Porady aranżacyjne - rozmieszczenie oświetlenia w nowym domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Porady aranżacyjne - rozmieszczenie oświetlenia w nowym domu

Oświetlenie może pełnić co najmniej kilka funkcji. Ma być przede wszystkim praktyczne, ale może stanowić także doskonały dodatek dekoracyjny. Zawsze warto brać pod uwagę indywidualne preferencje, ale również obowiązujące trendy oraz wskazówki ekspertów, jakie dotyczą zapewnienia optymalnego światła w danym pomieszczeniu.

aktualizacja: 2021-04-22 12:21:51

Rodzaje oświetlenia do przestrzeni mieszkalnej

Wybierać możemy spośród żyrandoli, które mają być podstawą generowanego światła, lamp stojących, kinkietów ściennych czy punktów świetlnych, jak reflektory czy halogeny. Światło w nowoczesnym wydaniu to listwy LED, z których jak najbardziej warto korzystać, chociażby ze względu na oszczędność energii elektrycznej.

Rodzaje konkretnych elementów oświetleniowych należy dobierać według walorów praktycznych w danym pomieszczeniu. O ile w łazience idealnie sprawdzi się wodoodporny plafon, tak w salonie z powodzeniem może zawisnąć żyrandol nowoczesny oraz lampy wiszące. W kuchni przydaje się główne oświetlenie, ale też to dodatkowe w postaci reflektorów skierowanych na blat roboczy, zaś w korytarzu idealnie funkcjonować będą niewielkie kinkiety.

O ile sam rodzaj oświetlenia jest ważny, to jednak ogromną uwagę należy skupić na rodzaju generowanego światła. W salonie atmosferę stworzy ciepłe, żółte światło, podobnie w salonie. W łazience lepiej sprawdzi się mocne, zimne światło, takie przyda się też w gabinecie. Pamiętajmy, że oświetlenie może być dedykowane wzmocnieniu efektu konkretnych dekorów - oświetlać można obrazy czy ozdobne kwietniki.

Najlepiej, kiedy w domu panuje światło dzienne i warto zapewnić jak najlepszy dostęp do właśnie takiego. Oświetlenie sztuczne powinno być wykorzystywane po zmroku albo dla wzmocnienia efektu wpadających promieni słonecznych. Zdaniem ekspertów, zawsze najlepiej sprawdzi się światło zbliżone do tego naturalnego. To takie przyczyni się do zwiększenia komfortu codziennego funkcjonowania, nie będzie też negatywnie wpływać na ludzki organizm. Zawsze warto uwzględnić profilaktykę dbania o wzrok.

Światło a styl aranżacji wnętrz

Wspominaliśmy już, że gra świateł może być dekoracyjna, a konkretne elementy oświetlenia można dobierać, uwzględniając aspekty estetyczne. We wnętrzach loftowych pięknie wyglądać będą ozdobne żarówki Edisona i lampy metalowe. Do aranżacji w stylu nowoczesnym i tym glamour lepiej sprawdzą się lampy kryształowe bądź szklane. W mieszkaniach, w których króluje styl boho i retro, dobrze komponować się będą lampy wiklinowe. Każdy projektant aranżacji wnętrz potwierdzi, że oświetlenie powinno być spójne, wpływające na harmonię domowego ogniska, nie zaś wywołujące chaos.

Inwestor powinien mieć na uwadze jakość elementów oświetlenia, by te były w pełni bezpieczne i sprawne przez wiele lat. Uwzględnić należy funkcję przeznaczenia danego wnętrza, w łazienkach należy na przykład zamontować oświetlenie całkowicie odporne na działanie wody.

Jeśli tylko wszystkie te aspekty zostaną wzięte pod uwagę przy wyborze oświetlenia, można być pewnym, że będzie ono praktyczne, ale i wprowadzi zamierzony nastrój w przestrzeni mieszkalnej.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły