Instalacje elektryczne w kuchni. Jak je poprawnie zaplanować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Instalacje elektryczne w kuchni. Jak je poprawnie zaplanować?

Wymarzona kuchnia powinna nie tylko być piękna, ale również funkcjonalna. Pod pojęciem funkcjonalności mogą ukrywać się różne zagadnienia. To nie tylko optymalne rozmieszczenie szuflad czy wybranie odpowiednich materiałów, ale również prawidłowe wykonanie instalacji, czyli wszelkich przyłączy, których wymagać będą nasze sprzęty. Oto kilka wskazówek jak je prawidłowo zaplanować.

aktualizacja: 2023-04-20 10:05:20
  1. Jak mam odłączyć lodówkę od sieci nie wyciągając jej na środek kuchni? Gniazd elektrycznych nie umieszczamy ZA sprzętami. Powinny znajdować się w szafkach obok lub nad sprzętem. Oszczędzi to nam problemów w sytuacjach gdy będziemy zmuszeni odłączyć urządzenie od sieci w razie awarii lub podczas dłuższej nieobecności w domu. W pewnych sytuacjach zlokalizowanie gniazda np. za zmywarką spowoduje, że nie będziemy w stanie dosunąć jej do ściany i nie zlicuje się ona z resztą zabudowy.
  2. Jedno urządzenie = jedno gniazdo. Każde urządzenie w kuchni powinno posiadać jedno dedykowane gniazdo. Nigdy nie podłączamy sprzętów na przedłużaczach czy rozgałęźnikach.
  3. Ratunku! Wysiadły mi korki. Kluczową informacją dla elektryka jest moc przyłączeniowa każdego urządzenia. Pozwoli mu to odpowiednio zaplanować np. rodzaj kabli i bezpieczników. Tego typu informacje znajdziemy w kartach technicznych, które są ogólnodostępne.
  4. Kostkarka nie działa. Niektóre sprzęty oprócz przyłączy elektrycznych wymagają również przyłączy hydraulicznych. Tak jest w przypadku zamrażarek z kostkarkami, młynkami do rozdrabniania, niektórymi modelami piekarników lub ekspresów do kawy. Są to sprzęty wymagające doprowadzenia wody, a czasem i odpływu. Warto zwrócić na to uwagę i przejrzeć dokładnie specyfikację każdego z urządzeń.
  5. Siła. Niektóre modele płyt elektrycznych i indukcyjnych wymagają specjalnego gniazda tzw. gniazda siłowego, czyli trzyfazowego. Większość producentów oferuje już płyty wymagające standardowego napięcia, jednak czasem zdarza się, że będziemy chcieli zamontować taką właśnie płytę.
  6. Muszę mieć oświetlony blat. Przy planowaniu oświetlenia, które będzie zintegrowane z naszą zabudową kuchenną należy uwzględnić miejsce na transformatory. Oświetlenie LED, który zwykle stosowane jest w takich wypadkach potrzebuje napięcia 12V. Pamiętajmy również o włączniku.
  7. Iskrownik! O tym często się zapomina. Płyta gazowa ma iskrownik, który do prawidłowego działania wymaga gniazda elektrycznego. Jest to dosyć oczywiste, ale przy natłoku spraw związanych z pracami wykończeniowymi można łatwo o tym zapomnieć.

I na koniec pamiętajmy o zapasowych gniazdach roboczych, czyli gniazdach gdzie podłączymy sprzęt sporadycznie przez nas używany.

Agnieszka Kostka,
Studio Prostych Form Home Concept Warszawa

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image