Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana okien i drzwi zewnętrznych

Decydując się na remont domu, najpierw dobrze jest wymienić stare, nieszczelne często wypaczone okna oraz drzwi zewnętrzne, a dopiero potem ocieplić ściany. Wybór nie jest prosty, szczególnie gdy producenci kuszą coraz to niższym współczynnikiem przenikania ciepła. Bez porównania cen i choć orientacyjnych kalkulacji różnic kosztów ogrzewania, trudno zdecydować, do jakiej wartości U warto dopłacić, a powyżej jakiej koszty inwestycyjne przewyższą oczekiwane oszczędności. Ponadto pamiętać trzeba, że sam zakup okien i drzwi to nie wszystko, aby wydane pieniądze były opłacalną inwestycją, trzeba dopilnować fachowego montażu, który zagwarantuje całkowitą szczelność połączenia stolarki z murem i tym samym ograniczy ucieczkę ciepła przez te miejsca.

Zanim złożymy prośby o wycenę do kilku firm, powinniśmy wiedzieć, jakich okien i drzwi szukamy. Im bardziej sprecyzujemy oczekiwania, tym łatwiej będzie porównać oferty i wybrać tę najkorzystniejszą. Rozważyć powinniśmy kilka ważnych kwestii.

Jakich okien potrzebujemy?

1. Rodzaj profili. Do wyboru mamy profile drewniane, z PVC lub aluminiowe. Wszystkie trzy mają podobne właściwości, różnią się w zasadzie jedynie wyglądem i ceną, choć nie tak bardzo, jak jeszcze kilka lat temu. Najtańsze nadal jednak są okna z PVC, o ok. 20% droższe drewniane i najdroższe, nawet o 40–50% okna aluminiowo- drewniane lub aluminiowe (w domach jednorodzinnych stosunkowo rzadko stosowane). Te ostatnie szczególnie są polecane do dużych przeszkleń, np. szerokich okien tarasowych.

W profilach z PVC największy wpływ na ciepłochronność ma ich szerokość, a nie (jak się powszechnie sądzi) liczba komór. Pięciokomorowy system o szerokości 73 mm będzie miał lepsze parametry cieplne, niż system sześciokomorowy o szerokości 65 mm. Ponadto ważne jest, jakim materiałem wzmacniane są profile. Niektórzy producenci standardowo stosowaną stal zastępują kompozytem poliestrowo- szklanym, wypełnionym termoizolacyjną pianą poliuretanową. Pozwala to znacznie obniżyć wartość współczynnika przenikania ciepła ramy okiennej, np. pięciokomorowy profil szerokości 73 mm wzmocniony stalą ma U = 1,5 W/(m²·K), podczas gdy ten sam profil ze wzmocnieniem z kompozytu osiąga U = 1,1. Ponadto warto dopytać o klasę sztywności profili (A, B lub C) i wybierać modele klasy A.

Profile drewniane mają standardowo szerokość 68–100 mm, a modele o szczególnie wysokich wymaganiach cieplnych nawet 120 mm. Jeśli zależy nam na drewnianych oknach, pamiętajmy, że co 6–10 lat będą wymagały przeszlifowania i ponownego pomalowania.

Joanna Dąbrowska
fot. Schüco

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x