Naprawa sufitu, ścian i posadzki po rozbiórce ściany działowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Naprawa sufitu, ścian i posadzki po rozbiórce ściany działowej

Usunięcie ściany działowej wiąże się z powstaniem mniejszych lub większych uszkodzeń na pozostałych ścianach, podłodze i suficie, które wymagają naprawy. Dodatkowo, mogą pojawić się nieprzewidziane problemy, jeśli powierzchnie ścian lub sufitu po obu stronach wyburzonej ściany nie tworzą jednej płaszczyzny.

aktualizacja: 2024-05-15 09:02:33

Różnice poziomów posadzek w nowo powstałym pomieszczeniu mogą tworzyć progi, których zniwelowanie może być utrudnione. Dalsze prace remontowe zależą od stanu powierzchni wymagających wyrównania i naprawy oraz pożądanego efektu estetycznego.

W przypadku konieczności odtworzenia instalacji przebiegającej w usuniętej ścianie, możemy wykorzystać bruzdy (w posadzce, suficie i sąsiednich ścianach) powstałe po jej wyburzeniu. Jeśli ich głębokość okaże się niewystarczająca, możemy je pogłębić i poprowadzić w nich nowe przewody elektryczne i rury.

Zamaskowanie śladów po zdemontowanej ścianie

Likwidacja śladów po usuniętej ścianie wymaga wypełnienia bruzd na ścianach i suficie oraz uzupełnienia pokrycia podłogowego (jeśli nie planujemy wymiany całej posadzki w pomieszczeniu). W przypadku niewielkich uskoków w tynku na ścianach (do 1 cm) można je łatwo wyrównać gładzią gipsową (nakładaną cienkimi warstwami) lub tynkarską. Przed nałożeniem warstw wyrównujących należy odpowiednio przygotować stary tynk, aby zapewnić dobrą przyczepność gładzi.

Należy jednak pamiętać, że nawet na równej powierzchni tynku wapiennego lub wapienno-piaskowego o wyczuwalnej fakturze, zamaskowanie wypełnienia bruzd i uzyskanie jednorodności podłoża przeznaczonego do malowania może wymagać nałożenia gładzi na całej powierzchni ścian i sufitu.

W przypadku większych uskoków na krawędziach tynku estetyczne wyrównanie powierzchni staje się niemożliwe. W takiej sytuacji warto przyjąć zasadę "czego nie można ukryć, to należy wyeksponować". W miejscu bruzd można osadzić np. ozdobne belki drewniane lub zbudować cienki filar. Nierówności na suficie najłatwiej zamaskować płytami gipsowo-kartonowymi lub kasetonami.

Jeśli uskok w ścianie (po wyburzeniu sąsiedniej) nie jest zbyt duży, przyda się gładź gipsowa, nakładana w kilku warstwach (fot. z lewej: Fermacell, fot. z prawej: Krause)
Ocena stanu sufitu podczas prac remontowych
Ocena stanu sufitu podczas prac remontowych (fot. Krause)

Uzupełnienie pokrycia podłogi

Uzupełnienie posadzki w miejscu usuniętej ściany działowej nie stanowi dużego problemu, jeśli w obu częściach pomieszczenia zastosowano ten sam rodzaj nawierzchni, np. panele podłogowe. Wystarczy wówczas wypełnić powstałe wgłębienie w podkładzie zaprawą renowacyjną, zabezpieczyć je folią paroszczelną i matą podkładową, a następnie dopasować i przymocować panele za pomocą listew progowych.

W przypadku parkietu klejonego do podłoża, konieczne jest również przyklejenie elementów uzupełniających, a listwy progowe pełnią jedynie funkcję maskującą połączenia. Najczęściej jednak, ze względów estetycznych i dla zachowania jednolitego wyglądu posadzki, decydujemy się na ułożenie nowego pokrycia na całej powierzchni pomieszczenia. Nową nawierzchnię można ułożyć na starej posadzce (o ile jej stan na to pozwala), lub po jej zerwaniu.

Schemat: Uzupełnienie pokrycia podłogi
Uzupełnienie pokrycia podłogi

Redaktor: Redakcja BudujemyDom

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!