Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Farby do wnętrz

Dostępne na rynku farby są coraz nowocześniejsze, a niektóre z nich, np. zawierające teflon czy nanocząsteczki, są wyjątkowo innowacyjne. Nie dajmy się jednak zwieść opisom na opakowaniach, sugerującym, że produkty te są doskonałe, bo prawdziwy obraz uzyskamy jedynie po dokładnym porównaniu ich własności.

Efektowny wygląd

Tysiące kolorów
Producenci farb oferują kilkanaście lub kilkadziesiąt kolorów gotowych i nawet kilka tysięcy odcieni na zamówienie – z szerokiej palety NCS lub RAL. Przygotowanie koloru w markecie budowlanym zajmuje do pół godziny. Pamiętajmy, że ostre barwy, choć nadają oryginalności, należy stosować z umiarem, ograniczając się do zastosowania ich np. w obrębie jednej ściany.

Różne oblicza połysku
Połysk powłoki malarskiej ma zarówno estetyczne, jak i praktyczne znaczenie. Najpopularniejsze są farby matowe, którymi najłatwiej się maluje. Połysk wydobywa natomiast głębię koloru farby, rozświetla i powiększa pomieszczenie, ale niestety uwydatnia niedoskonałości powierzchni ściany. Błyszczącą powłokę łatwiej jednak utrzymać w czystości, bo brud nie osiada na niej tak łatwo jak na matowej. Ponadto przecieranie tej ostatniej może doprowadzić do miejscowego wybłyszczenia.

Stopień połysku określa się poprzez procentowe odbicie strumienia światła padającego na powłokę pod kątem 60°. W dokumentacji wyrobów najczęściej jednak spotyka się słowne określenie połysku – głęboki mat, mat (satynowy), połysk średni (półmat) oraz połysk. Warto pamiętać, że ostateczny efekt zależy także od właściwości malowanego podłoża. Stopień połysku wybiera się również w przypadku farb z mieszalnika.

A może faktura?

W sklepach znajdziemy wiele odmian farb strukturalnych, pozwalających na uzyskanie rozmaitych efektów przy użyciu różnych narzędzi: wałków, szczotek czy kielni. Decydując się na takie rozwiązanie możemy zrezygnować z wygładzania podłoża, bo jego niedoskonałości nie będą widoczne na fakturowanej powłoce.

Małgorzata Kolmus
fot. Śnieżka

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x