Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany i podłogi

Tworzą ochronny pancerz przeciwko wilgoci i pomagają zachować nieskazitelną higienę. Ale wymagamy od nich znacznie więcej: oczekujemy, że wykreują nastrój daleki od skojarzeń sanitarnych. Ściany i podłoga to zwykle te elementy, od których zaczynają się marzenia o wyjątkowej łazience.

MOCNY WIZERUNEK

Zaledwie kilka dekad temu łazienka od progu zawiadamiała o swojej funkcji. Kafelki – zwykle identyczne jak u sąsiadów, czyli białe – wołały głośno: tu się tylko myje! Ten okres unifikacji poprzedzały jednak czasy eleganckich salonów kąpielowych. Nie wszyscy mieli wprawdzie szczęście z nich korzystać, ale właśnie wtedy narodziły się dobre wzorce. Dziś dążymy do tego, by łazienka, oprócz zaspokajania naszych higieniczno-sanitarnych potrzeb, ucieleśniała także wyobrażenia o luksusowym przybytku relaksu, a takie aspiracje każą podnosić jej rangę. Jak to zrobić najprościej? Zacierając wyrazistą praktyczność pomieszczenia. Dlatego nasze łazienki coraz częściej wyglądają jak eleganckie salony lub ekstrawaganckie wnętrza o tajemniczej funkcji, możliwej do rozszyfrowania jedynie dzięki obecności urządzeń sanitarnych.

 

Ściany i podłoga, choćby z uwagi na swoją pokaźną powierzchnię, mają w tym procesie rolę szczególną. Określają koloryt, budują klimat, wprowadzają do wnętrza fakturę, a czasem... rozmaitość faktur. Dziś, gdy nie ogranicza nas technologia, możemy wykreować w naszej łazience dowolne efekty, przy zachowaniu pełni walorów praktycznych wybranego rozwiązania. Ceramika, kamień, metal czy drewno – wszystkie te materiały mają obecnie swoje niewrażliwe na wilgoć, wodoodporne wersje. Dołącza do nich coraz częściej nienasiąkliwe z natury szkło i lana żywica – tworzywa o niezwykłym potencjale estetycznym z uwagi na swą gładkość, przezroczystość, możliwość podświetlenia i różnorodnego barwienia: powierzchniowo lub w masie.

 

Łazienka jest miejscem, w którym warto przetestować nietypowe, nawet nieco ekscentryczne zestawienia. Przecież to strefa prywatna, a i domownicy nie spędzają w niej zbyt wiele czasu. Można tu śmiało eksperymentować z mocnymi kolorami, z modnym obecnie motywem ściany-obrazu czy zaryzykować mroczny lub surowy klimat, nie obawiając się szybkiego zmęczenia. Chropowatość ścian złagodzi przecież gładkość ceramiki, a jej biel, połysk baterii i światło rozjaśnią nawet najgłębszą czerń aranżacji.

fot. DRUKNASZKLE.PL

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".