Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Umywalka, sedes, bidet

Ceramika sanitarna to dziś określenie dość nieprecyzyjne, umywalki coraz częściej powstają bowiem z kompozytów. Ceramika jest jednak najbardziej wszechstronna, bo do wykonania miski w.c. nadaje się, jak mało co. Jest też wciąż udoskonalana przez technologów, a dla projektantów stanowi wdzięczny obiekt, z łatwością poddający się kreacji.

UMIAR W NADMIARZE

 

Typowa łazienka zaczyna się od umywalki, kompaktu lub miski w.c. oraz, coraz częściej, bidetu. Dlaczego typowa? Otóż większość z nas może pochwalić się jednym pomieszczeniem, łączącym funkcję pokoju kąpielowego i toalety. W takiej łazience musi zmieścić się wszystko. Czy można dobrze urządzić takie wnętrze?

 

Podstawową zasadą, która pozwoli uniknąć wrażenia nadmiaru, jest… umiar. Oszczędność w dekoracjach, kolorach i materiałach. Złotym środkiem okazują się sanitariaty wykonane z białej ceramiki i pochodzące z jednej kolekcji, oferowanej przez wybranego producenta. Dzięki nim osiągniemy też jedność stylistyczną. W tak wymagającej przestrzeni najłatwiej będzie postawić na sanitariaty o nowoczesnej, ale nie awangardowej formie, niezbyt duże oraz – w przypadku w.c. i bidetu – w wersji podwieszanej.

 

Czy jednak można się oprzeć fantastycznym umywalkom z niecodziennych tworzyw – kompozytów, kamienia, szkła, metalu lub drewna? Czy warto rezygnować z umywalek ręcznie malowanych, do których z całą pewnością nie dobierzemy w.c. ani bidetu? W kategorii sanitariatów wciąż najdoskonalszym i najbardziej wszechstronnym materiałem pozostaje ceramika.

 

Dotąd nie wynaleziono lepszego od niej tworzywa do wykonania kompaktu czy podwieszanej miski w.c. (istnieją też sanitariaty stalowe, ale ich nieco więzienny design przemawia jedynie do nielicznych). Dla kogo są więc kolorowe i nietypowe umywalki? Oczywiście dla szczęśliwych posiadaczy kilku łazienek lub co najmniej jednego pokoju kąpielowego i oddzielnej toalety, gdzie niezwykła umywalka będzie mogła pełnić rolę dekoracji.

fot. DURAVIT

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".