Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły

Blachodachówka przypominająca blachę na rąbek stojący

Do nowoczesnej bryły domu, pasuje równie nowoczesny i prosty dach, dlatego na dwuspadowych połaciach chciałem mieć płaską blachę, układaną na rąbek stojący. Żeby uniknąć długotrwałego ręcznego jej formowania na placu budowy, zastąpiłem typową płaską blachę gotowym systemem od znanego producenta, naśladującym to tradycyjne ułożenie - mówi Marcin - Członek Klubu Budujemy Dom, który dach układał 5 lata temu.

Obróbki blacharskie i orynnowanie przy lukarnie
 Obróbki blacharskie i orynnowanie przy lukarnie

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 180 m2. Położenie w pełnym słońcu.

 • Dach: Nad częścią mieszkalną - dwuspadowy z dwoma lukarnami, pow. 280 m2, kąt nachylenia 44°, okap o dł. 30 cm. Nad garażem - płaski, o pow. 28 m2.
 • Pokrycie - blachodachówka, przypominająca blachę na rąbek stojący, gwarancja 30 lat i dach odwrócony z nawierzchnią z otoczaków.
 • Akcesoria - wyłaz dachowy, 2 ławy kominiarskie i 2 stopnie, płotek śniegowy.
 • Obróbki - z blachy stalowej w kolorze szarym.
 • Podkład - folie dachowe, ołacenie.
 • Wykończenie - podbitka - z PVC w kolorze brązowym.
 • Rynny i rury spustowe - ze stali, w kolorze szarym, średnica 10 cm.

Decyzja: do nowoczesnej bryły domu, pasuje równie nowoczesny i prosty dach, dlatego na dwuspadowych połaciach chciałem mieć płaską blachę, układaną na rąbek stojący. Żeby uniknąć długotrwałego ręcznego jej formowania na placu budowy, zastąpiłem typową płaską blachę gotowym systemem od znanego producenta, naśladującym to tradycyjne ułożenie.

Montaż dachu trwał krócej, dzięki łączeniu blach na zatrzask, a efekt końcowy jest taki sam, jak planowałem. Wybraliśmy z żoną blachę i orynnowanie w kolorze grafitowym, pasujące do szarego tynku. Kolor podbitki natomiast harmonizuje z kolorem ram okiennych.

Na płaskim dachu nad garażem planowałem ustawić na stelażu płaskie kolektory słoneczne, dlatego zastosowałem tam dach odwrócony i nawierzchnię z kamieni. Prace dekarskie zleciłem ekipie z okolicy, żeby była blisko na wypadek napraw.

Na płaskim dachu nad garażem zamontowano kolektory słoneczne i klimatyzator
Na płaskim dachu nad garażem zamontowano kolektory słoneczne i klimatyzator

Rady i przestrogi: Połacie dachu mają dł. do 7 m, więc pasowały do długości blachy. Odetchnąłem z ulgą, że pokrycie nie będzie sztukowane na długość. Blacha na rąbek stojący pasuje do nowoczesnej bryły domu i wygląda na dachu bardzo dobrze. Nie odbarwiła się. Deszcz zmywa zabrudzenia od czarnego dymu i sadzy, opadające z pobliskiego komina sąsiada, który ogrzewa dom węglem.

Blacha nie hałasuje podczas deszczu i wiatru, bo jest fachowo ułożona, a połacie są starannie zaizolowane wełną mineralną o gr. 30 cm.

Kiedy jest nagrzana, słyszymy puknięcia i stękania. Wiedziałem, że blacha będzie "pracować", dlatego ma podłużne otwory na zamocowania. Dźwięki, jakie wydaje, nie są uciążliwe. Lubię od czasu do czasu sam sprawdzić, co dzieje się na dachu, dlatego poleciłem zamontować przy kominach wyłaz dachowy, stopnie i ławy kominiarskie. Kominiarzowi też ułatwiają poruszanie się po dachu.

Obróbka blacharska przy kominie, schodki kominiarskie, wyłaz dachowy Na dachu, nad szklanym daszkiem nad wejściem do budynku, umieszczono płotek śniegowy w kształcie drążka
Obróbka blacharska przy kominie, schodki kominiarskie, wyłaz dachowy Na dachu, nad szklanym daszkiem nad wejściem do budynku, umieszczono płotek śniegowy w kształcie drążka

Żeby śnieg nie spadał na szklany daszek nad głównym wejściem do domu, tuż nad nim, na wschodniej połaci dachu, poleciłem zamontować płotek śniegowy w formie drążka. Dopóki nie zrobiliśmy podbitki, pod okapem gnieździły się ptaki. Układanie dachu z blachy trwało tydzień. Tylko raz wezwałem dekarzy, bo rozszczelniła się obróbka dekarska przy kominie oraz na murze wokół płaskiego odwróconego dachu nad garażem. Sam płaski dach jest szczelny.

Dach odwrócony ma następujące warstwy. Na wylanym stropie dachu, dekarze ukształtowali z betonu 3° spadek i rozłożyli na wylewce włókninę, a na niej membranę o gramaturze 200 g. Potem zrobili próbę wodną, podczas której przekonali się, że jeden ze spawów membrany jest nieszczelny. Zespawali go ponownie i ponowili próbę wodną. Później rozłożyli warstwę folii kubełkowej, 2 warstwy styroduru, folię i warstwę drobnych otoczaków o gr. 5 cm.

Dach nad garażem jest funkcjonalny - ładnie wygląda i mogę swobodnie podejść do kolektorów słonecznych, kiedy np. chcę je zasłonić podczas upałów.

Koszty: Dach nad domem - robocizna 10 600 zł; blacha 16 000 zł, akcesoria 4100 zł. Dach odwrócony - razem 17 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-05-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
MEDAL EUROPEJSKI 2017 dla PIRTECH firmy Blachy Pruszyński
MEDAL EUROPEJSKI 2017 dla PIRTECH firmy Blachy Pruszyński 7 czerwca 2017 r. w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie odbył się finał 28 Edycji Medalu Europejskiego. Podczas ...
Płyty termoizolacyjne THERMANO
Płyty termoizolacyjne THERMANO THERMANO to płyty termoizolacyjne zapewniające najniższy współczynnik przewodzenia ciepła wśród powszechnie stosowanych materiałów ...
Braas Złotą Budowlaną Marką Roku 2017
Braas Złotą Budowlaną Marką Roku 2017 Podczas XIII edycji Gali "Budowlana Marka Roku" przyznano wyróżnienia markom przez lata cieszącym się uznaniem wykonawców. Również w tym ...

30 połaci dachu z 10 letnią gwarancją!

Kupiłem dachówkę z gwarancją 30 lat, a na dekarzach wymogłem pisemną gwarancję na montaż na okres 10 lat. To bardzo ich zdyscyplinowało – dach, mimo swojej złożoności, przetrwał wiele burz i wichur bez odpadnięcia ani jednej dachówki - mówi Konrad - Członek Klubu Budujemy Dom, który dach układał 4 lata temu.

topowe produkty

Systemy rynnowe Plastmo Polska - zaprojektowane dla polskiego klimatu

System rynnowy, poza funkcją dekoracyjną, to ważny czynnik, odpowiadający za prawidłowe funkcjonowanie każdego budynku. To on chroni elewację zewnętrzną przed wodą, a w następstwie przed wilgocią i niszczeniem tynku.
Najbardziej znane marki
Dachówki ceramiczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Folie dachowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze