Założyłem drenaż rozsączający na piaszczystym gruncie

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Założyłem drenaż rozsączający na piaszczystym gruncie

Wykluczyliśmy budowanie szamba, bo lokalizacja domu sprzyjała zastosowaniu oczyszczalni ścieków. To dlatego, że działka jest duża (1800 m2), z piaszczystym gruntem, wydmą i spadkiem, a w naszej miejscowości nie planuje się kanalizacji - mówi Marek, który drenażową oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2021 r.

aktualizacja: 2023-10-30 11:21:31

Oczyszczalnia ścieków:

  • Z drenażem rozsączającym.
  • Elementy składowe - dwukomorowy osadnik gnilny z tworzywa sztucznego, o pojemności 2,5 m3; studzienka rozdzielcza; poletko filtracyjne z trzema perforowanymi rurami drenażowymi o długości 14 m i trzema kominkami odpowietrzającymi.

Grunt:

  • Piaszczysty, przepuszczalny.
  • Liczba stałych mieszkańców: 2 osoby.

Decyzja: Wykluczyliśmy budowanie szamba, bo lokalizacja domu sprzyjała zastosowaniu oczyszczalni ścieków. To dlatego, że działka jest duża (1800 m2), z piaszczystym gruntem, wydmą i spadkiem, a w naszej miejscowości nie planuje się kanalizacji. Poza tym często słyszymy narzekania taty, który musi pilnować, żeby jego szambo się nie przelało, ponosi wysokie koszty odbioru ścieków. Zachętą była też możliwość wykorzystania grawitacyjnego drenażowego systemu, który jest tani na etapie inwestycyjnym i eksploatacyjnym. Tu nie ma się co zepsuć, ponieważ nie zawiera przepompowni i elementów elektrycznych.

Model urządzenia, z atestami i certyfikatem oraz z gwarancją na 25 lat, dobraliśmy z projektantem, natomiast wykonawcę polecił producent oczyszczalni. Projekt systemu odbierającego ścieki dołączyliśmy do projektu domu.

Oczyszczalnia ścieków - rady i przestrogi:

Realizacja trwała dzień. Instalator używał małej koparki, sprowadził m.in. perforowane rury drenażowe, włókninę, żwir. Osadnik gnilny osadził kilkanaście metrów od budynku, na zboczu wydmy (na jej szczycie stoi dom), niżej studzienkę rozdzielczą, zaś w najniższym obszarze posesji zlokalizował poletko filtracyjne, z 3 drenami zakończonymi kominkami napowietrzającymi. Przy bocznej ścianie budynku i ponad dachem wyprowadził rurę odpowietrzającą system (wykonaną z PVC w kolorze czarnym, wygląda jak rura spustowa deszczówki).

Do systemu wsypał bakterie startowe. Zapewnił, że taka instalacja powinna być długo efektywna i bezusterkowa. W celu utrzymywania dobrego przesączania ścieków do poletka filtrującego, zalecił dozowanie co trzy lata, przez kominki napowietrzające, preparatu udrażniającego perforowane rury. Takie ich oczyszczenie zamierzam przeprowadzić pierwszy raz w przyszłym roku.

Eksploatacja oczyszczalni jest mało absorbująca i tania. W przeciwieństwie do szamba, które trzeba opróżniać raz w miesiącu, z osadnika gnilnego resztki usuwa się raz w roku lub co dwa lata. To daje istotną różnicę w kosztach. Przestrzegam dozowania co dwa tygodnie, przez sedes, dwóch miarek preparatu z bakteriami - to też jest łatwiejsze, niż monitorowanie poziomu zapełnienia szamba. Bakterie dobrze się namnażają, dzięki czemu ścieki nie mają przykrego zapachu, nawet po uniesieniu dekla osadnika gnilnego i przy płukaniu kosza filtrującego. Poletko filtracyjne zawsze jest suche.

Rura z PVC odpowietrza system, biegnie wzdłuż ściany i ponad dachem
Rura z PVC odpowietrza system, biegnie wzdłuż ściany i ponad dachem.
Może cię zainteresować
Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Wszystko o rurach spustowych Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak działa pompa abisynka? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej?
Zobacz więcej Zwiń

Koszty założenia i użytkowania oczyszczalni ścieków:

  • oczyszczalnia z montażem 10 000 zł;
  • wybranie ścieków z osadnika gnilnego (2,5 m3) 350 zł;
  • preparat z bakteriami 120 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Osadnik gnilny i studzienkę rozdzielającą osadzono na zboczu wydmy.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!