Problemy z wodą w kranie - jak zmienić ciśnienie wody?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Problemy z wodą w kranie - jak zmienić ciśnienie wody?

Domowe instalacje wodne potrafią dostarczyć mieszkańcom niemało przykrych niespodzianek. Niespodziewane przerwy w dopływie wody, ograniczony strumień, a w skrajnych przypadkach nawet gwałtowny wybuch wody po odkręceniu kranu - to tylko niektóre z problemów, z którymi borykają się użytkownicy domowych instalacji wodnych. Tego typu awarie dotykają najczęściej instalacji zasilanych z miejskiej lub wiejskiej sieci wodociągowej, ale również w przypadku indywidualnych źródeł zasilania zdarzają się podobne problemy.

aktualizacja: 2024-05-13 09:58:01
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Dlaczego jest małe ciśnienie wody w kranie?
  • Jak zredukować zbyt wysokie ciśnienie w instalacji?
  • Jak podnieść ciśnienie wody w kranie?
  • Jak zmierzyć ciśnienie wody w kranie?

Parametry wody na doprowadzeniu do budynku

Dostępność wody w domu zależy od źródła jej pochodzenia. Może ona płynąć z przyłącza wodociągowego lub z własnej studni. Wybór źródła ma kluczowe znaczenie dla możliwości modyfikacji instalacji, szczególnie gdy problemem jest zbyt niskie ciśnienie wody.

Zgodnie z normami, ciśnienie na przyłączu wodociągowym nie powinno być niższe niż 0,5 MPa (5 barów). W praktyce jednak często obserwuje się wartości niższe, a także znaczne wahania ciśnienia. Wynika to z dużej liczby odbiorców podłączonych do sieci, co przy jednoczesnym poborze wody prowadzi do jej obniżenia.

Zdarzają się również sytuacje odwrotne, zwłaszcza w nowo wybudowanych sieciach wodociągowych. Nadmierna wydajność pomp i niedostatecznie obciążona instalacja mogą powodować zbyt wysokie ciśnienie na niektórych odcinkach.

Normy określają dopuszczalne wartości ciśnienia w punktach czerpania wody, np. z baterii. Ciśnienie powinno mieścić się w granicach od 0,5 do 6 barów, co należy uwzględnić przy projektowaniu instalacji wewnętrznej.

Pompa głębinowa do wody czystej opuszczona do studni. DAB Pumps Poland
Pompa głębinowa do wody czystej opuszczona do studni. (fot. DAB Pumps Poland)

Instalacje wodociągowe czerpiące wodę z własnej studni dają pełną swobodę w dostosowaniu ciśnienia do indywidualnych potrzeb. Wystarczy dobrać odpowiednią pompę o właściwej wydajności oraz ustalić histerezę ciśnienia, czyli zakres wartości, w którym pompa będzie się załączać i wyłączać.

W praktyce optymalne wartości ciśnienia mieszczą się w przedziale 2,5-3 barów dla załączania pompy i 3-3,5 bara dla jej wyłączania. Należy jednak wziąć pod uwagę specyficzne wymagania ciśnieniowe niektórych urządzeń oraz uwzględnić spadki ciśnienia wynikające z oporów przepływu w instalacji (liniowych w rurach i miejscowych na armaturze) oraz różnicę poziomów między zbiornikiem hydroforowym a punktem poboru wody.

Jak zredukować zbyt wysokie ciśnienie wody w instalacji?

Zbyt wysokie ciśnienie wody w instalacji domowej może prowadzić do szeregu nieprzyjemnych konsekwencji. Gwałtowny i burzliwy wypływ wody z baterii to nie tylko kwestia komfortu użytkowania, ale również ryzyko uszkodzeń i przecieków, szczególnie w przypadku podłączeń do ruchomych urządzeń, takich jak pralki czy zmywarki. Na szczęście, niezależnie od źródła zasilania wodą, problem ten można łatwo rozwiązać.

W przypadku posiadania własnej pompy hydroforowej wystarczy odpowiednio wyregulować nastawę hydrostatu sterującego jej pracą. Ustawiając go na pożądany zakres ciśnienia, można bez problemu obniżyć je do bezpiecznego poziomu.

W przypadku zasilania z sieci wodociągowej rozwiązaniem jest montaż reduktora ciśnienia na przyłączu do budynku. Urządzenie to pozwala na precyzyjne ustawienie optymalnej wartości ciśnienia w instalacji domowej. Reduktory przydają się również w sytuacjach, gdy chcemy wydzielić część instalacji wymagającą niższego ciśnienia, np. w wysokich budynkach, gdzie na niższych kondygnacjach panuje wyższe ciśnienie.

Należy jednak pamiętać, że reduktor ciśnienia działa poprawnie tylko przy nominalnym przepływie wody dla danego urządzenia. Zarówno nadmierny pobór wody, jak i zbyt niskie ciśnienie zasilania mogą powodować obniżenie wartości ciśnienia utrzymywanego przez reduktor poniżej nastawionego poziomu.

Reduktor ciśnienia PN16 1-4 bar. fot. FERRO
Reduktor ciśnienia PN16 1-4 bar. (fot. FERRO)

Zbyt słaby wypływ wody instalacji

Spadek ciśnienia wody w punktach poboru może mieć charakter okresowy lub stały i dotyczyć całej instalacji lub jej części. Diagnoza przyczyn wymaga szeregu czynności, począwszy od sprawdzenia punktu doprowadzenia wody do budynku (w przypadku spadku ciśnienia we wszystkich punktach) lub bezpośrednio do wadliwie działającego urządzenia. Należy oddzielnie przeanalizować obieg wody zimnej i ciepłej, uwzględniając równoczesne korzystanie z obu.

W przypadku zasilania z sieci wodociągowej należy zamontować manometr na wejściu do instalacji, aby zmierzyć ciśnienie statyczne (bez poboru wody) i dynamiczne (przy poborze). Prawidłowe ciśnienie w obu pomiarach powinno być wysokie (co najmniej 3 bary). Znaczna różnica wskazań manometru świadczy o dużych oporach hydraulicznych na przyłączu (np. niedrożność zasuwy, zamulenie rury, zatkany filtr w wodomierzu). Te usterki powinien naprawić dostawca wody (instalacja odbiorcy zaczyna się zazwyczaj za wodomierzem).

Różnice w pomiarach ciśnienia statycznego i dynamicznego są naturalne dla cieczy, które pod wpływem nacisku wyrównują ciśnienie w całym zamkniętym obiegu. Podczas przepływu jednak, na skutek oporów, ciśnienie spada, ograniczając ilość wypływającej wody.

Opory przepływu mogą być spowodowane wieloma czynnikami związanymi z materiałem i konfiguracją instalacji. Dzielą się na opory liniowe (zależne od długości, średnicy i gładkości rur) oraz miejscowe (wywoływane przez armaturę, zawory, filtry czy deformacje rur). Awarie i przeciążenia sieci mogą powodować okresowe problemy z ciśnieniem, objawiające się wahaниями intensywności wypływu. Rozwiązaniem może być modernizacja zasilania poprzez montaż hydroforu z pompą i zbiornikiem, ustawionego na odpowiednie ciśnienie. Hydrofor działa podobnie jak w przypadku zasilania z własnej studni. Należy pamiętać o montażu zaworu zwrotnego lub antyskażeniowego chroniącego przed cofaniem się wody do sieci.

Problemy z pojedynczymi punktami poboru mogą być spowodowane zatkaniem przepływu w armaturze lub filtrach. W wylewkach baterii należy sprawdzić drożność perlatora i usunąć zanieczyszczenia. Przed założeniem perlatora sprawdzamy intensywność wypływu i w razie potrzeby czyścimy filtr na doprowadzeniu.

Zestawy hydroforowe: GP-JEXM oraz1GP H/1GP Presscomfort . fot. EBARA Pompy Polska
Zestawy hydroforowe: GP-JEXM oraz1GP H/1GP Presscomfort. (fot. EBARA Pompy Polska)

Jak zmierzyć ciśnienie wody w kranie?

Standardowe baterie z reguły nie wymagają specjalnych warunków pracy instalacji wodociągowej, jeśli zapewnia ona wydajność (na doprowadzeniu) przynajmniej ok. 8 litrów/minutę i przy ciśnieniu nie mniejszym niż 1,5 bara.

Należy jednak pamiętać, że efektywne korzystanie z niektórych urządzeń sanitarnych wymaga zasilania o większej wydajności i ciśnieniu.

Przykładowe wymagania:

  • Duży przepływ: 20 l/min - 30 l/min: intensywnie działająca deszczownica
  • Wysokie ciśnienie: 3-4 bary: panel natryskowy z dyszami do hydromasażu

Sprawdzenie instalacji przy współpracy z takimi bateriami wymaga pomiaru ciśnienia dynamicznego przy przewidywanym strumieniu przepływu. Do tego celu potrzebny będzie manometr wstawiony na przyłączu do baterii, np. wstawiony poprzez trójnik na wylocie funkcjonującej deszczownicy.

W przypadku instalacji ciepłej wody podgrzewanej przepływowo w kotle dwufunkcyjnym typowym zjawiskiem jest zmiana intensywności wypływu po uruchomieniu drugiej baterii. Spowodowane jest to ograniczeniem przepływu wody w kotle pozwalającym na utrzymanie nastawionej temperatury i należy traktować to jako normę dla tego systemu podgrzewania. Podobne objawy mogą pojawić się również na instalacji wody zimnej na skutek np. zmniejszenia się przekroju rur w wyniku ich zarastania bądź przymkniętego zaworu na zasilaniu jej części.

LOFT - zestaw natryskowy z baterią natryskową. fot. Valvex
LOFT - zestaw natryskowy z baterią natryskową. (fot. Valvex)

Autor: Redakcja BudujemyDom

Opracowanie: Aleksander Rembisz

fot. otwierająca: Deante

Zdaniem naszych Czytelników

29 Mar 2024, 22:44

4 godziny temu, animus napisał: Nie. No to odpowiadajcie dalej...

29 Mar 2024, 18:40

Dnia 25.03.2024 o 15:59, podczytywacz napisał: dopiero wtedy JEST SENS udzielania odpowiedzi... czy nie???... Nie.

25 Mar 2024, 15:59

Czytelnik Adams zadał pytanie, retrofood poprosił o szczegóły instalacji, a Wy, już w ciemno radzicie... Kryzowanie, wymiana zaworków... Ale gdzie, jak - nie jest istotne??? Adams olał temat, odpuście odpowiedzi... Niech opisze, fotki wrzuci i dopiero wtedy JEST SENS udzielania ...

To jest bateria ścienna? W przypadku baterii stojącej (sztorcowej) z podłączeniem wężykami zawsze można dodać przed wężykami zawory. Jak się założy tradycyjne (a nie tylko odcinające) to można dowolnie regulować przepływ. Chodzi o coś takiego:

23 Mar 2024, 21:17

2 godziny temu, Zdaniem Czytelnika napisał: Komentarz dodany przez Adams: A czy da się zmniejszyć ciśnienie wody w kranie, jeśli nie ma zaworów w miejscu podłączenia rur do sieci? Mam w toalecie osobną umywalkę, ale zawory są na rurach zasilających także łazienkę ...

23 Mar 2024, 19:16

14 minut temu, Zdaniem Czytelnika napisał:  A czy da się zmniejszyć ciśnienie wody w kranie, jeśli nie ma zaworów w miejscu podłączenia rur do sieci? Mam w toalecie     Tu naprawdę zupełnie nieważne jest co, kiedy i ile masz w toalecie, natomiast ...

23 Mar 2024, 18:58

Komentarz dodany przez Adams: A czy da się zmniejszyć ciśnienie wody w kranie, jeśli nie ma zaworów w miejscu podłączenia rur do sieci? Mam w toalecie osobną umywalkę, ale zawory są na rurach zasilających także łazienkę i nie mogę ich przykręcić, bo zmniejszyłoby się wszędzie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!