Jakie zabezpieczenia zastosować w obwodzie zasilania pompy z silnikiem trójfazowym?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie zabezpieczenia zastosować w obwodzie zasilania pompy z silnikiem trójfazowym?

Użytkuję indywidualną przepompownię ścieków przetłaczanych do sieci kanalizacyjnej (działka w zagłębieniu) i chciałbym zabezpieczyć silnik pompy przed uszkodzeniem (sąsiad dopiero co spalił silnik). Instalacja jest "odziedziczona" po poprzednim właścicielu i nie bardzo wiem, jaki jest jej układ sterowania. Co zrobić, jakie zabezpieczenia zastosować w obwodzie zasilania pompy z silnikiem trójfazowym o mocy 1,5 kW, aby uniknąć takich awarii?

aktualizacja: 2018-09-20 12:23:34

Odpowiedź eksperta: Silniki pomp - zwłaszcza trójfazowe, pracujące bez nawet krótkotrwałego nadzoru - wymagają założenie dodatkowych zabezpieczeń zarówno przed awarią napędu, jak i zasilania. Standardowe wyłączniki nadprądowe nie dają wystarczającej ochrony przed nadmiernym obciążeniem, zanikiem jednej fazy czy znacznym obniżeniem napięcia zasilania w jednym z przewodów. W instalacji zasilającej silnik pompy ściekowej należy więc zaplanować:

  • wyłącznik termobimetaliczny, reagujący na prąd przekraczający wartość dopuszczalną dla uzwojeń silnika;
  • wyłącznik chroniący przed zanikiem fazy;
  • układ reagujący na asymetrię napięcia zasilania (znaczne różnice napięć na przewodach fazowych).

Silnik powinien być załączany poprzez stycznik, który może jednocześnie służyć - za pośrednictwem styków pomocniczych - do powiadamiania o awariach agregatu.

Układ aparatury zabezpieczającej można skonfigurować z osobnych elementów, umieszczonych np. w osobnej rozdzielnicy, ale lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie gotowego zestawu ochronnego, zawierającego wszystkie potrzebne elementy w jednej hermetycznej obudowie, w której często montuje się dodatkowe wyposażenie, jak wyłącznik zasilania, czujnik poziomu cieczy albo ciśnienia, sygnalizację wypalenia styków stycznika.

Dzięki możliwości regulacji prądu zadziałania wyłącznika przeciążeniowego, możemy ustawić go na potrzebną wartość, odpowiadającą 1,1-krotności prądu nominalnego, podanego na tabliczce znamionowej silnika.

Aparaturę zabezpieczającą lokujemy w łatwo dostępnym miejscu, a obwód zasilający doprowadzamy z tablicy rozdzielczej przez wyłącznik nadprądowy i różnicowoprądowy.

Może cię zainteresować
Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak działa pompa abisynka? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Wszystko o rurach spustowych Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji?
Zobacz więcej Zwiń

Redakcja BD
Na zdjęciu: Wyłącznik nadprądowy (a) i róznicowoprądowy (b). (fot. Eaton)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!