Jak najlepiej oszczędzać wodę w domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak najlepiej oszczędzać wodę w domu?

Wodę warto oszczędzać, i to nie tylko ze względów ekologicznych. Racjonalne gospodarowanie nią po prostu nam się opłaci. Od czego zacząć?

aktualizacja: 2021-05-04 11:03:36

Po pierwsze, przeanalizujmy niektóre swoje nawyki, np. zastanówmy się, czy zakręcamy wodę podczas mycia zębów lub golenia. Po drugie, zainwestujmy w dobrej jakości, nowoczesne urządzenia.

Decydując się na baterię, wybierzmy model jednouchwytowy, w którym ustawienie strumienia i temperatury zajmuje mniej czasu (czyli mniej tracimy wody) niż w przypadku tradycyjnych baterii o dwóch kurkach. Warto też zwrócić uwagę na to, czy bateria ma regulator ceramiczny, bo właśnie dzięki niemu będzie nam długo i bezawaryjnie służyła. Pamiętajmy, że niesprawne, cieknące krany to wyjątkowo "skuteczny sposób" na marnowanie wody i naszych pieniędzy. W ciągu godziny kapiące kropelki potrafią zapełnić szklankę.

Gdy kupujemy baterię, sprawdźmy, czy ma perlator. To nieduże sitko umieszczone na końcu wylewki, napowietrzające strumień wody. Odnosimy dzięki temu wrażenie, że strumień płynie bardzo intensywnie i w efekcie zużywamy wody mniej.

Na rynku znajdziemy nowoczesną armaturę zaprojektowaną z myślą o ekologii. Często ma za zadanie dbać zarówno o mniejsze zużycie wody, jak i energii potrzebnej do jej podgrzania. Przykładem bateria Veneto VerdeLine wykorzystana w aranżacji z umywalką w formie kamiennej misy. To model jednouchwytowy, wyposażony w perlator, a także regulator ceramiczny z systemem kontroli ciepłej wody. Specjalny ogranicznik daje możliwość regulacji zużycia gorącej wody. Kuchennym odpowiednikiem tej baterii jest zlewozmywakowa Veneto VerdeLine o obrotowej wylewce.

Interesującym przykładem na to, jak dzięki armaturze można dobrze gospodarować wodą, jest użyty w aranżacji z przeszkleniami i wyjściem na ogród zestaw natryskowy przesuwny z deszczownią Amiga VerdeLine. W tym modelu wszystko zostało przemyślane tak, by korzystanie z kąpieli było komfortowe, ekologiczne i ekonomiczne. Zastosowano tu przede wszystkim ograniczniki przepływu wody - w głowicy deszczowni do 5,5 l/min, w rączce prysznicowej do 6,4 l/min. Gdy zestawimy to z danymi dotyczącymi tradycyjnych natrysków, zauważymy, że różnica jest znacząca. Amiga VerdeLine pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet do 50%.

Zestaw pomaga oszczędzać wodę również dzięki systemowi napowietrzania strumienia, znajdującemu się w zarówno w deszczowni, jak i w rączce. Do prezentowanego w aranżacji panelu dobrano baterię natryskową Alba VerdeLine, która też ma specjalny ogranicznik przepływu.

Na ekonomiczne gospodarowanie wodą wpływają także baterie termostatyczne. Szybko i precyzyjnie pozwalają wybrać optymalną, stałą temperaturę. Termostatyczna bateria natryskowa Metalia 57 wyposażona jest w specjalną blokadę gorącej wody ustawioną na maksymalną wartość 38°C. Blokada ogranicza możliwość przypadkowej zmiany żądanego parametru.

Może cię zainteresować
Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Wszystko o rurach spustowych Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej?
Zobacz więcej Zwiń

Zastosowane w domu ekologiczne rozwiązania przełożą się na nasze rachunki. Na każdym zaoszczędzonym litrze ciepłej wody zyskamy podwójnie - mniej zapłacimy za wodę, jak również za energię.

Porada firmy Ferro

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!