Jakie są zasady wykonania drenażu odwadniającego?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie są zasady wykonania drenażu odwadniającego?

Jakie są zasady wykonania drenażu odwadniającego (jakie rury, ich średnica itd.)? Chciałbym mieć dom z piwnicą, ale okazało się, że grunt na działce jest podmokły, a teren płaski. W związku z tym zastanawiam się, gdzie odprowadzić wodę z drenażu?

aktualizacja: 2022-08-25 08:40:58

Odpowiedź eksperta: Podstawowym warunkiem właściwego funkcjonowania drenażu odwadniającego jest możliwość odprowadzenia zbieranej przez niego wody. Przy braku dostępu do sieci melioracyjnej (rowu melioracyjnego), kanalizacji deszczowej bądź naturalnych zbiorników wody, jedynym rozwiązaniem będzie wybudowanie studni chłonnej, o poziomie odprowadzenia poniżej drenażu. Jej głębokość i chłonność zależą od lokalnych warunków gruntowo-wodnych i nie na każdym terenie można ją wykonać.

Natomiast dobór elementów drenażu opaskowego wiąże się z intensywnością napływu wody i rodzajem gruntu, które określa się na podstawie badań geotechnicznych.

Trzeba jednak pamiętać, że poziom wód gruntowych może ulegać bardzo znacznym zmianom, zarówno w ciągu sezonu, jak i w kolejnych latach. W konsekwencji może się okazać, że wynik pomiarów obarczony jest dużym błędem. W związku z tym, drenaż opaskowy wykonuje się głównie w warunkach okresowego podnoszenia się wód gruntowych powyżej poziomu podłogi piwnicy.

Przy stałym wysokim poziomie lepiej zrezygnować z podpiwniczenia lub wykonać kosztowne, wodoszczelne posadowienie domu. To ostatnie rozwiązanie wymaga jednak bardzo starannego zaprojektowania i ułożenia ciężkiej izolacji przeciwwodnej. W efekcie koszt budowy piwnicy będzie najprawdopodobniej wyższy, niż wykonania dodatkowej kondygnacji nadziemnej.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Drenaż wykonuje się z perforowanych rur z tworzywa sztucznego. Trzeba je obsypać żwirem, który dobrze przepuszcza wodę (fot. Aco)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!