Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

4 sposoby na schody wewnętrzne

To, gdzie zostaną zlokalizowane schody i z jakich materiałów będą wykonane, należy zaplanować już na etapie projektowania domu. Decydując się na konkretny rodzaj schodów, zawsze należy uwzględnić nie tylko funkcjonalność, ale właśnie również estetykę, gdyż często są one bardzo dominującym elementem wnętrza.

Rodzaj schodów powinien harmonizować z charakterem wnętrza. Mogą one być proste i skromne, ale także okazałe – ciężkie, drewniane z rzeźbioną balustradą. Schody w kształcie spirali sprawdzą się w domach o niewielkiej powierzchni. Tam, gdzie miejsca jest pod dostatkiem, można zrobić schody proste, dwubiegowe ze spocznikiem i niskimi, szerokimi stopniami (są najbardziej funkcjonalne). Schody zabiegowe o nietypowym kształcie dodadzą naszemu domowi oryginalności i niepowtarzalnego charakteru.

Duże znaczenie dla wystroju wnętrza ma także to, z czego schody są wykonane. Uniwersalne, ale też niestety najdroższe, jest drewno, które pasuje do niemal każdego pomieszczenia. Schody metalowe i szklane, niekiedy podświetlane diodami LED, znakomicie sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych. Znaczenie ma także konstrukcja stopni i balustrad – schody ażurowe (bez podstopnic) dodają wnętrzom lekkości, nie dzieląc ich optycznie, zabudowane z ozdobną balustradą tworzą klimat luksusu.

Miejsce na schody

W domach o małych powierzchniach bardzo ważne jest ograniczenie stref komunikacyjnych. Aby to się udało, schody powinno się umieszczać w centralnej części budynku, przy takim rozwiązaniu ze schodów do każdego miejsca w domu jest blisko, jednocześnie nie zabierają zbyt wiele przestrzeni.

Inaczej jest w przypadku dużych rezydencji, w których strefa komunikacyjna jest dość rozległa. W takich przypadkach przeznacza się na schody oddzielne pomieszczenia – duże hole lub korytarze. Mogą one zostać nawet całkowicie zabudowane w klatce schodowej.

Monika Dąbrowska
fot. Mera

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x