Kiedy i jak używać tynki renowacyjne do zawilgoconych ścian?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kiedy i jak używać tynki renowacyjne do zawilgoconych ścian?

Odziedziczyłem prawie 100-letni dom zbudowany z pełnej cegły. Konieczne będzie przeprowadzenie w nim wielu prac remontowych. Mój szczególny niepokój budzi stan dolnych części ścian, gdzie tynk kruszy się i odpada, a nawet widać miejscami zniszczone powierzchniowo cegły. Czy do naprawy takich uszkodzeń wystarczy użycie zwykłej zaprawy tynkarskiej czy też trzeba zastosować specjalny tynk renowacyjny jak radzi zaprzyjaźniony murarz?

aktualizacja: 2023-08-29 10:37:11

Odpowiedź eksperta: Kruszenie się i odpadanie tynku najczęściej jest oznaką mocnego zawilgocenia murów, a takie ściany to nie tylko zagrożenie rozwojem grzybów i pleśni, ale również ryzyko krystalizacji soli, zawartych w materiałach budowlanych oraz w samej przemieszczającej się wodzie. Ich obecność prowadzi do poważnych uszkodzeń, a nawet do całkowitego zniszczenia zasolonych przegród.

Gdy stężenie roztworu soli przekroczy stan nasycenia (np. w wyniku odparowania wody), nadmiar soli krystalizuje się i pojawiają się białe wykwity. W porach materiałów budowlanych pojawia się tzw. ciśnienie krystaliczne, które prowadzi do niszczenia struktury muru, pękania i łuszczenia się tynków. Problem ten pojawia się głównie w przypadku braku lub nieszczelności izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, gdy występuje stałe, kapilarne podciąganie wody z gruntu. Może się też pojawić wtedy, gdy mury uległy długotrwałemu zamoknięciu w wyniku zalania czy powodzi.

Kiedy stosować tynki renowacyjne?

Zjawisko to dotyczy szczególnie stref przycokołowych, które na ogół najdłużej narażone są na zawilgocenie i które najtrudniej osuszyć. W tych miejscach często dochodzi do samoistnego kruszenia się i odpadania tynków zewnętrznych (tak jak w opisanym przypadku), na skutek parcia pary wodnej, wytwarzanej pod wpływem wysokiej temperatury zewnętrznej, nasłonecznienia.

Nałożenie w takich strefach zwykłej wyprawy tynkarskiej może doprowadzić do ponownego jej uszkodzenia, jeśli w głębszych warstwach muru utrzymuje się wysoka wilgotność. W takim przypadku, do naprawy tynków zewnętrznych, stosuje się zaprawy renowacyjne, charakteryzujące się wysoką porowatością i niskim oporem dyfuzyjnym. Nie należy do tego celu używać tradycyjnych tynków cementowych i wapiennych, które mogą przyspieszyć niszczenie muru.

Pamiętać jednak należy, ze tynk renowacyjny nie zastąpi izolacji przeciwwilgociowej. Przy braku ochrony przed przenikaniem wilgoci, z biegiem czasu zmagazynowane w tynku sole nie będą już miały przestrzeni na krystalizację, co doprowadzi do zniszczenia ich struktury. Dlatego przed naprawą ścian, w pierwszej kolejności należy usunąć przyczynę zawilgocenia, co na ogół oznacza wykonanie nowej izolacji poziomej. Dopiero potem można przystąpić do kolejnych etapów remontu.

Z czego składają się tynki renowacyjne?

Tynki renowacyjne tworzą powłokę, która zachowuje określoną zdolność podciągania kapilarnego i ma podwyższoną porowatość - ułatwiającą szybkie jej wysychanie i jednocześnie magazynowanie w niej krystalizujących się soli. Objętość porów - w świeżej zaprawie przygotowanej do użycia - wynosi co najmniej 25% jej objętości, a w związanej zaprawie nie może być mniejsza niż 40%. Kapilarne podciąganie regulowane jest przez dodatki hydrofobizujące. Dzięki temu woda zawierająca sole jest przejmowana przez tynk na głębokość jedynie paru milimetrów, a następnie odparowuje wewnątrz tynku, dzięki czemu powierzchnia pozostaje sucha.

Tynki renowacyjne oferowane są zawsze w ramach kompletnego systemu - obrzutka, tynk podkładowy, tynk renowacyjny - dlatego zaleca się stosowanie wyrobów jednego producenta. Konfiguracja składników tynku dobierana jest stosownie do warunków z uwzględnieniem istniejącego zasolenia muru (określonego po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych) i wymaga przestrzegania zasad aplikacji określonych przez producenta.

Tynki renowacyjne - cały system
Tynki renowacyjne sprzedawane są zawsze jako składnik kompletnego systemu składającego się z kilku produktów - obrzutki (po lewej), tynku podkładowego (środkowe) i tynku renowacyjnego uszczelniającego (po prawej). Zawsze należy stosować wyroby jednego producenta. (fot. Baumit)

Jak stosuje się tynki renowacyjne?

Na ogół prace wykonuje się w następującej kolejności. Po starannym przygotowaniu ściany, polegającym na usunięciu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń - pozostałości starego tynku, zapraw, powłok malarskich - spoiny poziome i pionowe pogłębia się na co najmniej 2 cm. Obrzutka, zapewniająca dobrą przyczepność, powinna być nanoszona w postaci siatki pokrywającej ok. 50% powierzchni. Kolejną warstwą jest tynk podkładowy, który nanosi się w grubości ok. 1 cm. Wyrównuje on podłoże i ma własności hydrofilowe (chłonie wodę).

Właściwy tynk renowacyjny na ogół nakłada się jednowarstwowo, tworząc powłokę o maksymalnej grubości 2 cm. Przy większych wymaganiach magazynowania zasolenia można aplikować go w dwóch warstwach o łącznej grubości do 4 cm. Ważne jest by - przed nałożeniem kolejnej warstwy - przestrzegać wymaganego przez producenta odstępu czasowego. Trzeba poczekać przynajmniej jeden dzień aż wyschnie każdy 1 mm grubości tynku. Tynki renowacyjne należy nakładać tworząc równą warstwę o jednakowej grubości i, tak jak tynki tradycyjne, chronić je przed szybkim wysychaniem.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Przy wyborze warstwy kryjącej, nakładanej na tynk renowacyjny (warstwa wierzchnia, tynk nakrapiany, powłoka malarska) trzeba dostosować ją pod względem przepuszczalności pary wodnej i przewodności kapilarnej.

Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: wronx / forum.budujemydom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!