Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont ścian wewnętrznych

Co kilka lat każda pani domu planuje odświeżenie ścian. Najczęściej oznacza to wybór innej kolorystyki i zmianę dodatków dekorujących wnętrza. Zakup farb i samo malowanie spora część właścicieli domów wykonuje samodzielnie. Niektórzy z nich decydują się na wynajęcie fachowców, którzy poza malowaniem przykleją też tapety lub okładziny imitujące kamień dekoracyjny albo surowy beton, jeśli w odnawianych wnętrzach zechcemy poeksperymentować.

Zakres prac remontowych zależy od stanu, w jakim znajdują się ściany. Jeżeli ich powierzchnia jest równa, nie pyli się, a tynk się nie osypuje, to prace możemy ograniczyć w zasadzie do dekoracyjnej zmiany wyglądu ścian. Gorzej jeśli powierzchnia ścian jest w kiepskim stanie. Wszelkie nierówności lub ubytki tynku trzeba najpierw naprawić, a gdy jest ich na tyle dużo, że trudno uzyskać zadowalający efekt, wówczas lepiej i taniej zastosować płyty gipsowo- -kartonowe.

Organizacja pracy

Zanim zaczniemy jakiekolwiek czynności, dobrze jest odpowiednio przygotować ich miejsce. To wyjątkowo ważne w remontowanym domu, w którym liczba mebli, sprzętów i innych drobiazgów zawsze zaskakuje samych właścicieli.

1. Ochrona mebli. Wszystkie elementy dekoracyjne, obrazy, lampy, karnisze oraz lekkie meble należy wynieść z remontowanego pokoju. Pozostałe w nim duże i ciężkie szafy oraz podłogę trzeba natomiast szczelnie przykryć grubą folia malarską. Framugi drzwi, ramy okien i listwy przypodłogowe warto zabezpieczyć taśmą malarską.

2. Kupno narzędzi i materiałów. W zależności od rodzaju prac, jakie będziemy wykonywać, musimy kupić odpowiednie akcesoria. Podczas każdego remontu niezbędne będą: drabina, wałki, szczególnie polecane do malowania dużych, płaskich powierzchni, oraz pędzle do malowania okolic okien, drzwi i trudno dostępnych miejsc, takich jak narożniki. Ponadto dobrze jest kupić teleskop do wałka, który ułatwi pracę oraz kuwetę lub wiaderko z kratką do odsączania nadmiaru farby. Do tapetowania konieczny będzie nóż do tapet lub nożyczki, szeroki pędzel do kleju i szczotka tapeciarska do dociskania brytów do ściany. Do cięcia okładzin kamiennych niezbędna będzie szlifierka kątowa, a do ich równego układania poziomnica.

3. Sprzątanie. Aby zatrzeć ślady remontu, dobrze jest zgromadzić wszystkie potrzebne specyfiki i akcesoria: płyny do mycia okien i drewnianych podłóg, gąbki i ścierki, mopy oraz odkurzacz. Ponadto warto zadbać o dłonie i zaopatrzyć się w rękawiczki.

Joanna Dąbrowska
fot. Dreamstime

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x