Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Szafy i garderoby

Domowa przestrzeń magazynowa niezbędna jest w każdym domu. Aby zapanować nad wszystkimi rzeczami, którymi obrastamy, musimy gdzieś je przechowywać. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest obszerna garderoba. Jak więc ją zorganizować, by każda rzecz miała w niej swoje miejsce, a korzystanie z garderoby było wygodne?

(fot. Komandor)

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie garderoby tuż obok sypialni każdego z członków rodziny. Dodatkowo przyda się też duża szafa lub garderoba dostępna dla wszystkich domowników.

Jeżeli z garderoby będą korzystać jedna lub dwie osoby, wystarczy, by miała ok. 6 m2, jeśli domowników jest więcej – potrzebne będzie ok. 10 m2. W zależności od rozmiarów pomieszczenia garderoba może mieć kształt prostokątny, kwadratowy, litery „U” lub „L”. Garderobę można też zorganizować we wnętrzu trudnym do zagospodarowania w inny sposób, np. na poddaszu ze skosami lub pod schodami.

Jak wyposażyć?

Na funkcjonalność garderoby wpływa nie tylko jej umiejscowienie, ale przede wszystkim dobrze zaplanowane wyposażenie: liczba półek, szuflad, koszy i drążków (moduły i konfiguracje półek), odległości pomiędzy nimi, oraz wysokości na jakich są umieszczone.

Dobrze zorganizowana garderoba pozwoli wykorzystać powierzchnię od podłogi do sufitu oraz zabudować każdy, nawet najbardziej niedostępny kąt. Planując układ półek i wieszaków należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby domowników oraz to, jakie przedmioty będziemy na nich przechowywać. Jedni z nas potrzebują więcej pojemnych półek, szuflad i drążków, inni wolą kosze i wieszaki.  

jak wykończyć?

Drzwi do garderoby mogą być składane, otwierane tradycyjnie lub najbardziej praktyczne – przesuwane (nie zabierają miejsca przy otwieraniu). Można wybrać różne rodzaje wypełnienia: płyty laminowane (drewnopodobne lub kolorowe), rattanowe lub bambusowe, szyby mleczne, barwione lub przezroczyste, poliwęglan lub lustra. Należy pamiętać o zamontowaniu szczotek przeciwkurzowych, które zapewnią szczelność drzwi oraz będą pełnić funkcję odbojów.

Ściany garderoby najczęściej wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi, tapetuje lub maluje zmywalną farbą. Dzięki temu dadzą się, od czasu do czasu, przetrzeć wilgotną szmatką.

Podłoga powinna być łatwa do odkurzenia i umycia na mokro. Praktycznym wykończeniem jest wykładzina elastyczna lub płytki ceramiczne.

Dobrze, gdy w garderobie jest okno, przez które wpada naturalne światło. Montujemy w nim żaluzje lub rolety, by zabezpieczyć ubrania przed wypłowieniem i siatkę przeciw owadom. Jako sztuczne oświetlenie dobrze sprawdzają się lampki halogenowe montowane w gzymsach oraz obrotowe reflektorki umieszczone w suficie i skierowane strumieniem światła do wnętrza szafy. Można stosować także świetlówki, które nie nagrzewają się tak silnie jak halogeny.

Pełny artykuł w PDF: Szafy i garderoby

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".