Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Narzędzia ogrodowe z napędem

Wiosna to czas na porządki w ogrodzie, przegląd roślin i sadzenie nowych. To również pora na odnowienie mebli ogrodowych czy postawienie altanki. Do większości z tych działań niezbędne są narzędzia ogrodowe, dla wygody i komfortu pracy najczęściej z napędem elektrycznym lub spalinowym. Ich liczbę i rodzaj warto dostosować do wielkości ogrodu, typu roślinności oraz prac, jakie wykonujemy. Pamiętać należy też o wygospodarowaniu miejsca na przechowywanie sprzętu. Często bowiem okazuje się, że garaż – miejsce postojowe samochodu – z czasem staje się składzikiem na przeróżne ogrodowe „pojazdy”, do którego auto już się nie mieści.

Większość narzędzi ogrodniczych występuje w dwóch wersjach napędowych – z silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Wybór rodzaju napędu ma znaczenie przede wszystkim ze względu na zasięg działania narzędzi. Te elektryczne muszą być zasilane z sieci, co ze względu na długość przewodu elektrycznego ogranicza obszar ich użytkowania. Niektóre modele mogą być również zasilane z wbudowanego akumulatora, ale z reguły pozwala to jedynie na krótkotrwałe ich użycie. Urządzenia spalinowe nie mają takich ograniczeń, ale zwykle są droższe i wymagają bardziej złożonej konserwacji.

Urządzenia elektryczne są łatwe w obsłudze, ale ich moc może być niewystarczająca, gdy chcemy uzyskać większą efektywność przy cięższych pracach ogrodowych. Musimy też pamiętać o podłączeniu urządzeń zasilanych z sieci do gniazd, zabezpieczonych wyłącznikiem różnicowoprądowym. W przypadku przetarcia lub przerwania przewodu, dotkniecie odizolowanej żyły może skończyć się tragicznie i jedynie taki wyłącznik uchroni nas przed skutkami porażenia prądem, niezwłocznie wyłączając napięcie zasilające.

W praktyce obszar wykorzystania narzędzi elektrycznych nie powinien być większy, niż ok. 50 m od miejsca podłączenia do sieci elektrycznej. Głównie ze względu na kłopotliwe rozwijanie długiego przewodu, jak i spadki napięcia (a więc i mocy silnika) przy poborze prądu. Warto też zwrócić uwagę na to, czy silnik ma wbudowane zabezpieczenie przed przeciążeniem, gdyż długotrwała praca w trudnych warunkach może spowodować jego uszkodzenie.

Cezary Jankowski
fot. NAC

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x