Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Artykuły

Kupujemy centralę wentylacyjną. Na jakie parametry zwracać uwagę?

Jaka powinna być centrala wentylacyjna? Powinna być taka, żeby spełniała niezbędne wymagania wynikające z projektu całej instalacji wentylacyjnej. Centrala jest jej integralną częścią, wprawdzie ważną i kosztowną, ale funkcjonuje jako część całego układu. Dlatego najlepiej, jeżeli wyboru konkretnego modelu urządzenia ostatecznie dokonamy po konsultacji z projektantem instalacji. Sprawdzi on czy wszystkie wymagane parametry są odpowiednie.

Kupujemy centralę wentylacyjną. Na jakie parametry zwracać uwagę?

Warto jednak wiedzieć, na co powinniśmy zwracać uwagę choćby przy wstępnej selekcji, co jest na prawdę istotne oraz brak jakich informacji powinien wzbudzić naszą czujność. Sprzedawcy niestety nie zawsze są uczciwi, a ponadto nierzadko brakuje im wiedzy.

Wydajność, czyli przepływ powietrza, jest najważniejszym parametrem centrali. Od niego bowiem zależy czy wymiana powietrza będzie wystarczająca. Przede wszystkim musimy pamiętać, że wydajność nie jest wielkością stałą – im większe opory przepływu będą musiały pokonać wentylatory w samej centrali oraz w kanałach, tym przetłoczą mniej powietrza. Zdolność do pokonania oporów przepływu nosi nazwę sprężu.

Zapamiętajmy koniecznie, że jeżeli rośnie wymagany spręż to wydajność spada. Wykresy lub tabele, pokazujące zależność pomiędzy tymi parametrami powinien umieścić w dokumentacji każdy szanujący się producent. Jeżeli tych danych brak to poważny sygnał ostrzegawczy.

W typowym domu jednorodzinnym przyjmuje się, że wydajność nominalna powinna wynosić przynajmniej 200 m3/h. Spręż zaś ma wartość ok. 150 Pa, jednak faktyczna wartość, w konkretnej instalacji, może być znacząco inna.

Sprawność odzysku ciepła to często zmanipulowany parametr. Przede wszystkim nie dajmy się nabrać na deklaracje w rodzaju "sprawność do 95%". A od ilu procent i w jakich warunkach? Sprawność zmienia się bowiem wraz ze zmianą wielu parametrów – temperatury na zewnątrz i w budynku, wydajności centrali, wilgotności powietrza. Ponadto czym innym jest sprawność:

 • samego wymiennika ciepła;
 • centrali wentylacyjnej;
 • całej instalacji.
Centrala wentylacyjna z wymiennikiem przeciwprądowym Centrala wentylacyjna z wymiennikiem krzyżowym
a) fot. ISTPOL b) fot. EKOKLIMAX
Centrala wentylacyjna z wymiennikiem obrotowym W centralach wentylacyjnych występują rozmaite typy wymienników: przeciwprądowe (a); krzyżowe (b); obrotowe (c). Jednak ostatecznie ważne są parametry centrali jako całości, a nie sam wymiennik.
c) fot. IGLOTECH

Wymagania NFOŚiGW określają tylko sprawność samego wymiennika ciepła, zbadaną w ściśle określonych, laboratoryjnych warunkach testowych. Rzeczywista sprawność odzysku ciepła – instalacji jako całości i przy zmiennych warunkach będzie wyraźnie niższa. Orientacyjnie można przyjąć, że taka faktyczna sprawność na poziomie 70% będzie dobrym wynikiem, wobec bardzo wysokiej wymaganej sprawności samego wymiennika – odpowiednio 85% (standard NF 40) oraz 90% (NF 15).

W praktycznej eksploatacji ta dość teoretyczna różnica 5% może być w ogóle nieodczuwalna, o ile więc nie ubiegamy się o dotację, nie czyńmy z kilkuprocentowej różnicy sprawności zasadniczego kryterium wyboru. Dobrze zaś świadczy o producencie, jeżeli w dokumentacji udostępnia dane o sprawności odzysku ciepła i temperaturze powietrza nawiewanego, w warunkach w jakich centrala najczęściej pracuje, przykładowo od -15 do +10°C.

Zanim kupimy centralę sprawdźmy ile kosztuje komplet filtrów dla niej. W niektórych przypadkach to znaczna część kosztów eksploatacyjnych. WOLF
Zanim kupimy centralę sprawdźmy ile kosztuje komplet filtrów dla niej. W niektórych przypadkach to znaczna część kosztów eksploatacyjnych. FOT. WOLF

Dodatkowe wyposażenie – w standardzie lub dostępne za niekiedy słoną dopłatą – może istotnie zaważyć na decyzji o zakupie. Zasadnicze elementy centrali to wprawdzie wentylatory i wymiennik, ale jej pozostałe części też są ważne:

 • sterownik służący do zmiany parametrów pracy centrali. Minimum to ręczna zmiana intensywności wentylacji. Jednak zdecydowana większość kupujących wybiera automatykę ze sterowaniem czasowym w cyklu dziennym lub tygodniowym. Takie są też minimalne wymagania NFOŚiGW. Możliwe jest też automatyczne sterowanie bypasem, ustawienie temperatury zadziałania grzałki itp.
 • filtry powietrza (oczyszczają powietrze nawiewane oraz chronią wymiennik), koszt ich wymiany warto sprawdzić przed zakupem, bo bywa zaskakująco duży;
 • grzałka zapobiegająca oszronieniu wymiennika w czasie dużych mrozów;
 • grzałka (nagrzewnica) powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Może być elektryczna lub wodna, połączona z instalacją c.o.;
 • obejście (bypas), po włączeniu którego powietrze omija wymiennik. Gdy na zewnątrz jest ciepło, użycie wymiennika nie ma sensu, zaś jego ominięcie pozwala ograniczyć zużycie prądu przez wentylatory.

Głośność centrali i kanałów to parametr bardzo ważny, ale trudny do określenia z góry, bo zależy od sposobu wykonania instalacji jako całości. Pamiętajmy, że najbardziej odczujemy hałas dobiegający z kanałów nawiewnych, bo te znajdują się w pokojach, w tym w sypialniach. A niektórym osobom nawet lekki szum może zakłócać odpoczynek. Dźwięki słyszalne w pobliżu wlotów kanałów wyciągowych będą mniej dokuczliwe. Znajdują się w łazienkach i kuchni, a tam nie wymagamy absolutnej ciszy. Generalnie hałasy w każdej instalacji da się wytłumić, ale to już zadanie dla profesjonalisty. Szczególnie ważne, jeżeli centrala znajduje się blisko sypialni.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2016-04-18

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Profesonalny oczyszczacz Fellowes AeraMax™ Pro AM II
Profesonalny oczyszczacz Fellowes AeraMax™ Pro AM II Oczyszczacz Fellowes AeraMax™ PRO II wyróżniają niewielkie wymiary i bardzo wysoka skuteczność oczyszczania połączona z nowoczesnym ...
Wentylatory Havaco ICM SILENT - skuteczna i cicha wentylacja kanałowa
Wentylatory Havaco ICM SILENT - skuteczna i cicha wentylacja kanałowa Wśród bogatej oferty wentylatorów marki HAVACO, znajdują się m.in. wentylatory kanałowe ICM SILENT. Dzięki swojej zaawansowanej konstrukcji ...
Rekuperator Komfovent z technologią EPP
Rekuperator Komfovent z technologią EPP W ofercie firmy Ventia pojawił się nowy rekuperator Komfovent DOMEKT R 300V z najnowszą automatyką C6 SMART HOME. Komfovent jako pierwszy ...
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze