Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków - co jest łatwiejsze w użytkowaniu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków - co jest łatwiejsze w użytkowaniu?

Odprowadzanie ścieków jest kluczowym aspektem funkcjonowania każdego domu. W przypadku, gdy dana nieruchomość nie została podłączona do kanalizacji, to mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest tradycyjne szambo, a drugim nowoczesna przydomowa oczyszczalnia ścieków.

aktualizacja: 2024-05-28 12:18:59

W naszym artykule przeprowadzimy krótką analizę, która pozwoli ustalić, które z tych rozwiązań jest łatwiejsze w utrzymaniu.

Szambo - proste i tradycyjne rozwiązanie

Szambo to nic innego, jak umieszczony w ziemi zbiornik, który służy do przechowywania nieczystości płynnych. Może być wykonany z betonu lub tworzywa sztucznego, niemniej jednak jego budowa jest stosunkowo prosta.

Zasadniczą czynnością związaną z obsługą szamba jest monitorowanie stanu ścieków oraz wywóz nieczystości. Warto zaznaczyć, że nowe przepisy wymagają na właścicielach bądź zarządcach nieruchomości posiadania umowy na wywóz ścieków z firmą asenizacyjną. Usługi te powinny być dodatkowo udokumentowane fakturą lub paragonem.

Dużym minusem obsługi klasycznych szamb jest to, że ich opróżnianie wymaga regularności. Wynika to z tego, że gromadzone są w nich wszystkie nieczystości, które nie są oczyszczane ani filtrowane. W konsekwencji zbiornik szybko się wypełnia i dość często - w wielu przypadkach co miesiąc - wymaga interwencji firmy asenizacyjnej.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - nowoczesność i ekologia

Drugim rozwiązaniem, które pozwala utylizować nieczystości płynne pochodzące z gospodarstwa domowego jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Tego rodzaju instalacja może występować w kilku różnych wariantach - czego przykład stanowi oferta firmy EKO-BIO Oczyszczalnie z województwa łódzkiego.

W swoim katalogu produktów posiadają oni m.in.:

  • oczyszczalnie biologiczne - bazujące na kilkuetapowych, tlenowych oraz beztlenowych procesach oczyszczania ścieków;
  • oczyszczalnie ekologiczne drenażowe - poza wstępnym procesem oczyszczania są wyposażone w specjalny system drenów, które w ekologiczny, bezpieczny dla środowiska sposób pozwalają wyprowadzić podczyszczone ścieki do gruntu;
  • oczyszczalnie biologiczno-chemiczne - są to instalacje przeznaczone dla aglomeracji powyżej 100 000 RLM, w których proces oczyszczania wspomagany jest specjalnym środkiem chemicznym mającym za zadanie zredukować liczbę zawartych w ściekach fosforanów.
Oczyszczalnia biologiczna
Oczyszczalnia biologiczna
Oczyszczalnie drenażowe
Oczyszczalnie drenażowe
Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna
Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna

Pomimo dość skomplikowanego sposobu działania, obsługa przydomowej oczyszczalni ścieków sprowadza się do dwóch zasadniczych czynności. Pierwszą z nich uzupełnianie - w rekomendowanym przez producenta czasie - specjalnego preparatu biologicznego (w przypadku wybranych modeli również środka chemicznego). Drugą jest natomiast wywożenie nagromadzonego osadu, co należy robić mniej więcej raz na dziewięć miesięcy, a więc znacznie rzadziej, niż w przypadku klasycznego szamba.

Trzeba też wiedzieć, że obowiązek posiadania podpisanej umowy i udokumentowania usług wywozu dotyczy również oczyszczalni. W tym przypadku restrykcje co do częstotliwości są jednak znacznie mniejsze.

Przechodząc zatem do podsumowania można wyciągnąć wniosek, że to przydomowa oczyszczalnia ścieków jest instalacją mniej wymagającą od jej użytkownika. Wynika to głównie z tego, że nagromadzony osad wywozimy raz na kilka miesięcy w międzyczasie uzupełniając tylko dedykowany preparat biologiczny. W przypadku szamba czynność tą należy realizować często nawet raz na 3-4 tygodnie. Warto podkreślić, że aspekt ten wpływa także na koszty użytkowania obu instalacji. Częsty wywóz nieczystości z szamba związany jest bowiem z regularnymi wydatkami. W efekcie nieco wyższe nakłady, które ponosi się budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, zwracają się już po kilku latach.

Zanim dokonasz wyboru między szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków poznaj wady i zalety obu rozwiązań. Dowiedz się też więcej na temat wymogów, które musi spełniać działka oraz dobierz odpowiednią technologię i pojemność zbiornika. W podjęciu decyzji pomogą Ci specjaliści z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie.

Firma powiązana:
Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!