Czy wpusty podłogowe są potrzebne przy użytkowaniu kotła gazowego i przy ogrzewaniu podłogowym w łazience?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy wpusty podłogowe są potrzebne przy użytkowaniu kotła gazowego i przy ogrzewaniu podłogowym w łazience?

W kotłowni i łazience planuję montaż kanalizacyjnych wpustów podłogowych. Nasuwa mi się jednak pytanie, czy w przypadku korzystania z kotła gazowego i ogrzewania podłogowego w łazience są one niezbędne. Znajomi zgłaszali problem z wpustem w kotłowni, gdy doszło do zalania ściekami na skutek zatkania odpływu pionu kanalizacyjnego.

aktualizacja: 2024-05-21 07:44:09

W nowoczesnych instalacjach ryzyko awarii skutkującej koniecznością odprowadzenia wody z podłogi jest znikome, dlatego montaż podłogowych wpustów kanalizacyjnych zazwyczaj nie jest niezbędny.

W kotłowni z kotłem gazowym mogą wystąpić jedynie niewielkie przecieki z zaworu bezpieczeństwa, które można łatwo opanować za pomocą podstawionego zbiornika. W przypadku kotłów kondensacyjnych kondensat odprowadzany jest rurką bezpośrednio do kanalizacji. Należy jednak pamiętać, że zamontowanie wpustu podłogowego w kotłowni może stwarzać ryzyko cofki ścieków w razie awarii lub zatkania odpływu. Z tego względu wpust w kotłowni powinien być wyposażony w zwrotne zamknięcie klapowe i podłączony bezpośrednio do rury odpływowej budynku.

Ponieważ wpusty podłogowe są używane okazjonalnie, woda w ich syfonach szybko wyparowuje, co może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Z tego względu warto zdecydować się na wpusty z tzw. suchym zamknięciem (np. w postaci pływaków), które zakrywają wlot do rury kanalizacyjnej po odparowaniu wody.

W łazience z prysznicem bez brodzika funkcję wpustu podłogowego może pełnić odprowadzenie liniowe, o ile zapewnione zostanie odpowiednie pochylenie podłogi.

Alternatywnym zabezpieczeniem przed zalaniem podłogi, np. w wyniku awarii pralki, może być montaż czujnika zalania i elektrozaworu odcinającego dopływ wody w razie wykrycia przecieku.

Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Wpusty podłogowe są zwykle najniżej położonymi otwartymi punktami instalacji kanalizacyjnej. Dlatego powinno się je zabezpieczyć klapowymi zaworami zwrotnymi przed wstecznym przepływem ścieków. (fot. Kessel)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!