Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolory

Odgrywają kluczową rolę we wnętrzu. Odpowiednio dobrane mogą optycznie powiększyć pomieszczenie, ukryć jego mankamenty i… wprawić nas w dobry nastrój. Mowa oczywiście o kolorach.

PRZEJDŹ PRZEZ CZERWIEŃ I ŚPIJ W NIEBIESKIM

Wybór kolorów do wnętrza nie jest łatwy. Wiąże się z wieloma aspektami, m.in. z podziałem domu na pomieszczenia i przypisane im funkcje – inne kolory zastosujemy w sypialni, inne w gabinecie, a jeszcze inne w salonie. Nie bez znaczenia są też nasze preferencje i to, jak barwy wpływają na zmysły, jakie wywołują skojarzenia i emocje, jak działają na nasze samopoczucie. Zanim zdecydujemy się na jeden z kolorów, warto wiedzieć, jakie cechy przypisywane są poszczególnym z nich, by potem nie przeżywać przykrej niespodzianki i uniknąć szybkiego przemalowywania ścian. Wyróżniamy kolory zimne i ciepłe, pobudzające i uspokajające. Kierując się tą wiedzą, powinniśmy unikać czerwieni i intensywnego fioletu w sypialni i pokoju do pracy, bo wzmacniają emocje, dodają energii.

 

W tych pomieszczeniach lepiej zdecydować się na niebieski lub błękitny. Czerwień zarezerwujmy np. dla holu. Jeśli zależy nam na stworzeniu atmosfery przytulności i ciepła oraz poczuciu bezpieczeństwa, spójrzmy przyjaźnie na brązy i beże. Sprawdzą się w salonie i bibliotece. Są świetnym tłem dla barwnych dodatków. Idealne tło stanowi też kolor szary, który jest doskonały do wnętrz nowoczesnych i „męskich”. Kolorem tła jest też biel we wszystkich swoich odcieniach. Ponieważ to kolor neutralny, można go śmiało polecać niezdecydowanym do wszystkich pomieszczeń.

fot. BM POLSKA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".