Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Blachodachówka na czterospadowym dachu to bardzo drogie rozwiązanie

Prawie zemdleliśmy, kiedy okazało się, że do pokrycia 282 m2 dachu, trzeba kupić aż 360 m2 blachodachówki i dużą ilość gąsiorów - mówi Michał – Czytelnik Budujemy Dom, który dach układał 7 lat temu.

Nie zastosowano płotków śniegowych, bo dom stoi w słońcu i na otwartym terenie – śnieg albo szybko topnieje, albo zwiewa go wiatr

Parametry domu: murowany, parterowy, powierzchnia mieszkalna 114 m2 i garażowa 40 m2. Położenie w pełnym słońcu.

 • Dach - z dwoma kopertami z kalenicą i z lukarną nad gankiem, powierzchnia 282 m2, kąt nachylenia 30°, okap o dł. 90 cm.
 • Pokrycie - blachodachówka w kolorze szarym, gwarancja 25 lat.
 • Akcesoria - wyłaz dachowy, 4 kominki wentylacyjne.
 • Obróbki - z blachy w kolorze szarym.
 • Podkład - folie dachowe, ołacenie.Wykończenie - podbitka - z PVC w kolorze brązowym.
 • Rynny i rury spustowe - z PVC, w kolorze brązowym, średnica 10 cm.
 • Deszczówka odprowadzona do wpustów odpływowych i rur perforowanych, ułożonych w gruncie.

Pokrycie kopertowych połaci blachodachówką generuje dużo odpadów

Decyzja: wybrałem z rodzicami gotowy projekt domu z ładnym kopertowym dachem. Jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy, że na pokrycie takiego łamanego dachu wydamy majątek. Gdybyśmy zdawali sobie z tego sprawę, poszukalibyśmy innego projektu z dwuspadowym prostym dachem, którego pokrycie byłoby przynajmniej o połowę tańsze.

Musieliśmy zastosować pokrycie z blachodachówki, bo wymagała tego konstrukcja drewnianego stropu nad parterem i więźby dachowej. Dopiero dekarze uzmysłowili nam, że gdybyśmy je odpowiednio wzmocnili podczas budowy, moglibyśmy ułożyć na dachu szlachetną dachówkę ceramiczną, albo równie ładną cementową.

Trochę żałujemy, bo cena dachu z blachodachówki szwedzkiej i dachówki ceramicznej były podobne. Skoro jednak stało się, jak się stało, postanowiliśmy kupić porządną i ładną blachodachówkę. Omawialiśmy z dekarzami, w pobliskim składzie dekarskim, proponowane przez nich wyroby. Doradzili pokrycie z powłoką o przedłużonej trwałości, z gwarancją na 25 lat. Kolor szary wybraliśmy trochę na przekór ówczesnej modzie - wszyscy dookoła preferowali kolor czerwony i brązowy. Układanie pokrycia zleciliśmy dekarzom, u których zamówiliśmy blachę.

Kominki wentylacyjne, dopasowano do typu blachodachówki
Na tylnej połaci dachu umieszczono wyłaz dachowy

Kominki wentylacyjne, dopasowano do
typu blachodachówki

Rady i przestrogi: Dekarze sprawdzili się. Tylko przy kominie po dwóch latach "puścił" silikon przy obróbce blacharskiej. Natychmiast po wezwaniu fachowcy przyjechali i uszczelnili miejsca styku. Od tamtej pory dach jest bezawaryjny, chociaż dom stoi w słońcu i na otwartym terenie.

Blacha nie odbarwiła się. Uwielbiamy bębnienie o nią deszczu, a pykanie blachy od gorąca też jest przyjemne, porównywalne do huczenia ognia w rozpalonym kominku, albo trzeszczenia drewnianego stropu. To żaden hałas! Ludzie mówiący, że blacha hałasuje, zdecydowanie przesadzają. Pykanie i bębnienie słychać tylko na zewnętrz, a nie wewnątrz domu. Słyszeliśmy je wewnątrz garażu, dopóki nie ociepliliśmy jego połaci dachowych.

Ponieważ resztę ocieplenia w budynku ułożyliśmy na stropie nad parterem, na strychu jest albo zimno, albo gorąco, ale rzadko tam wchodzimy, więc nagrzewanie się blachy nie ma znaczenia. Podbitki i orynnowanie ułożyliśmy dopiero po pół roku i od razu poprawiła się termoizolacja budynku.

Prawie zemdleliśmy, kiedy okazało się, że do pokrycia 282 m2 dachu, trzeba kupić aż 360 m2 blachodachówki i dużą ilość gąsiorów. Skomplikowany kształt dachu wygenerował ogrom odpadów. Wykorzystaliśmy je do pokrycia śmietnika i drewutni, ale wszystkich znajomych uprzedzamy, że czterospadowy dach w blachodachówce wychodzi bardzo drogo i jest kłopot z odpadami.

Staraliśmy się zaoszczędzić na akcesoriach. Wyłaz dachowy zamontowaliśmy tak blisko komina, żeby nie kupować ław kominiarskich. Kominiarze, jeśli muszą wyjść na blachę, używają butów ze specjalnymi miękkimi podeszwami. Podobne mieli monterzy kolektorów słonecznych, które niedawno zamontowaliśmy na dachu.

Koszty pokrycia czterospadowego dachu blachodachówką z robocizną - 59 000 zł.

Liliana Jampolska

aktualizacja: 2015-05-06

Zdaniem naszych Czytelników

blachodachówka czy dachówka, każdy sprzedawca podaje koszt m2 pokrycia walcząc o klienta:D A klient raczej nie ma świadomości że koszt połaci dachu to około 40-50% ceny dachu, reszta to dodatki i obróbki...

ciekawski83

01 Paź 2015, 07:47

Jaka modułowa, Pani Aniko, jak dach położony przeszło 7 lat temu?

Gość sowiec

28 Wrz 2015, 08:49

Jaka blachodachówka została użyta? Po stwierdzeniu "ogrm odpadów" (przy tak mało skomplikowanym dachu) wnioskuję, że na pewno nie modułowa??? Ilość blachy nie jest wcale wielka, lecz z "normalnym", 30% zapasem. Tyle, że przy bardziej skomplikowanych dachach te 30% to zapas, którego ...

Gość Anika

07 Maj 2015, 08:20

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Warto wiedzieć dodatkowo:
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dachówka cementowa nie musi być porowata

Wybraliśmy dachówkę cementową ze względu na jej przystępną cenę i wygląd oraz gwarancję 30 lat. Porównaliśmy ją w składzie budowlanym z różnymi dachówkami ceramicznymi i dopiero wtedy namacalnie przekonałam się, że powierzchnia cementowych wyrobów nie musi być chropowata - mów Ania - właścicielka domu z dachówką cementową.

topowe produkty

Prace dekarskie z MFP®

Przy budowie dachów potrzebne są skuteczne i niezawodne rozwiązania - takie, które nie komplikują prac i pozwalają na uniknięcie błędów czy usterek. Płyty MFP®, ze względu na swoje znakomite parametry oraz prostotę stosowania, to produkt idealny do zastosowań dekarskich.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
BRAAS wprowadza gwarancję systemową na dach
BRAAS wprowadza gwarancję systemową na dach Firma Monier BRAAS wprowadza od kwietnia 2017 roku gwarancję systemową na dach wykonany z użyciem oryginalnych produktów BRAAS. Jest to pierwsza ...
Blachodachówka Ruukki Adamante - elegancki i wyraźny kształt
Blachodachówka Ruukki Adamante - elegancki i wyraźny kształt Blachodachówka Ruukki Adamante doskonale podkreśli charakter każdego domu oraz zaspokoi gusta najbardziej wymagających klientów. To nowoczesny ...
Galeco na targach BUDMA 2017
Galeco na targach BUDMA 2017 W dniach od 7-10 lutego w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. Cykliczne wydarzenie gromadzi każdego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x