Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Od podłogi do sufitu

Ściany jakby od niechcenia pokryte tynkiem w ciepłym, słonecznym kolorze tworzą wraz z ciemnym drewnem i błękitną mozaiką prawdziwie śródziemnomorski klimat (fot. Sanitec Koło)O stylu łazienki w przeważającej mierze decydują materiały, którymi ją wykończymy. Możemy wybierać spośród tradycyjnych: glazury, terakoty i gresu lub nowoczesnych: drewna, metalu i betonu. Warto również...

O stylu łazienki w przeważającej mierze decydują materiały, którymi ją wykończymy. Możemy wybierać spośród tradycyjnych: glazury, terakoty i gresu lub nowoczesnych: drewna, metalu i betonu. Warto również łączyć je ze sobą i tworzyć własne, niepowtarzalne wnętrza. Wybór jest ogromny, więc i możliwości aranżacyjne są nieograniczone. Lub prawie nieograniczone...

Łazienka w klimacie śródziemnomorskim
Ściany jakby od niechcenia pokryte tynkiem w ciepłym, słonecznym kolorze tworzą wraz z ciemnym drewnem i błękitną mozaiką prawdziwie śródziemnomorski klimat (fot. Sanitec Koło)
Najbardziej rozpowszechnione są płytki ceramiczne – wzorów, kolorów i faktur jest tak dużo, że trudno się zdecydować. Aby ułatwić nam to zadanie producenci często proponują komplety, składające się z kafelków na ścianę, podłogę i szeregu elementów ozdobnych. Wzornictwo, formaty i kolorystyka stale się zmieniają. Wśród nowości można znaleźć płytki o neutralnej kolorystyce dużych formatach 30x60 cm lub bardzo małych 2x2 cm. W nowych kolekcjach często producenci rezygnują z dekorów i innych ozdób na rzecz dużych kafli o gładkiej powierzchni i doskonałej kalibracji, które można układać bez fug.

Modne połączenia

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem staje się łączenie w łazience różnych materiałów wykończeniowych. Tradycyjne kafelki bardzo atrakcyjnie wyglądają w towarzystwie drewna, które od kilku lat jest bardzo modne. Najczęściej wykorzystuje się gatunki egzotyczne, odporne na działanie wilgoci. Można używać również gatunków krajowych – olchy, czereśni, dębu czy sosny, ale należy je wcześniej dobrze zaimpregnować (bejcami, lakierobejcami, woskami lub olejami).

Drewniane podłogi w połączeniu z płytkami ceramicznymi na ścianach wyglądają elegancko, a zarazem stwarzają wrażenie przytulności i ciepła. W łazienkach świetnie sprawdzają się również okładziny korkowe. Specjalne, woskowane płytki z korka są odporne na wilgoć i wodę.

 

W dużych łazienkach warto podkreślić podział na tzw. część mokrą (okolice wanny i prysznica) i część suchą, czyli tę gdzie się przebieramy lub wypoczywamy po kąpieli. Użycie różnych materiałów pozostaje wtedy w zgodzie z funkcją poszczególnych miejsc. Powierzchnię wyłożoną płytkami można ograniczyć tylko do miejsc „mokrych”, a w strefie „wypoczynkowej” do wykończenia podłogi użyć .

 

Drewno można stosować nie tylko na podłogach. Możliwe są wszelkie warianty aranżacyjne – drewno do obłożenia wanny lub jako boazeria na suficie.


Pobierz wersję pdf: Od podłogi do sufitu
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".