Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rozlewisko i kwiecista łąka

Ogród Janiny i Andrzeja z biegiem lat potrzebuje coraz mniej zabiegów pielęgnacyjnych. Piękny ogród, mało pracy – właścicielom ogrodów chyba głównie o to chodzi!

Rozlewisko i kwiecista łąka
Ogród państwa Janiny i Andrzeja ma już 20 lat i zajmuje 2 800 m2 powierzchni. Zakładany był od zera, łącznie z profilowaniem terenu, sadzeniem roślin, budową oczka i zakładaniem trawnika, więc na początku wręcz potrzebował częstej i starannej opieki.

Z biegiem lat, za sprawą odpowiedniego doboru roślin i przygotowania podłoża, sytuacja się zmieniała. Właściciele mogli sukcesywnie ograniczać prace pielęgnacyjne i skrupulatnie z tego faktu skorzystali. Jakiś czas temu zmienili nawet trochę „ogrodową” filozofię.

Celowo nie koszą całego trawnika, bo widok kwietnej łąki cieszy ich bardziej niż monotonna murawa, a oni sami mają mniej pracy. Nie martwią się, kiedy po deszczach czy roztopach małe oczko wodne zamienia się w szerokie rozlewisko. Traktują je jako bufor przeciwpowodziowy, chroniący posesję przed nadmiarem wody. Zamiast prowadzenia ogrodu „spod igły” wypielonego co do jednego chwastu, w najdalej położonej części ogrodu rozmyślnie utrzymują na wpół dziki zaułek. Zauważyli, że takie miejsca chętniej zamieszkują ptaki i inne zwierzęta, co na gęsto zabudowanym terenie jest szczególną wartością.

Obecnie dajemy ogrodowi tylko tyle, ile potrzebuje do utrzymania w dobrej kondycji – mówi pan Andrzej. – Resztę pozostawiamy naturze. W opiece nad ogrodem stosujemy zasadę złotego środka. Zaoszczędza nam, bez szkody na widokach, sporo pracy.

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 3/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x