Budujemy Dom
Wykańczanie / Wyposażenie wnętrz / Artykuły

Porównanie dwóch robotów odkurzających - doświadczenia Czytelnika

Aby ograniczyć czas poświęcany na sprzątanie, postanowiłem kupić odkurzacz automatyczny. Porównałem opinie na temat dostępnych na rynku modeli i wybrałem Neato Neato Robotics XV Signature Pro. Niedługo potem, w ramach prezentu od rodziców, dostałem iRobota Roomba 800... - mówi Mateusz, Czytelnik Budujemy Dom, który dwa odkurzacze automatyczne użytkuje od 2013 r.

Porównanie dwóch robotów odkurzających - doświadczenia Czytelnika

Dom: dwie kondygnacje, pow. 100 m2.

Odkurzacze automatyczne:

 • I – Neato Robotics XV Signature Pro, poziom hałasu 77 dB, czas ładowania 3 h, czas pracy 90 min; wymiary 33 x 31,8 x 10,2 cm, zbiornik na kurz 0,66 l. 
 • II – iRobot Roomba 800, poziom hałasu 54 dB, czas ładowania 3 h, czas pracy 120 min; wymiary 35,3 x 35,3 x 9,2 cm, zbiornik na kurz 0,48 l. Oba urządzenia mają filtr HEPA i podobne funkcje. IRobot Roomba 800 wyposażono dodatkowo w pilota zdalnego sterowania, rączkę do wygodnego przenoszenia urządzenia i "sztuczną ścianę".

Decyzja: aby ograniczyć czas poświęcany na sprzątanie, postanowiłem kupić odkurzacz automatyczny. Porównałem opinie na temat dostępnych na rynku modeli i wybrałem Neato Neato Robotics XV Signature Pro. Niedługo potem, w ramach prezentu od rodziców, dostałem iRobota Roomba 800, by każdy z nich sprzątał jedną kondygnację, ponieważ mieszkam w dwupoziomowym niewielkim segmencie. Oba urządzenia eksploatuję 2 lata.

Odkurzacz automatyczny - porady i przestrogi:

 • Oba roboty mają łatwy dostęp do szczotek, które trzeba czyścić oraz do zbiornika na śmieci.

 • Neato jest prawie połowę tańszy do iRobota. Lepiej zbiera sierść psa i kota, zarówno na dywanie jak i na parkiecie czy płytkach. Ponadto ma płaski, a nie okrągły front, co umożliwia docieranie do rogów pomieszczeń. Ma również lepiej zaprojektowane szczotki, które nie zaplątują się tak często w różne przeszkody, dzięki czemu urządzenie może skutecznie odkurzyć podczas nieobecności mieszkańców. Jest bardziej czuły na przeszkody, zwalnia podjeżdżając do nich i ich nie dotyka – iRobot uderza o przeszkody (nie zawsze delikatnie).

 • Neato w trakcie wyczerpywania się baterii sam wraca do stacji dokującej, gdzie ładuje się i wraca do miejsca, w którym przerwał odkurzanie. Jeśli iRobot rozładuje się zanim skończy sprzątać, sami musimy go zanieść do stacji, i po naładowaniu odkurzanie zacząć od nowa. Jest to dość uciążliwe, szczególnie jeśli zamierzamy posprzątać dużą powierzchnię podłogi. Wówczas najlepiej byłoby ją podzielić na mniejsze pola za pomocą "sztucznej ściany" (dołączonej do robota), co niestety wyklucza możliwość odkurzenia nim całego domu pod naszą nieobecność. Rozwiązanie takie jest więc niepraktyczne.

 • iRobot choć jest łatwy w czyszczeniu, w gumowe szczotki i szczotkę boczną często wplątują się włosy, kawałki papieru, a nawet przewody elektryczne, co nie tylko utrudnia pracę ale zwiększa głośność urządzenia. Mitem więc jest możliwość oglądania TV podczas pracy odkurzacza.
IRobot bardzo dobrze radzi sobie z piaskiem przyniesionym na butach – pod warunkiem, że jest suchy Elementy iRobota, w które może coś się wkręcić: koła, szczotka nagarniająca, gumowe szczotki główne
IRobot bardzo dobrze radzi sobie z piaskiem przyniesionym na butach – pod warunkiem, że jest suchy Elementy iRobota, w które może coś się wkręcić: koła, szczotka nagarniająca, gumowe szczotki główne
Neato nie dotyka przeszkód, zwalnia tuż przed nimi, iRobot niestety odbija się od nich Neato sprząta, poruszając się dokładnie po linii równoległej do granicy podłogi
Neato nie dotyka przeszkód, zwalnia tuż przed nimi, iRobot niestety odbija się od nich Neato sprząta, poruszając się dokładnie po linii równoległej do granicy podłogi
 • Zaletą iRobota jest pilot, który umożliwia zdalnie sterowanie urządzeniem, nie musimy więc po niego chodzić za każdym razem, gdy chcemy, aby rozpoczął sprzątanie. Przydatne jest to szczególnie w funkcji Spot, która pozwala odkurzyć niewielki obszar wokół robota. Niestety, pilot działa tylko w odległości do 5 m od robota.

 • Przy wyborze urządzenia, warto porównać jego wymiary z wysokością nóżek mebli, pod które chcemy, aby robot wjeżdżał. iRobot jest o 1 cm niższy niż Neato.

 • Rzeczywisty czas pracy iRoomby nie przekracza 90 minut. W tym czasie robot odkurzy maksymalnie 100 m2 gładkiej posadzki, jeśli na podłodze będą dywany lub wykładziny w tym samym czasie urządzenie posprząta mniejszą powierzchnię.

 • Gdybym miał raz jeszcze kupić takie urządzenie, zdecydowałbym się na tańszy model – jest znacznie bardziej funkcjonalny. Jednak żaden z nich nie sprząta na tyle skutecznie, by móc zrezygnować z odkurzacza tradycyjnego, który ma dużo różnych końcówek, większą moc ssącą i może pracować w każdej chwili (nie wymaga ładowania) lub centralnego, którego nie trzeba nosić.

Odkurzacz automatyczny - koszty:

 • Neato Neato Robotics XV Signature Pro – 1399 zł, 
 • iRobotRoomba 800 – 2800 zł.

Lilianna Jampolska, Mateusz Jagodziński

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

IRobot w barierach-"ścianach" posiada funkcję light house- ta funkcja pozwala na posprzątanie całego mieszkania, w przeciwieństwie do tego co jest napisane w artykule. IRobot po wysprzątaniu jednego pomieszczenia przechodzi do następnego. A gdy kończą mu się baterie traktuje ładowanie ...

Gość zizi

03 Gru 2015, 07:53

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Meble w stylu angielskim, francuskim, kolonialnym lub industrialnym
Meble w stylu angielskim, francuskim, kolonialnym lub industrialnym Decydując się na jedną estetykę w całym wnętrzu, unikniesz wrażenia chaosu aranżacyjnego. Do najpopularniejszych inspiracji należy styl ...
RVS - nowość w zasłonach rzymskich
RVS - nowość w zasłonach rzymskich Nowością na rynku jest montowana w świetle szyby zasłona rzymska RVS marki ANWIS. Unikalne rozwiązanie zasłony rzymskiej RVS, daje swobodę ...
Styl urban jungle, czyli w jesiennych wnętrzach zagości miejska dżungla
Styl urban jungle, czyli w jesiennych wnętrzach zagości miejska dżungla Na fali nadal modnego koloru greenery w jesiennych wnętrzach zagości miejska dżungla. Połączenie zieleni, piaskowych pasteli i złota z ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze