Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Urządzamy pokój dziecka

Pokój dziecka to jego azyl, wyspa marzeń i schronienie przed czasami przykrym światem przedszkola czy szkoły. Dlatego musi być wesoły i kolorowy oraz pobudzać wyobraźnię dziecka. Jednak ciekawość świata małych domowników i zwariowane zabawy trochę starszych mogą się źle skończyć. Dlatego równie ważne jest, by pokój naszego dziecka był bezpieczny.
Urządzamy pokój dziecka 
 (fot. Decodore)

Dziecko potrzebuje światła i przestrzeni. Dlatego powinniśmy przeznaczyć dla niego większy pokój niż na sypialnię rodziców. My tu tylko śpimy, większość czasu spędzając w salonie i kuchni, a dziecko ma tu cały swój świat. Bawi się, uczy, tańczy, śpiewa, rysuje, skacze przez skakankę lub gra w piłkę i przyjmuje swoich, niekiedy bardzo licznych, gości.

Wokół kołyski

Do urządzenia pokoju noworodka potrzebne będzie niewiele mebli: łóżeczko, komódka i wygodny fotel dla mamy do karmienia. Trzeba też zaplanować bezpieczne miejsce do przewijania bobasa. Na początek, kiedy rodzice chcą mieć maluszka blisko siebie, mogą pomyśleć o kołysce. Jej łagodny ruch, podobny do kołysania w brzuchu mamy, skutecznie uspokaja.

Kołyska jest niewielka, dzięki czemu łatwo zmieści się w sypialni rodziców, ale niestety wystarcza tylko na pierwsze 3 miesiące życia, kiedy dziecko nie jest jeszcze bardzo ruchliwe.
,br> Bezpieczna kołyska powinna być stabilna i mieć niezbyt szerokie odstępy pomiędzy szczebelkami. Można wybrać model z blokadą funkcji kołysania lub z kółeczkami, które pozwolą wygodnie przemieszczać łóżeczko za mamą do kuchni czy salonu i zawsze mieć dziecko na oku.

 

Łóżeczko 120x60 cm powinno już wystarczyć na 3-4 lata. Niektóre są większe – 140x70cm i przekształcane w tapczanik. Odstępy pomiędzy szczebelkami powinny wynosić 3-6 cm, materacyk należy wybrać płaski, dosyć twardy i niealergizujący. By zapewnić dziecku spokojny sen można zrobić baldachim, a szczebelki wyścielić miękką osłonką.

 

Łóżeczko dobrze postawić blisko okna i zadbać o wyraziste, kolorowe ozdoby wokół, które zajmą uwagę dziecka.

Domowe przedszkole

Dzieci w wieku od 3 do 8 lat nieustannie się bawią i potrzebują do tego dużo wolnego miejsca na podłodze. Przyda się część miękka z dywanem (bywają z gotowymi torami dla samochodów lub polami do gry w klasy) i czysta podłoga np. do zbudowania zamku z klocków. Podłoga powinna być łatwa do utrzymania w czystości, a pod dywan warto podłożyć matę antypoślizgową.

 

W ich królestwie musi znaleźć się też spory stolik z odpowiednim krzesełkiem, by wygodnie rysować, malować i lepić. Bardzo ważne jest miejsce do eksponowania prac. Przydadzą się półki, tablica korkowa lub płyta pilśniowa, w ostateczności rysunki możemy przyklejać plastrem do drzwi lub szafy. Oryginalnym i prostym pomysłem jest przypinanie rysunków spinaczami do rozciągniętej przy ścianie linki lub przypinanie ich do przybitej listewki.

 

Pełny artykuł w PDF: Urządzamy pokój dziecka


 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".