Zmiękczacz wody wspomaga działanie instalacji hydraulicznej i grzewczej

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zmiękczacz wody wspomaga działanie instalacji hydraulicznej i grzewczej

Nigdy nie żałowaliśmy tego wydatku, bo zmiękczacz wspomaga działanie instalacji hydraulicznej i grzewczej oraz wielu urządzeń z nimi związanych. Ułatwia pielęgnację domu, przyczynia się do oszczędnego zużycia środków myjących i piorących - mówią Asia i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r.

Woda: Z wodociągu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba.

Uzdatnianie:

  • Filtr mechaniczny (sznurkowy) i zmiękczacz.
  • Sterowanie - automatyczne.
  • Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni.
  • Liczba stałych użytkowników - 3.

Decyzja: Asia: Nasz dom zbudowała "pod klucz" sąsiadka, prowadząca firmę budowlaną i to ona wybrała do kotłowni kondensacyjny kocioł na gaz z sieci i osobny zasobnik c.w.u. o pojemności 100 l. Urządzenia włączyła w system grzewczy z ogrzewaniem podłogowym, obejmującym 70% powierzchni posadzek, i z grzejnikami płytowymi w sypialniach.

Elementy c.o. umieściła w całościowym kosztorysie domu, i doradziła zakup sprzętu zmiękczającego wodę użytkową. Chciała głównie przedłużyć żywotność różnych urządzeń, ale dla mnie najważniejszym argumentem było łatwiejsze mycie wanny z hydromasażem, którą zaplanowałam w rodzinnej łazience, i pozostałego wyposażenia łazienek. Zgodnie z rekomendacją generalnej wykonawczyni budynku, wyszukaliśmy model zmiękczacza od uznanego producenta, przez nią wskazanego. Trafiliśmy na okres promocji, co było dodatkową zachętą.

Markowy zmiękczacz zamontowano w instalacji wodociągowej za wodomierzem
Markowy zmiękczacz zamontowano w instalacji wodociągowej za wodomierzem.

Uzdatnianie wody zmiękczaczem - rady i przestrogi:

  • Jarek: Nigdy nie żałowaliśmy tego wydatku, bo zmiękczacz wspomaga działanie instalacji hydraulicznej i grzewczej oraz wielu urządzeń z nimi związanych. Ułatwia pielęgnację domu, przyczynia się do oszczędnego zużycia środków myjących i piorących. Rzeczywiście, mamy mało pracy przy ręcznym myciu licznych dysz w wannie z hydromasażem. Jednak na samym początku hydraulik, który zaprogramował funkcje sterownika zmiękczacza, z braku doświadczenia i znajomości sprzętu nie zrobił tego dobrze. Woda była zbyt miękka, mydliny trudno się spłukiwały, zużywaliśmy jej dużo. Wezwaliśmy szefa ekipy i ten, po zmierzeniu pH wody, idealnie dopasował ustawienia.
  • Zapewnienie zapasu soli w pastylkach i wsypanie jej do zbiornika nie zaliczam do czynności uciążliwych, bo wykorzystujemy rocznie 2 worki po 25 kg. Podoba mi się, że raz w tygodniu o 2:00 w nocy automatycznie inicjowane jest płukanie złoża. Na początku instalatorzy dostarczyli nam zapas soli od producenta zmiękczacza, lecz nie widzę sensu w przepłacaniu za markowy wyrób. Sól to sól, niczym się nie różni, poza ceną. Filtr sznurkowy wymieniam co pół roku.
Do zbiornika na solankę trafiają rocznie 2 albo 3 worki (po 25 kg) soli w pastylkach
Do zbiornika na solankę trafiają rocznie 2 albo 3 worki (po 25 kg) soli w pastylkach.

Koszty uzdatniania wody zmiękczaczem:

  • Zmiękczacz wody 2200 zł (cena promocyjna), montaż w cenie budowy domu.
  • Użytkowanie: Filtr sznurkowy 2 x 10 zł, 2 albo 3 worki soli po 28 zł/25 kg.

Lilianna Jampolska

Może cię zainteresować
Jak działa pompa abisynka? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Wszystko o rurach spustowych Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda?
Zobacz więcej Zwiń
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!