Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły


Montaż rynien

Rynny zwykle montuje dekarz, ale niektóre elementy – zwłaszcza rynny na zatrzaski – można założyć samemu, korzystając z instrukcji producenta. Lepiej jest jednak skorzystać z pomocy fachowca – zapłacimy mu 10% ceny materiałów i otrzymamy gwarancję.
Tagi: rynny

Elementy systemu rynnowego
 Elementy systemu rynnowego
(rys. Monier (Braas))
Oto jak powinien przebiegać montaż rynien.

1. Mocowanie haków rynnowych. Rozpoczyna się go od przymocowania haków rynnowych.

Haki, zwane rynhakami (rynajzami), przykręca się do deski okapowej, czasem też do krokwi lub łat albo mocuje do ściany. Każdy hak może być mocowany pojedynczo lub wsuwany z ceownika do szyny przymocowanej do konstrukcji dachu.

Odległości między hakami dostosowuje się do obciążeń:

  • 50 cm – w rejonach dużych opadów śniegu;
  • do 70 cm – w mniej śnieżnych.
W pobliżu narożników, rur spustowych i łączników haki powinny być umieszczone gęściej. Odległość haka od zakończenia rynny, od krawędzi narożnika oraz od obu stron wlotu rury spustowej (leja) i obu stron łącznika nie powinna przekraczać 10–15 cm.

Montaż orynnowania ze zwykłymi hakami rozpoczyna się najczęściej od zamocowania przy leju stanowiącym wlot do rury spustowej najniższego haka.

Następnie przytwierdza się hak położony najwyżej (najbardziej oddalony od leja), rozciąga się między nimi mocną linkę lub żyłkę (można ją np. przywiązać do „dna” haków), po czym haki ustawia się i mocuje tak, by uzyskać wymagany spadek rynny: 2–5 cm na 1 m. Dna pozostałych haków powinny się znaleźć w linii wyznaczonej przez linkę lub żyłkę.

Niektóre rodzaje haków umożliwiają korektę wypoziomowania na elementach mocujących; położenie stalowych haków mocowanych na stałe koryguje się przez doginanie.

2. Przygotowanie orynnowania. Polega ono na przycięciu rynien na taką długość, aby połączenia nie wypadły w miejscu uchwytów, oraz wycięciu otworów tam, gdzie mają być założone kosze spustowe, jeśli technologia montażu tego wymaga.

3. Montaż rynien. Wstępnie przygotowane odcinki rynien wstawia się w uchwyty i łączy za pomocą złączek zatrzaskowych, zwracając uwagę, by krawędź rynny sięgała do znaczka umieszczonego wewnątrz złączki. Umożliwi to swobodne rozszerzanie się i kurczenie rynny pod wpływem temperatury. W ten sposób zapobiega się odkształcaniu orynnowania.

4. Montaż lejów spustowych i zaślepek. Po zamontowaniu ich na ułożonych rynnach, do rynien wlewa się sporo wody: w chwilę po napełnieniu orynnowanie powinno się opróżnić i nigdzie nie powinny powstać zastoiny wody.

5. Montaż rur spustowych. Rury spustowe łączy się najczęściej na wcisk, a w miejscach połączeń mocuje obejmami do ściany domu. Obejmy mocuje się zawsze pod dolnym kolanem odsadzki i pod złączkami lub kielichami łączącymi poszczególne rury. Odległość między sąsiednimi obejmami nie powinna przekraczać 2 m.

Montaż rur spustowychMontaż rur spustowych. Poszczególne elementy systemu można montować na złączki uszczelkowe, za pomocą spoiwa dekarskiego lub tradycyjnie lutując (fot. Plastmo Polska)

Skośne odcinki rur spustowych pod okapem powinno się układać z użyciem dwóch kolanek o kącie 45°, co zapewnia szybkie spływanie wody. Jeśli woda ma być odprowadzana do kanalizacji deszczowej lub do zbiornika na deszczówkę, to na zakończeniu rury należy zamontować rewizję (czyszczak) lub wpust deszczowy z osadnikiem. Urządzenia te umożliwiają usuwanie spływających rurami liści i zanieczyszczeń.

Rury spustowe w miejscach połączeń mocuje się do ściany domu obejmami, które umieszcza się zawsze pod dolnym kolanem odsadzki i pod złączkami lub kielichami łączącymi poszczególne rury (fot. Lemar)Rury spustowe w miejscach połączeń mocuje się do ściany domu obejmami


Cezary Jankowski

 

aktualizacja: 2009-11-10

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników



Trzeba się tylko zgodzić! Ma być dziesięć razy mniej.

retrofood

03 Cze 2011, 23:58

PIERWSZY RAZ SPOTYKAM SIE ZEBY KTOS ROBIL SPADEK RYNNY 2-5cm NA 1m!!! człowieku nie wprowadzaj ludzi w błąd!.

Gość: WITY

03 Cze 2011, 20:44

naprawdę mało pierwszy raz WIDZĘ TAKĄ CENĘ!!!!!! autor nie ma pojęcia o cenach (co najwyżej z biedronki).....

Gość: adam

20 Lut 2011, 17:06

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Co zamiast płyt cementowo-azbestowych?

Po usunięciu z dachu płyt azbestowo-cementowych do wyboru mamy dachówki ceramiczne lub cementowe, pokrycia z blachy, papy, gonty bitumiczne, możemy też zamieszkać pod dachem ekologicznym z materiałów naturalnych. Jednak w przypadku dachów, decyzja o wyborze pokrycia dachowego nie zupełnie może być dowolna.
topowe produkty

Produkty GAMRAT SA - zaufaj sprawdzonym rozwiązaniom

W asortymencie firmy GAMRAT SA, czołowego producenta wyrobów z tworzyw sztucznych znanego w kraju i za granicą, znajdziemy wiele produktów, które idealnie sprawdzą się zarówno w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym jak i w obiektach przemysłowych.
Dwa nowe rodzaje gontów KATEPAL: 3T i MANSION
Dwa nowe rodzaje gontów KATEPAL: 3T i MANSION Firma STEMA oferuje dwa nowe rodzaje gontów KATEPAL: 3T i MANSION. Są to produkty o uznanej już od lat jakości gontów KATEPAL i dające ...
Dachówki ceramiczne Koramic - nowe kolory w dużym formacie
Dachówki ceramiczne Koramic - nowe kolory w dużym formacie Ciemne kolory i duże formaty - w portfolio ceramicznych dachówek marki Koramic pojawiły się dwie nowości o modnym wzornictwie. Oba modele ...
Elementy dachowe Alnor dostępne w palecie barw RAL
Elementy dachowe Alnor dostępne w palecie barw RAL Firma ALNOR ma szeroką ofertę elementów dachowych, m.in. czerpnie, wyrzutnie, podstawy, cokoły i kominki wentylacyjne. W standardzie wykonywane ...
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe