Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybór jednostki centralnego odkurzania

Jednostka centralna to najważniejszy element systemu centralnego odkurzania. Nie kupujmy więc pierwszego z brzegu urządzenia. Trzeba wybrać takie, które zapewni efektywne i wygodne sprzątanie, i które bez problemu zmieści się w garażu czy kotłowni.


Odkurzacz centralny stanowi odpowiednik korpusu tradycyjnego odkurzacza przenośnego. Jest to urządzenie o dużej mocy, instalowane na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, zapewniające przepływ powietrza w całej instalacji. Model stacjonarny wytwarza znacznie większe podciśnienie niż przenośny, ponieważ ma silnik o wysokiej mocy i duży wentylator (w systemach przenośnych priorytetem jest niewielki rozmiar i cicha praca). Pojemnik z zanieczyszczeniami opróżnia się rzadko – średnio 2–3 razy w roku. Oferowane obecnie jednostki centralne różnią się od tych, które w latach 90. zaczęto wprowadzać w Polsce do hoteli i rezydencji.

Gdy instalacja centralnego odkurzania jest już ułożona (zwykle najpierw wykonuje się orurowanie, bo najwygodniej i najtaniej zrobić to w trakcie wznoszenia budynku – rury łatwo ukryć w ścianach i podłodze), pozostaje wybór, zakup i montaż jednostki oraz akcesoriów do sprzątania. Najlepiej, gdy wymagane parametry urządzenia określone są w projekcie instalacji. Odkurzacz można kupić nawet kilka lat po wykonaniu orurowania (i jednocześnie rozłożyć koszty w czasie), ale nie warto tyle czekać, bo jest on bardzo użyteczny.

Jak wybierać odkurzacz?

Jednostki centralne różnią się między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, parametrami technicznymi, metodą filtracji powietrza, głośnością, wielkością, ceną i okresem gwarancji. Niektóre z tych parametrów w znaczący sposób wpływają na jakość i wydajność odkurzania.

Kiedy sprawdzi się kompakt, a kiedy split?

Podstawową kwestią przy zakupie odkurzacza jest wybór pomiędzy jednostką kompaktową i modułową (typu split). Pierwsza z nich jest mniejsza – w jednej obudowie kryje silnik, filtr i pojemnik na zanieczyszczenia. Urządzenie typu split składa się z dwóch oddzielnych elementów połączonych rurą – silnik jest oddzielony od reszty.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x