Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe

W wielu magazynach i na portalach branży budowlanej szczegółowo opisuje się zasadę działania ogrzewania podłogowego i poleca materiały posadzkowe nad taką instalację – jako te ostatnie rekomenduje się głównie płytki ceramiczne i kamienne. Materiały te mają bardzo dobre parametry przewodzenia ciepła i właściwie każde z nich można stosować nad ogrzewaniem podłogowym.
Problem jednak powstaje, gdy nie chcemy mieć na podłodze ani ceramiki, ani kamienia, lecz deski drewniane, panele lub wykładzinę, a jako system grzewczy wybraliśmy właśnie podłogówkę. Co wtedy? Czy musimy rezygnować z ogrzewania podłogowego na rzecz tradycyjnych grzejników, czy lepiej deski, panele i wykładziny wymienić na niechciane płytki? Na szczęście nie musimy wybierać – współpraca podłogówki z panelami i wykładzinami dywanowymi jest zdecydowanie mniej wydajna, ale możliwa – trzeba tylko wiedzieć, co wybrać. Zapraszamy do lektury pierwszego kompletnego przeglądu desek warstwowych, paneli i wykładzin dywanowych współpracujących z ogrzewaniem podłogowym.

Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe
fot. Uponor
Dla wielu pomysł zastosowania ogrzewania podłogowego pod posadzką z paneli czy wykładziną może wydawać się dziwny. Materiały te są przecież odbierane jako z natury ciepłe, po co więc dodatkowo je ogrzewać? Nie chodzi o to, żeby uzyskać cieplejszą posadzkę, ale o to, żeby móc korzystać z zalet podłogówki w każdym pomieszczeniu, nie tylko w kuchniach, łazienkach i przedpokojach, gdzie kładziemy płytki ceramiczne czy kamienne (materiały szczególnie polecane nad podłogówkę), ale także w salonach, sypialniach czy pokojach dziecięcych.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny na wysokim poziomie między innymi dzięki pionowemu rozkładowi temperatury, który jest bardzo korzystny dla zdrowia człowieka – optymalna temperatura przy takiej instalacji utrzymuje się w strefie przebywania ludzi, pod sufitem zaś jest chłodniej. Ponadto ogrzewanie podłogowe pozwala na mniejsze, niż w przypadku tradycyjnych grzejników, zużycie energii cieplnej dzięki czemu wydatki na ogrzewanie także są mniejsze. Oszczędności te wynikają z kilku powodów. Po pierwsze, temperaturę w pomieszczeniu możemy obniżyć o 2°C (w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami), zachowując przy tym wysoki komfort cieplny. Po drugie, w ogrzewaniu podłogowym temperatura czynnika grzewczego wynosi poniżej 45°, w tradycyjnych grzejnikach 75° – to zmniejsza straty energii w samej instalacji.

To właśnie dla tych korzyści inwestorzy coraz częściej decydują się na ogrzewanie podłogowe – także w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych.

W ogrzewaniu podłogowym elementem grzejnym jest cała podłoga, przez którą nagromadzone w warstwie wylewki ciepło powinno łatwo napływać do pomieszczeń. Jeśli jako warstwa wykończeniowa zostanie użyty materiał o niskiej przewodności cieplnej, będący izolatorem dla przenikania ciepła, podłogówka stanie się rozwiązaniem nieekonomicznym. Zatem mięsiste i puszyste wykładziny odpadają, podobnie jak lite deski podłogowe. Blokowałyby bowiem przepływ ciepła do pomieszczeń. Jednak cienkie warstwowe deski i panele oraz wykładziny z odpowiedniego materiału, opatrzone atestem, fachowo ułożone – mogą sprawdzić się nad ogrzewaniem podłogowym. Poznajmy je zatem.

Deski warstwowe (panele drewniane)

Zastosowanie nad ogrzewaniem podłogowym posadzek drewnianych powinno być szczególnie przemyślane, a ich układanie należy powierzyć dobremu specjaliście – najlepiej takiemu, który może wskazać obiekty z ułożonymi przez siebie posadzkami drewnianymi nad takim ogrzewaniem. Dąb krajowy, akacja, merbau, iroko, tek i doussie – to najlepsze gatunki drewna na „ciepłą” posadzkę. Zależnie od rodzaju posadzka powinna mieć określoną grubość:
  • mozaika – 8–10 mm;
  • parkiet lamelowy – 11–14 mm.
Wilgotność drewna przeznaczonego na posadzkę powinna wynosić nie więcej niż 7–8 %.

Jeśli zaś zdecydujemy się na deski klejone warstwowo (nie należy stosować drewna litego), które dzięki prostopadle ułożonym włóknom sąsiednich warstw charakteryzują się mniejszym skurczem i są odporniejsze na paczenie, a wykonywane z nich posadzki mają niewielką grubość, dlatego nie ograniczają przepływu ciepła tak jak drewno lite. Jeśli posadzka z drewna ma być przyklejona, należy użyć elastycznego kleju do parkietów (najlepiej jednoskładnikowego poliuretanowego).

Można też zastosować bezklejowy sposób układania posadzki, czyli tzw. podłogę pływającą: ta zmniejsza niestety wydajność ogrzewania podłogowego, bo zatrzymuje powietrze pod posadzką, z drugiej jednak strony zapewnia drewnu swobodę ruchów związanych ze zmianami wilgotności i temperatury. Posadzka układana na klej sprawia, że podłoga jest stabilniejsza i nie odkształca się, jednak mocno ograniczony ruch drewna, które przecież nieustannie „pracuje”, także ma wady. Jak widać, każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Do wykończenia tradycyjnych posadzek z drewna nad ogrzewaniem podłogowym lepiej stosować oleje i wosk, nie lakier, bo wskutek skurczu może odpryskiwać (nie dotyczy fabrycznie lakierowanych desek warstwowych).

Emilia Rosłaniec

Artykuł w PDF: Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe

 

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x