Jak zamontować wkład i wykonać obudowę kominka?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zamontować wkład i wykonać obudowę kominka?

Obudowy wkładów kominkowych stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale również pełnią ważną funkcję użytkową. Wykonuje się je z dowolnych materiałów niepalnych, zapewniając bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Zazwyczaj obudowa dzieli się na dwie części: dolną z cokołem i ściankami bocznymi oraz okap. Część dolną można zaprojektować według własnego pomysłu lub wykorzystać gotowe elementy dedykowane konkretnym modelom kominków. Dostępne są one w różnorodnych formach i wykonane z różnych materiałów, co pozwala na dopasowanie obudowy do stylu wnętrza. Gotowe elementy można nabyć w marketach budowlanych.

aktualizacja: 2024-05-20 06:47:39

Jak wybudować kominek?

Ze względu na znaczną wagę wkładu kominkowego (w przedziale 100-300 kg), cokół i podłoga, na których będzie on posadowiony, muszą charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością. Należy o tym pamiętać już na etapie projektowania budynku. Istotne jest również zapewnienie swobodnego dostępu do wyczystki komina w jego dolnej części.

Po wykonaniu podstawy kominka można przystąpić do montażu wkładu i pozostałych elementów. Pierwszym krokiem jest wypoziomowanie obudowy wkładu. Następnie, za pomocą żaroodpornej rury stalowej o średnicy najczęściej 200 mm, łączy się czopuch z kominem. Średnica rury musi odpowiadać wymiarowi wylotu spalin - niedopuszczalne jest stosowanie złączek redukcyjnych zmniejszających przekrój. Dopuszcza się natomiast zwiększenie średnicy rury odprowadzającej spaliny, gdy wylot z wkładu ma mniejszą średnicę.

Sposób podłączenia wkładu do komina zależy od jego rodzaju:

  • W kominach prefabrykowanych: rurę stalową wsuwa się w trójnik i uszczelnia.
  • W kominach murowanych: osadza się rozetkę dwuścienną.

Głębokość wsunięcia rury nie może powodować zmniejszenia przekroju kanału kominowego. Na doprowadzeniu spalin dopuszcza się montaż maksymalnie dwóch kolanek.

Po podłączeniu rury należy przeprowadzić próbę rozpalenia wkładu. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych nieszczelności, objawiających się przenikaniem dymu. Kolejne kroki zależą od wybranego sposobu rozprowadzania ciepła.

Montaż okapu przy bezpośrednim nawiewie do pomieszczenia:

  1. Ustawić boczne ścianki okapu.
  2. Wykonać w nich otwory (na wysokości ok. 2 m) pod kratki.
  3. Nieco wyżej niż kratki zamontować poziomową przegrodę.
  4. Blisko sufitu zamontować drugą parę kratek, służących do "chłodzenia" szczytu okapu.

Okap murowany można pozostawić bez ocieplenia od strony wewnętrznej.

W przypadku okapu z płyt gipsowo-kartonowych należy:

  • Ułożyć izolację z wełny mineralnej.
  • Płyty ognioodporne ułożyć dwuwarstwowo.

Jeśli nie przewiduje się instalacji systemu rozprowadzania powietrza, w ten sam sposób mocuje się ściankę frontową i wykańcza jej powierzchnię.

Niezależnie od rodzaju instalacji (grawitacyjna lub z dmuchawą), należy zamontować poziomową przegrodę z otworem, umożliwiającym osadzenie rury wylotowej. Służy ona do podłączenia skrzynki rozdzielczej lub aparatu nawiewnego.

Rury rozprowadzające ciepłe powietrze muszą być ocieplone, nawet w przypadku prowadzenia ich przez ogrzewane pomieszczenia. Zapobiega to wykraplaniu się wilgoci na rurach w okresach, gdy kominek nie jest używany. Dodatkowo, izolacja z wełny mineralnej zapewnia tłumienie hałasu przepływającego powietrza.

Etapy budowy kominka - 3 kroki:

Wymurowanie podstawy i osadzenie wkładu kominkowego
Wymurowanie podstawy i osadzenie wkładu kominkowego (fot. Cz. Dąbrowski)
Montaż marmurowych płyt okalających wkład i podwójnych ognioodpornych płyt g-k
Montaż marmurowych płyt okalających wkład i podwójnych ognioodpornych płyt g-k (fot. Cz. Dąbrowski)
Gotowy kominek
Gotowy kominek (fot. Cz. Dąbrowski)

Kominki z płaszczem wodnym wymagają starannego wykonania podłączeń hydraulicznych zgodnie ze schematem instalacji. Należy przy tym zadbać o łatwy demontaż obudowy, umożliwiający dostęp do wnętrza kominka. Pozostałe elementy wodnego ogrzewania, takie jak pompa, zbiornik wyrównawczy czy zawory bezpieczeństwa, najlepiej umieścić poza kominkiem, np. w sąsiednim pomieszczeniu lub na strychu.

Większość wkładów kominkowych jest przystosowana do pracy w systemie otwartej instalacji grzewczej. System ten wymaga zastosowania bezciśnieniowego naczynia wzbiorczego, samoczynnego zaworu uzupełniającego ubytek wody, rury wznośnej łączącej naczynie z instalacją oraz rury przelewowej odprowadzającej nadmiar wody do kanalizacji. Kompleksowość tego systemu może utrudniać montaż kominka, szczególnie w przypadku ograniczonej przestrzeni przeznaczonej na instalację.

Alternatywą dla systemu otwartego jest zamknięty system ogrzewania. Rozwiązanie to wymaga zakupu wkładu kominkowego wyposażonego w układ zabezpieczenia przed przegrzaniem. Kominki z płaszczem wodnym i układem zamkniętym są łatwiejsze w montażu i nie wymagają stosowania dodatkowych elementów instalacji.

Schemat instalacji grzewczej: kominek z płaszczem wodnym współpracujący z kotłem gazowym
Schemat instalacji grzewczej: kominek z płaszczem wodnym współpracujący z kotłem gazowym

Redaktor: Redakcja BudujemyDom

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Beata

01 Feb 2020, 15:51

Czy kawałek tej kamionki jak na zdjęciu u góry może zostać w komorze z kominkiem nie będzie mu przeszkadzała wysoka temperatura

Gość Vit

29 Feb 2016, 10:28

Ważne, aby wkład kominkowy również został wewnątrz wyłożony z odpowiedniego materiału. Szczególnie dobrym wyborem będą płyty wermikulitowe. Są to płyty wysokotemperaturowe. Ich zaletą jest to, że podwyższają temperaturę spalania wewnątrz komory i tym samym przyczyniają ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!