Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Artykuły


10 błędów popełnianych podczas wznoszenia konstrukcji dachu

Dla przeciętnego inwestora najważniejsza jest nie tyle sama konstrukcja dachu, ale praktyczne konsekwencje zastosowania danego rozwiązania – ile miejsca będzie na poddaszu, oraz czy coś, np. słupy, będzie utrudniać jego zagospodarowanie? To słuszne podejście, ale warto też poznać nieco sprawy techniczne, bo inaczej trudno nam będzie porozumieć się z projektantem i wykonawcami albo zaskoczy nas jakiś problem. Na co zwracać uwagę podczas wznoszenia konstrukcji dachu?

10 błędów popełnianych podczas wznoszenia konstrukcji dachu

1) Zmiany bez zgody konstruktora

Bez zgody konstruktora nie wolno zmieniać przekroju elementów, usuwać ich czy przesuwać. Grozi to uszkodzeniem dachu np. nadmiernym ugięciem krokwi, w skrajnych przypadkach nawet katastrofą budowlaną.

2) Zła jakość drewna

Drewno może mieć nieodpowiednią wytrzymałość i rozmaite wady, np. wypadające sęki, pęknięcia itd. Niestety amatorowi bardzo trudno to rzetelnie ocenić, dlatego szukajmy solidnych dostawców, z referencjami od innych budujących. Okazyjny, tani zakup może nas gorzko rozczarować.

3) Zbyt wilgotne drewno

Drewno konstrukcyjne powinno mieć wilgotność do 18%. Nie wierzmy zapewnieniom, że samo wyschnie w konstrukcji i nie będzie z tym problemu. Drewno może swobodnie wysychać tylko odsłonięte, w nieocieplonych dachach na poddaszach nieużytkowych. Jednak nawet tam wysychanie grozi zwichrowaniem i pękaniem elementów oraz rozluźnieniem elementów.

4) Użycie nieimpregnowanego drewna

Na więźbę powinno się stosować drewno dobrze zaimpregnowane, przynajmniej metodą zanurzeniową. Efekt jest znacznie lepszy niż przy malowaniu pędzlem, jest też łatwiej i taniej. Niektórzy twierdzą, że bardzo dobrze wysuszone i ostrugane drewno impregnacji przeciwko grzybom i szkodnikom już nie wymaga, to jednak ryzykowne rozwiązanie, a ostatecznie ryzyko ponosi inwestor.

Jednak nie należy dawać się zwieść intensywnym zabarwieniem powierzchni drewna. Dostawcy chętnie używają silnie barwiących impregnatów, choć drewno było w nich zanurzone bardzo krótko. Lepsze wyobrażenie o głębokości impregnacji daje przepiłowanie zaimpregnowanego kawałka drewna.

5) Użycie drewna ze śladami żerowania owadów lub porażenia grzybami

Zasadniczo takie drewno nie nadaje się do celów budowlanych. Jedyną dopuszczalną wadą tego rodzaju jest tzw. sinizna – charakterystyczne sine przebarwienia, które psują wygląd drewna ale nie pogarszają jego właściwości mechanicznych.

6) Zbyt słabe mocowanie murłaty

Mocowanie murłaty zapewnia odpowiednio silne połączenie konstrukcji drewnianej ze ścianami. Zbyt słabe w skrajnych przypadkach kończy się nawet zerwaniem całego dachu przez bardzo silny wiatr. Dlatego należy dopilnować żeby kotwy mocujące miały odpowiednią średnicę i były umieszczone zgodnie z projektem (zwykle nie rzadziej niż co 2 m). Warto też użyć kotew ze stali ocynkowanej, bo te ze zwykłej (tzw. czarnej) stali, gdy lekko skorodują uniemożliwiają dokręcenie nakrętek mocujących, a często okazuje się to konieczne po kilku miesiącach od ułożenia murłaty.

7) Brak izolacji przeciwwilgociowej murłaty

Najczęściej izolacją ułożoną na murze są dwie warstwy papy lub grubej folii fundamentowej PVC. Jej brak lub niestaranne ułożenie grozi zawilgoceniem i gniciem drewna.

8) Niestaranne wykonanie złączy

Sposób wykonania połączeń powinien być starannie opisany w projekcie, łącznie z podaniem np. minimalnej liczby, średnicy i długości gwoździ. Należy koniecznie dopilnować czy wykonawcy się do tego stosują, bo inaczej złącza nie będą miały wymaganej wytrzymałości i więźba może ulec uszkodzeniu.

9) Złe zwymiarowanie lub wykonanie elementów

Czasem wykonawcy źle wymierzą wiązary albo ustawią je nierówno. Zdarza się też, że to dom nie jest wybudowany idealnie, np. nieco zmienia się odległość między ścianami zewnętrznymi. Wówczas trzeba skorygować taką niedokładność minimalnie zmieniając wymiary kolejnych wiązarów.

Niestety, wszelkie niedokładności będą się na nas mścić na dalszych etapach budowy, gdy trzeba będzie wykonać podkład i pokrycie dachu.

10) Brak usztywnienia konstrukcji

Wiązary muszą być ze sobą połączone – inaczej nie są odporne na parcie wiatru wiejącego wzdłuż kalenicy. Dla usztywnienia więźby stosuje się wiatrownice – ukośne deski łączące od spodu przynajmniej po 3 sąsiednie krokwie. Usztywnieniem jest też ołacenie lub deskowanie dachu. Dlatego żadnego z tych elementów nie powinno się zmieniać i wszystko wykonać zgodnie z projektem. Połączenia desek poszycia należy wzajemnie przesuwać, by nie wypadały w tej samej linii (wzdłuż tej samej krokwi).

Jarosław Antkiewicz
FOT. KASPER

aktualizacja: 2016-09-27

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Niewłaściwie dobrane złącza ciesielskie mogą być gwoździem do trumny dla dachu - przykre, ale prawdziwe. Moja siostra miała taki problem, bo niestety za więźbę wzięli się jacyś partacze. Majster, który po nich poprawiał mówił, ...

mhtyl

25 Wrz 2016, 18:09

Niewłaściwie dobrane złącza ciesielskie mogą być gwoździem do trumny dla dachu - przykre, ale prawdziwe. Moja siostra miała taki problem, bo niestety za więźbę wzięli się jacyś partacze. Majster, który po nich poprawiał mówił, że najlepiej kupić złącza z wysokiej półki, ...

Gość Adriano77

25 Wrz 2016, 17:11

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Świetliki rurowe zmniejszają rachunki za prąd

W 2014 r. zmieniliśmy gont bitumiczny na blachodachówkę. To był dobry moment, żeby dołożyć świetliki w pokoju córki i w łazience. W pokoju było ponuro, mimo że jest tam duże okno w ścianie. Jeśli chodzi o łazienkę, to nigdy nie miała okna. Stwierdziliśmy, że zamontowanie tu świetlika zmniejszy opłaty za prąd... - mówią Joanna i Adam, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy świetliki rurowe użytkują od 2014 r.

topowe produkty

Dachówki ceramiczno–metalowe Gerard Roofing Systems

Dachówki Gerard Roofing Systems to gwarancja jakości. Wykonane z najwyższej jakości blachy stalowej, galwanizowanej, są trwałe i bezpieczne. Producent daje na nie aż 50 lat gwarancji.
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Galeco na targach BUDMA 2017
Galeco na targach BUDMA 2017 W dniach od 7-10 lutego w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. Cykliczne wydarzenie gromadzi każdego ...
Odpływ uszczelkowy w systemie bezokapowym
Odpływ uszczelkowy w systemie bezokapowym Aby woda mogła być efektywnie odbierana z rynien i kierowana do rury spustowej – niezbędny jest dobrze dopasowany odpływ. Ma to szczególne ...
Nowość Blachotrapez: panel dachowy Retro Pladur Relief Wood
Nowość Blachotrapez: panel dachowy Retro Pladur Relief Wood Aby dostarczać inwestorom najlepsze rozwiązania dachowe, dopasowane do potrzeb współczesnej architektury, firma Blachotrapez sukcesywnie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x