Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Meble kuchenne

W kuchni, jak na polu bitwy – ważne jest, co dzieje się na froncie, ale również na tyłach, czyli w bogatym kuchennym zapleczu. Podczas gdy tam o wszystkim decyduje logistyka i doskonała organizacja, meblowe fronty ruszają do szturmu, posługując się swym najsilniejszym orężem – urodą.

Meble kuchenne
(fot. Black Red White)

Ile kuchni w kuchni?

Jak wieść niesie, niewiele. Moda premiuje dziś wnętrza kuchenne, których funkcję trudno na pierwszy rzut oka odgadnąć: pełne salonowego szyku, skryte i tajemnicze. Takie, w których po zakręceniu kranu i zamknięciu lodówki można zapomnieć o gotowaniu. Dlatego wieszamy w kuchni kryształowe lub chromowane żyrandole, montujemy wielobarwne diody, ściany ozdabiamy abstrakcjami, przyklejamy fototapety...

 

Wybór mebli kuchennych pozwala nadać wnętrzu najmodniejsze „niekuchenne” atrybuty na kilka sposobów. Taki efekt zapewnią niezwykłe formy, kolory i desenie szafek.

 

Można też szafki o prostych klasycznych kształtach rozmieścić nietypowo i z fantazją; jeśli użyjemy przy tym skontrastowanych kolorów, zabudowa może stać się atrakcją wnętrza – jak ta na zdjęciu z sąsiedniej strony. Inny sposób to wykorzystanie przesłony w postaci rolety albo przesuwanych ścianek – te ostatnie, dopasowane do meblowych zestawów, pojawiają się już w ofercie producentów.

Kosmiczne laboratorium

Czerń i biel, chrom i szkło – stały zestaw z „dekalogu” kuchennej awangardy. Ope-rując kilkoma zaledwie kolorami i materiałami, projektanci urzeczywistniają najbardziej futurystyczne wizje. Tworzą meble, które mogą być godną oprawą dla iście kosmicznych kształtów nowoczesnego AGD.

 

Jakie zalety ma „międzyplanetarna” kuchnia? Sprawia, że zwykłe, dla wielu z nas nużące czynności, nabierają innej wymowy. Banalne śniadanie zmienia w projekcję science fiction. Pomaga utrzymać wrażenie klinicznej czystości; jeśli tylko chce nam się otworzyć kilka szuflad, nacisnąć parę guzików, uruchomić kilku „automatycznych asys­tentów” – możemy cieszyć się prawdziwie laboratoryjnym ładem.

 

Wśród tworzyw króluje tu lakierowane na wysoki połysk MDF, lśniąca stal i tafle jednolicie barwionego szkła. Drewno – rzadko, i tylko w postaci fragmentarycznych wstawek; ono zawsze wnosi ciepło, a przecież kosmos jest zimny jak lód.

 

W takiej kuchni innowacyjne technologie i nowinki techniczne bardzo się liczą. Można nawet powiedzieć, że jak nigdzie indziej; wszak treść musi nadążać za formą. I rzeczywiście – we wnętrzach szafek znajdziemy wysuwane zasobniki, w szufladach estetyczne przegródki na kuchenną drobnicę. Gdy dobrze się przyjrzymy, odkryjemy wysuwane blaty i wyciągane gniazdka elektryczne, krajalnice na zawiasach i miksery na przegubach. Dokładne oględziny wyspecjalizowanej kuchni ujawnią też kształtki na butelki, wieszak na ściereczki, pojemniki na posegregowane odpady, a nawet ukryty w cokole szafki wyciąg na zamiecione z podłogi okruszki, połączony przewodem z systemem centralnego odkurzania.

Oblicza drewna

W kręgu drewnianych szafek kuchennych od kilku lat trwa rewolucja stylistyczna. Gdy po okresie panowania tradycyjnego wzornictwa i ciemnych żłobionych frontów Skandynawowie zarazili wszystkich upodobaniem do jasnych fornirów i prostych form, wydawało się, że niewiele już można wymyślić. A jednak! Pojawiło się drewno egzotyczne, urzekając wszystkich skalą barw i finezją rysunku.

 

Dziś zostało oswojone; nie można wprawdzie uznać, że jest już passé, ale coraz częściej ustępuje miejsca rodzimym gatunkom. Wracają brzoza i dąb, olcha, świerk i wiąz, a nawet pospolita sosna. W prostych formach, w nieco „spranym”, rozbielonym sztafażu, za to z fanfarami. Egzotyka pozostaje atrakcją we wstawkach, dekorach i intarsjach – jako ozdobny ekran ujęty w ramy gładkich, lakierowanych lub malowanych powierzchni.

 

I nie dajmy sobie wmówić, że drewno jest niemodne. Być blis­ko natury zawsze jest trendy; w kuchni nie można być bliżej niej, niż w otoczeniu naturalnych słoi.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Meble kuchenne

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".