Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody we wnętrzu

Niezależnie od tego, czy odizolujemy je w klatce schodowej, czy też wyeksponujemy w eleganckiej przestrzeni dziennej, muszą być solidne, wygodne i dopracowane w każdym detalu. Jak więc zabrać się za wykonanie schodów?

ZACZNIJMY OD POJĘĆ

 

Decyzję o budowie schodów, nawet jeśli chcemy je wykonać z gotowych elementów, trzeba skonsultować ze specjalistą, który doradzi, jaką konstrukcję i jaki materiał wybrać. Niemniej jednak warto znać podstawowe pojęcia z tej dziedziny. Najczęściej buduje się schody jednobiegowe, czyli takie, które łączą dwa różne poziomy w linii prostej. Jeżeli pomieszczenie jest bardzo wysokie, projektuje się spocznik, a schody stają się dwubiegowe.

 

Oba typy schodów zajmują jednak sporo miejsca, dlatego warto je „złamać”. Ich kształt będzie wtedy przypominał literę L – w ten sposób zyskujemy schody dwubiegowe łamane. By zaoszczędzić nieco miejsca, można wybrać inny rodzaj schodów – kręcone lub kręte. Kręte, czyli zabiegowe, mogą być zbudowane z jednego lub kilku koliście biegnących odcinków, bez spoczników (jeden z wariantów to schody wachlarzowe, które w rzucie poziomym najczęściej mają kształt półkola, są bardzo eleganckie i efektowne, ale potrzebują sporo przestrzeni).

 

Schody kręcone, inaczej spiralne, mają jeden centralny słup, wokół którego biegną równo rozmieszczone stopnie. Schody te są strome i mają zwężające się stopnie, ale za to zajmują najmniej miejsca (ich średnica to zwykle 110–220 cm).

fot. RINTAL POLSKA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".