Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki, piece i kozy

Kominek, nawet ten najskromniejszy, na pewno zostanie zauważony. Nie trzeba więc starać się go na siłę pokazać, ponieważ może to prowadzić to zachwiania równowagi w pomieszczeniu. Należy raczej podkreślić jego atuty – ciepło, naturalność, energię.
Kominki, piece i kozy 
 (fot. Brunner)

Właściciele domów częściej podkreślają, że kominek nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter, niż to, że jest to urządzenie grzewcze. Ogień płonący w palenisku przykuwa uwagę osób przebywających w pomieszczeniu, dlatego też kominek wraz z obudową powinien być zharmonizowany ze stylem całego wnętrza.

Otwarty, zamknięty, koza

To, czy wybierzemy kominek otwarty, zamknięty lub kozę, zależy od miejsca, w którym ma stanąć, możliwości podłączenia do komina i od tego, w jakim stopniu ma służyć do ogrzewania. Kominek z otwartym paleniskiem pozwala najpełniej cieszyć się „żywym” ogniem. Jest dobrym rozwiązaniem, gdy będzie się w nim rozpalać tylko dla przyjemności, ponieważ tylko w niewielkim stopniu oddaje ciepło do pomieszczenia – ogromna większość ucieka przez komin. Jednocześnie do spalania potrzebuje zarówno dużej ilości opału, jak i dużo tlenu.

 

Jeśli kominek ma być nie tylko ozdobą, ale i urządzeniem grzewczym, najlepiej zdecydować się na kominek z wkładem, czyli zamknięty. Stal i żeliwo, z których najczęściej wykonane są wkłady, bardzo dobrze akumulują ciepło. Ogrzane przez wkład powietrze wypływa do salonu przez kratki nawiewne umieszczone najczęściej w górnej części obudowy, a do innych pomieszczeń może być rozprowadzone przez system kanałów.

 

Piece wolno stojące dają przyjemniejsze ciepło, ponieważ grzeją przez promieniowanie. Oznacza to, że ich ciepło odczuwamy podobnie jak słoneczne. Nie podłącza się ich do systemu rozprowadzania ciepłego powietrza. Piecom, najczęściej z żeliwa, blach stalowych lub kaflowym, nadaje się różnorodne formy – współczesne lub stylizowane według starych wzorów.

Gdzie i jaki?

Im większą wagę przywiązujemy do roli kominka w naszym domu, z tym większą starannością powinniśmy ustalać dla niego miejsce.

 

Kominek stawia się najczęściej w pokoju dziennym, choć zdarza się, że znajdzie swoje miejsce również w sypialni. Jest nierozerwalnie związany z wypoczynkiem, relaksem, dlatego najlepsze dla niego miejsce to takie, gdzie wszyscy domownicy mogą spokojnie przy nim usiąść i korzystać z jego kojącego światła i ciepła. Żywy ogień niezwykle pozytywnie wpływa również na atmosferę spotkania ze znajomymi czy rodziną – nasz dom sprawia wrażenie bardziej przytulnego i przyjaznego.

 

Jest wiele możliwości ustawienia kominka w salonie. Może stać w narożniku pod kątem 45° do ścian, obejmując w ten sposób całe pomieszczenie. Ustawiony na środku najdłuższej ściany, zostanie najprawdopodobniej mocno wyeksponowany. Postawiony lub podwieszony na środku stanie się centralnym punktem salonu. To ostatnie rozwiązanie da lepszy efekt, gdy palenisko będzie widoczne z dwóch stron lub będzie całkowicie otwarte.

 

Pełny artykuł w PDF: Kominki, piece i kozy


Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".