Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Technika na salony

Kotły, grzejniki, podgrzewacze wody, klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, pralki – kiedyś, ze względu na gabaryty i mało atrakcyjny wygląd były pieczołowicie ukrywane, dziś nowoczesne, kolorowe, designerskie stały się przedmiotami sztuki użytkowej. Projektanci prześcigają się w coraz to nowszych koncepcjach, futurystycznych kształtach i metalicznej kolorystyce rodem z kosmosu.
Technika na salony 
 (fot. Bosch)

Wzornictwo przemysłowe to prężnie rozwijająca się dziedzina z pogranicza przemysłu i sztuki. Młodzi, kreatywni projektanci inspirowani obowiązującymi trendami nadają domowym urządzeniom nieznany dotąd charakter.

 

Nie liczą się już tylko funkcje i możliwości sprzętu, ale równie istotny staje się jego design – cecha zarezerwowana dotąd raczej dla sprzętów hi-fi, telewizorów, komputerów i laptopów. Innych elementów technicznej infrastruktury domu raczej nikt nie chciał eksponować. Były głośne, duże i miały bardzo techniczny, siermiężny wygląd. Chowano je więc w pomieszczeniach gospodarczych. Jednak to już przeszłość. Projektanci techniki użytkowej dopasowali ją do pomieszczeń mieszkalnych i „udomowili”.

Coraz chętniej więc lokujemy ją w bardziej eksponowanych miejscach. Urządzenia są precyzyjnie wykonane z materiałów wysokiej jakości, ich szlachetne wzornictwo pasuje do nowoczesnych wnętrz. Są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też dużo bardziej funkcjonalne – „inteligentne”, łatwiejsze w obsłudze, cichsze i czystsze. Nie zakłócają więc oglądania telewizji czy słuchania muzyki. Stanowią oryginalny element aranżacji domowego wnętrza.

 

Stojący kocioł grzewczy stał się „meblem”, który łatwo wkomponować w otoczenie, montując np. w holu. Wiszący, dzięki wymiarom odpowiadającym popularnym modułom mebli kuchennych, można zgrabnie wpasować w zabudowę kuchenną lub łazienkową. Nowoczesnych pralek, odkurzaczy, możemy już nie chować, a zdobić nimi wnętrze.

 

Równie atrakcyjną stylistykę mają montowane w salonach i sypialniach klimatyzatory. Niektóre można pomalować np. na kolor ściany lub zamówić model z dowolnie wybraną reprodukcją obrazu lub zdjęciem.

 

Stare żeliwne grzejniki zwykle zasłanialiśmy długimi firanami. Nowoczesne produkowane są w różnorodnej formie i kolorystyce. Można więc potraktować je jak rzeźbę lub obraz.

Pełny artykuł w PDF: Technika na salony

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".