Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sprzęt gospodarstwa domowego

Współczesne obszerne wnętrza, często bez ścianek działowych i drzwi, łączą w sobie po kilka funkcji i tylko charakterystyczne urządzenia AGD wskazują, że właśnie tu znajduje się strefa kuchni. Płyta, zmywarka, lodówka i okap to z pewnością nieodłączne atrybuty nowoczesnej kuchni.Kupno AGD traktujemy jako inwestycję na lata. Staramy się znaleźć urządzenia...

Współczesne obszerne wnętrza, często bez ścianek działowych i drzwi, łączą w sobie po kilka funkcji i tylko charakterystyczne urządzenia AGD wskazują, że właśnie tu znajduje się strefa kuchni. Płyta, zmywarka, lodówka i okap to z pewnością nieodłączne atrybuty nowoczesnej kuchni.

Kupno AGD traktujemy jako inwestycję na lata. Staramy się znaleźć urządzenia solidne i ekonomiczne, nie psujące się. Nasze oczekiwania, wiążą się bezpośrednio z liczbą domowników, częstotliwością gotowania oraz pieczenia, ilością przechowywanego jedzenia itp. Ważne jest i to, jak urządzona jest kuchnia. Czy jest to osobne pomieszczenie czy niewielki kącik. Ile mamy na urządzenia miejsca.

 

Nie można także pominąć stylu, w jakim jest urządzona. Od tego bowiem zależy czy wybierzemy sprzęty AGD wolno stojące, do zabudowy, nowoczesne czy retro.

Na prąd lub gaz

Płyty kuchenne to typowe urządzenia do zabudowy. Wybieramy je też wtedy, gdy urządzamy wyspę lub półwysep z miejscem do gotowania. Płytę zawsze wbudowuje się w blat ciągu roboczego albo przykrywającego wyspę.

 

Typowe płyty kuchenne mają głębokość ok. 50 cm, długość od 50 do 90 cm i ok. 3 cm grubości. Mogą być zasilane prądem albo gazem. Wyposażone są w palniki (gazowe) albo pola grzejne (elektryczne) lub i jedne, i drugie. Ich ilość zależy od wielkości płyty i waha się od jednego do sześciu. Nierzadko można spotkać palniki z podwójnym i potrójnym wieńcem, a także owalne – specjalnie przeznaczone pod brytfanny.

Nowoczesne płyty gazowe wyposażone są w zapalarki automatyczne, zabezpieczenia przed wypływem gazu. Mają strefy szybkiego grzania, można na nich ustawić tzw. ekologiczne spalanie, by jak najmniej spalin trafiało do atmosfery.

Z kolei pola płyt elektrycznych mają rozszerzenia, a same płyty: automatyczne wyłączniki. Są wygodne w eksploatacji, a to dzięki możliwości programowania włączenia z wyprzedzeniem czasowym, sygnalizatorowi dźwiękowemu, informującemu o zakończeniu pracy, wskaźnikowi pokazującemu dołączenie strefy dodatkowej (rozszerzenia), a także funkcji rozpoznawania naczyń. Dla rodzin z małymi dziećmi ważne będzie zapewne to, że wyposażono je w zabezpieczenie przed włączeniem przez dzieci.

 

Najnowocześniejsze – płyty indukcyjne – zaczynają pracować, gdy postawimy na nich naczynia i natychmiast przestają, gdy je zdejmiemy. Jedyna ich wada – wymagają garnków ze stali ferromagnetycznej.

 

Każda płyta działająca samodzielnie ma własne sterowanie – pokrętłami albo sensorami (dotykowe). Mogą jednak być i takie, które montuje się nad piekarnikiem i wtedy obydwa urządzenia uruchamia wspólny panel sterujący. W sprzedaży są także płyty z czujnikami działającymi na podczerwień, dzięki którym gotująca się potrawa nie wykipi. Wymagają one jednak specjalnie przystosowanych naczyń (np. oklejonych folią).

Piecze się

Piekarniki zwykle umieszcza się pod płytą lub w specjalnej szafce na wysokości gwarantującej wygodne wkładanie i wyjmowanie naczyń oraz blach. W każdym przypadku piekarnik musi być nieco odsunięty od ściany (z tyłu powinien być obieg powietrza). Nowoczesne piekarniki mają wiele udogodnień. Ich szyby (nawet potrójne) nie nagrzewają się. Wnętrza bywają (zależnie od modelu) pokryte specjalną emalią, np. ułatwiającą mycie lub „wypalanie” osadzającego się osadu. Wygodne prowadnice wysuwają się na zewnątrz.

Każdy piekarnik wyposażony jest w czytelny panel sterujący, często z wyświetlaczem pokazującym np. nagrzanie piekarnika czy stan zaawansowania pieczenia. Wiele z nich ma tzw. timer informujący o upływie ustawionego czasu lub zakończeniu pracy. Włączenie urządzenia można programować z wyprzedzeniem.

 

Warto zwrócić uwagę na liczne funkcje piekarników. Poza klasycznymi grzałkami, umieszczonymi na górze i na dole, piekarniki wyposaża się teraz w termoobieg, który polega na rozprowadzeniu przez wentylator gorącego powetrze równomiernie w całej komorze. To udogodnienie pozwala piec potrawy na dwóch poziomach. Można też piec na obracającym się rożnie, opiekać oraz grilować, rozmrażać produkty.

Są i takie piekarniki, które wyposażono w funkcję „pizza” . Z kolei termosonda (czujnik temperatury) włożona do wnętrza pieczonego mięsa pokazuje, jaka jest tam temperatura i jak zaawansowany jest proces pieczenia. Najdroższe modele piekarników mają zaprogramowaną „książkę kucharską”, dzięki której same dobierają temperaturę i czas pieczenia do rodzaju mięsa.


Pobierz wersję pdf: Sprzęt gospodarstwa domowego
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".