Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe z napędem

Obecnie producenci i ich dystrybutorzy oferują kompleksową usługę, polegającą na fachowym dobraniu wrót i napędu oraz ich zamontowaniu. Kilku naszych Czytelników od lat korzysta z automatycznych bram garażowych, dwie rodziny wymieniały stare bramy na nowe, i specjalnie dla nas ocenili ich parametry funkcjonalne.

Bramy garażowe z napędem
Kompleksowa usługa, dotycząca bramy garażowej, rozpoczyna się od wizji lokalnej w garażu. Specjaliści badają jego parametry, tj. otwór wjazdowy, przestrzeń wewnątrz i na podjeździe, położenie, przebieg instalacji elektrycznej i to, czy jest ogrzewany. Dopiero znając te elementy i uwzględniając wskazania właścicieli domu, dobierają rodzaj i model bramy oraz napęd, a następnie je montują (warto zrobić to od razu, bo późniejsze dołożenie napędu, kosztuje więcej).

W najlepszej sytuacją są ci właściciele, którzy dopiero zamierzają projektować dom, lub szukać gotowego projektu. Mogą bowiem najpierw wybrać najpraktyczniejszy według siebie rodzaj bramy garażowej i adekwatnie do niego przygotować wszelkie niezbędne elementy w garażu. W bezpośredni sposób mogą nawet wpłynąć na koszt automatycznych wrót – wyroby o niestandardowych wymiarach są droższe nawet o 20–50% od typowych.

We wczesnej fazie projektowania można podjąć inne kluczowe decyzje, dotyczące położenia garażu oraz rozmiaru wjazdu (zaplanować jeden duży albo dwa małe przedzielone słupkiem). Najczęściej buduje się obszerne pomieszczenie do parkowania z dwoma miejscami postojowymi i lokuje pod dachem budynku. W otworze wjazdowym zazwyczaj nie muruje się słupa z uwagi na wygodniejsze manewrowanie samochodami (w obrębie garażu i na podjeździe) i zamyka jedną szeroką bramą. Duże wrota wymagają zastosowania mocnego napędu (ręczna obsługa jest utrudniona).

Lilianna Jampolska
fot. WIŚNIOWSKI

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x