepła i temperaturze powietrza nawiewanego, w warunkach w jakich centrala najczęściej pracuje, przykładowo od -15 do +10°C.

Zanim kupimy centralę sprawdźmy ile kosztuje komplet filtrów dla niej. W niektórych przypadkach to znaczna część kosztów eksploatacyjnych. WOLF
Zanim kupimy centralę sprawdźmy ile kosztuje komplet filtrów dla niej. W niektórych przypadkach to znaczna część kosztów eksploatacyjnych. FOT. WOLF

Dodatkowe wyposażenie – w standardzie lub dostępne za niekiedy słoną dopłatą – może istotnie zaważyć na decyzji o zakupie. Zasadnicze elementy centrali to wprawdzie wentylatory i wymiennik, ale jej pozostałe części też są ważne:

 • sterownik służący do zmiany parametrów pracy centrali. Minimum to ręczna zmiana intensywności wentylacji. Jednak zdecydowana większość kupujących wybiera automatykę ze sterowaniem czasowym w cyklu dziennym lub tygodniowym. Takie są też minimalne wymagania NFOŚiGW. Możliwe jest też automatyczne sterowanie bypasem, ustawienie temperatury zadziałania grzałki itp.
 • filtry powietrza (oczyszczają powietrze nawiewane oraz chronią wymiennik), koszt ich wymiany warto sprawdzić przed zakupem, bo bywa zaskakująco duży;
 • grzałka zapobiegająca oszronieniu wymiennika w czasie dużych mrozów;
 • grzałka (nagrzewnica) powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Może być elektryczna lub wodna, połączona z instalacją c.o.;
 • obejście (bypas), po włączeniu którego powietrze omija wymiennik. Gdy na zewnątrz jest ciepło, użycie wymiennika nie ma sensu, zaś jego ominięcie pozwala ograniczyć zużycie prądu przez wentylatory.

Głośność centrali i kanałów to parametr bardzo ważny, ale trudny do określenia z góry, bo zależy od sposobu wykonania instalacji jako całości. Pamiętajmy, że najbardziej odczujemy hałas dobiegający z kanałów nawiewnych, bo te znajdują się w pokojach, w tym w sypialniach. A niektórym osobom nawet lekki szum może zakłócać odpoczynek. Dźwięki słyszalne w pobliżu wlotów kanałów wyciągowych będą mniej dokuczliwe. Znajdują się w łazienkach i kuchni, a tam nie wymagamy absolutnej ciszy. Generalnie hałasy w każdej instalacji da się wytłumić, ale to już zadanie dla profesjonalisty. Szczególnie ważne, jeżeli centrala znajduje się blisko sypialni.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2016-04-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT
Cykl szkoleń autoryzacyjnych dla instalatorów central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT Firma Ventia, wyłączny przedstawiciel marki Komfovent na Polskę, zaprasza na szkolenia autoryzacyjne z central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT ...
Postaw na energooszczędną wymianę powietrza
Postaw na energooszczędną wymianę powietrza Okna stosowane w budynkach z wentylacją grawitacyjną są zazwyczaj wyposażone w mikrowentylację i różnego rodzaju nawiewniki, które w ...
Rekuperatory MISTRAL we współpracy z systemem FIBARO
Rekuperatory MISTRAL we współpracy z systemem FIBARO Wybrane modele rekuperatorów MISTRAL firmy Pro-Vent mogą być w prosty sposób podłączone do systemu Domu inteligentnego FIBARO.

Czy można żądać wymontowania w bloku wentylacji mechanicznej, która powoduje dyskomfort cieplny?

Czy mogę wystąpić do Spółdzielni o wyłączenie wentylacji mechanicznej? Czy też przy wejściu w życie zmiany rozporządzenia Spółdzielnia winna obligatoryjnie wymontować wentylację mechaniczną?

polecane produkty i technologie

Jak zamontować klimatyzator przypodłogowy?

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i oczyszczanie powietrza dzięki jednemu urządzeniu. Zobacz wszystkie odsłony nowoczesnej klimatyzacji domowej. Szczegółowy montaż klimatyzatora przypodłogowego.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".