Budujemy Dom
Instalacje / Wentylacja i klimatyzacja / Porady ekspertów

Jakie urządzenia klimatyzacyjne można zastosować w wykończonym domu?

Odpowiedź eksperta: Wyznaczenie mocy urządzeń klimatyzacyjnych jest znacznie bardziej skomplikowane, niż przy doborze urządzeń grzewczych. Na zapotrzebowanie mocy wpływa nie tylko konstrukcja samego budynku (izolacyjność i akumulacja ciepła przez ściany, wielkość i rodzaj okien), ale również usytuowanie względem stron świata, nasłonecznienie lub zacienienie domu.

Urządzenie klimatyzacyjne
(fot. Maromar)

Trzeba także uwzględnić ciepło wytwarzane przez mieszkańców, oświetlenie, pracujące urządzenia domowe np. telewizor, komputer, lodówka, kuchenka. Można przyjąć, że w pomieszczeniach mieszkalnych moc zainstalowanych urządzeń chłodniczych powinna wynosić 60-100 W/m².

 

Dostępne urządzenia klimatyzacyjne można podzielić na dwie grupy: przenośne i instalowane na stałe.

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzatory przenośne wykorzystuje się najczęściej w domach letniskowych, mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych lub jako doraźne źródło chłodu przenoszone do różnych pomieszczeń.

 

Mogą mieć budowę kompaktową, w których w jednej obudowie mieszczą się wszystkie zespoły niezbędne do jego funkcjonowania, albo składać się z dwóch urządzeń – jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Te drugie nazywane są popularnie „przenośnym splitem”. Przenośne klimatyzatory kompaktowe można ustawić w dowolnym miejscu, bez konieczności wykonywania dodatkowych otworów w ścianie i prowadzenia przewodów.

 

Musimy jedynie wyprowadzić na zewnątrz końcówkę rury (np. przez uchylone okno), którą odprowadzane będzie ciepłe powietrze. Wadą tych urządzeń jest stosunkowo niska wydajność chłodzenia spowodowana niekontrolowanym napływem powietrza zewnętrznego oraz hałas wytwarzany przez sprężarkę agregatu. Do zamontowania klimatyzatora typu „split” niezbędne jest wykonanie w ścianie zewnętrznej dwóch kilkucentymetrowych otworów, przez które przechodzić będą rurki łączące obie jednostki.

 

Można również przeprowadzić je przez uchylone okno, ale zmniejszy to efektywność chłodzenia. Dzięki szybkozłączkom z kulowymi zaworami blokującymi odłączenie rurek nie wymaga każdorazowego napełniania ich czynnikiem chłodniczym. Klimatyzatory przenośne wyposażone są w zbiorniki na wykraplającą się z ochłodzonego powietrza parę wodną, które okresowo trzeba opróżniać. Niektóre modele są jednak wyposażane w układ odparowania tych skroplin, co upraszcza obsługę i zwiększa skuteczność chłodzenia.

Klimatyzatory instalowane na stałe

Są również dwa typy urządzeń klimatyzacyjnych instalowanych na stałe (kompakt i split) różniące się od wersji przenośnej wielkością i sposobem montażu. Urządzenia kompaktowe nazywane również klimatyzatorami okiennymi montowane są na parapetach okien (trzeba odpowiednio dopasować nowe okno) lub w dużym otworze w ścianie zewnętrznej.

 

Klimatyzatory te mogą również pracować jako pompy ciepła wykorzystywane w chłodniejsze dni do ogrzewania pomieszczeń, a niekiedy mają dodatkowo zamontowane grzałki elektryczne zwiększające efektywność ogrzewania. Są dość głośne podczas pracy i nie powinno się ich montować w sypialni.

 

Wszystkie opisane powyżej klimatyzatory przeznaczone są do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń. Centralne chłodzenie całego domu umożliwiają natomiast klimatyzatory typu split wyposażone w kilka jednostek wewnętrznych.

 

Centralny agregat, w którym znajduje się hałaśliwa pompa oraz skraplacz z dużym wentylatorem umieszczany jest na zewnątrz domu. Do tej jednostki podłączanych jest cienkimi, izolowanymi cieplnie rurkami kilka zespołów wewnętrznych zawierających parownik, wentylator nadmuchowy oraz układ sterujący.

 

Jednostka wewnętrzna może być przystosowana do zawieszenia na ścianie, pod sufitem lub do wbudowania w sufit podwieszany. Ponieważ jednostki te instalowane są wysoko nad podłogą, do sterowania ich pracą wykorzystuje się elektroniczne piloty na podczerwień.

 

Można w ten sposób ustawić temperaturę i wilgotność powietrza, zaprogramować czas pracy, sterować kierunkiem nawiewu powietrza. System ten może również funkcjonować jako pompa ciepła i dogrzewać tanim kosztem dom w okresie wiosny i jesieni.

Redakcja BD

aktualizacja: 2012-12-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Innowacyjne i energooszczędne wentylatory PREMIUM
Innowacyjne i energooszczędne wentylatory PREMIUM Firma Marley ma w swojej ofercie innowacyjne i energooszczędne wentylatory PREMIUM. Prezentujemy charakterystykę tych urządzeń.
Wewnętrzny wentylator do optymalnej dystrybucji ciepła między pomieszczeniami
Wewnętrzny wentylator do optymalnej dystrybucji ciepła między pomieszczeniami W domach i mieszkaniach często występują silne spadki temperatury między ogrzewanymi i sąsiednimi, chłodniejszymi pomieszczeniami. Rozwiązaniem ...
Ventia wyróżniona Gazelą Biznesu 2017
Ventia wyróżniona Gazelą Biznesu 2017 Firma Ventia została wyróżniona Gazelą Biznesu za rok 2017 dla najbardziej dynamicznie rozwijających się małych i średnich firmy w Polsce.

Czy stosować dodatkową wentylację na poddaszu?

Odpowiedź eksperta: Konieczność zamontowania indywidualnej wentylacji pomieszczeń na poddaszu zależy od ich przeznaczenia.

topowe produkty

Niewielkie rekuperatory o wielkich możliwościach firmy Alnor Systemy Wentylacji

Wiemy dobrze, jak trudno znaleźć odpowiednie urządzenie w rozsądnej cenie. Jak wybrać najlepsze spośród wielu dostępnych na rynku? Przede wszystkim należy dopasować je do indywidualnych potrzeb.
Najbardziej znane marki
Rekuperatory - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze