Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrzewanie domu

Właściwy wybór sposobu ogrzewania budynku i prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej mają bardzo istotne znaczenie dla inwestora. Nie tylko decydują o komforcie mieszkańców domu, lecz także przesądzają na lata o kosztach jego eksploatacji. Wszystkie istotne decyzje powinny zostać podjęte jeszcze na etapie przygotowania inwestycji, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych, ponieważ z tego, jaki system grzewczy wybierzemy, wynikają wymagania wobec wielkości i umiejscowienia kotłowni, lokalizacji kominów, przewodów wentylacyjnych itd.


Projekt instalacji grzewczej zasadniczo ma być zawarty w projekcie budowlanym, jednak w praktyce zwykle okazuje się to fikcją. Po pierwsze – bardzo często ogranicza się on do opisu w rodzaju: Przygotowanie wody do c.o. i c.w.u. – kocioł gazowy 19 kW z zasobnikiem, ogrzewanie parter – podłogowe, piętro – grzejnikowe ścienne. Po drugie – tak to już często bywa, że na etapie wyboru projektu inwestorzy kierują się głównie urodą domu, a dopiero potem przychodzi czas na dostosowanie go do rzeczywistych warunków w miejscu budowy i możliwości finansowych. Nierzadko kończy się to tym, szczególnie w przypadku budowy systemem gospodarczym, że autorem projektu instalacji grzewczej jest po prostu wykonujący ją hydraulik. Jeśli ma on odpowiednią wiedzę i doświadczenie, to w porządku.

Niestety, nie jest to regułą. Warto więc w tym miejscu wspomnieć, że wsparcie w zakresie doboru rozwiązań technicznych i urządzeń, również dla inwestorów indywidualnych, oferują właściwie wszyscy liczący się producenci i dystrybutorzy urządzeń grzewczych. Jest to pomoc bezpłatna w tym sensie, że jeśli zdecydujemy się np. na system ogrzewania podłogowego firmy X, to wraz z kompletem materiałów do jego wykonania otrzymamy szczegółowy projekt techniczny instalacji w konkretnym budynku. Firmy sprzedające kotły c.o. czy materiały do podłogówki bez problemu wskażą też instalatorów gwarantujących właściwe przeprowadzenie robót.

Adam Jamiołkowski
fot. Junkers (Robert Bosch)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x